Skoraj polovica, 47 odstotkov vprašanih, je prek spleta kupila oblačila in obutev, 23 odstotkov prehranska dopolnila, 23 odstotkov pa kozmetiko. Sledijo izdelki za šport in prosti čas, bela tehnika, računalniki, hrana in izdelki za živali, pohištvo ali izdelki za dom in vrt ter knjige.
Pogosti nakupovalci so za nakupe v spletnih trgovinah v treh mesecih pred raziskavo zapravili v povprečju 387 evrov, občasni uporabniki spletnih trgovin pa so v zadnjih treh mesecih za nakupe na spletu porabili v povprečju 252 evrov.
Ženske so večkrat kot moški opravile nakup s telefonom, in sicer 62,1 odstotka, moški pa pogosteje z računalnika, 70,3 odstotka. V starostni skupini do 44 let so uporabniki večji del nakupov opravili prek pametnega telefona, in sicer 71,5 odstotka, nad to starostjo so pogostejši nakupi z računalnika, kjer kupuje 65,1 uporabnikov te starosti. Uporabniki v starostni skupini do 44 let so za svoje nakupe pogosteje uporabili nakup s kartico (59,1 odstotka), starejši od 44 let pa so pogosteje izbrali plačilo po povzetju (45,5 odstotka).
Za dostavo so v raziskavo zajeti prebivalci najpogosteje izbrali dostavo na dom, takšnih je bilo kar 72 odstotkov uporabnikov. Le 11 odstotkov pa se jih je odločilo za dostavo v paketomat. Nekaj anketiranih si je dostavo naročilo v službo, takih je bilo šest odstotkov vprašanih, pri čemer je delež žensk, ki si je dostavo naročilo v službo, malenkost višji, in sicer 7,1 odstotka. Skoraj vsi, 96 odstotkov uporabnikov, za dostavo spletnih nakupov nad zneskom 50 evrov pričakujejo brezplačno dostavo izdelkov.
Pošta Slovenije in DPD sta bila v povprečju najbolje ocenjena, ko gre za zanesljivost in prijaznost, Express One SI pa, ko gre za ceno dostave. Reklamacijo zaradi napak pri dostavi je v preteklem letu vložilo sedem odstotkov uporabnikov, približno polovica pa jih je bila nato z obravnavanjem reklamacije zadovoljna.
Agencija deluje tudi na področju regulacije poštnih storitev, tako je v okviru spremljanja trga naročila raziskavo o nakupnih navadah uporabnikov pri kupovanju prek spleta, s poudarkom na dostavi. Opravljena je bila v septembru in oktobru letošnjega leta in je zajela prek 1000 prebivalcev Slovenije, so sporočili. Raziskava je med drugim pokazala, da je tretjina uporabnikov, 34 odstotkov, nakupe opravila v e-trgovinah v Sloveniji, 20 odstotkov uporabnikov je nakupe opravilo v trgovinah trgovcev EU.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.