Slovenija

Koliko pokrajin?

Ljubljana, 18. 07. 2007 14.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Izhodiščni predlog za javno razpravo, ki ga je soglasno potrdila vlada, predvideva ustanovitev 14 pokrajin.

Minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar
Minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar FOTO: Dare Čekeliš

Izhodiščni predlog za javno razpravo, ki ga je soglasno potrdila vlada, predvideva ustanovitev 14 pokrajin, je na današnji novinarski konferenci ponovil minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar. Po njegovem mnenju bi moralo biti to število zgornja meja, medtem ko sam ocenjuje, da je število od devet do 14 najbolj primerno glede na izvajanje vsebinske pokrajinske zakonodaje. Kot je znano, se je danes NSi zavzela za šest pokrajin.

Ob tem je minister poudaril, da je bila pokrajinska zakonodaja usklajena znotraj koalicije in tudi širše. Izrazil je upanje, da bo politična zaveza temu projektu ostala in da bo do uvedbe pokrajin prišlo ter da bodo te odločitve sprejete še v letošnjem letu, saj je ustanovitev pokrajin izjemnega pomena za nadaljnjo prihodnost Slovenije, je še poudaril minister.


Kot je znano, se je koalicijska NSi zavzela, da bi Slovenija imela šest pokrajin in ne 14, kot predlaga vlada. "NSi danes daje v javno razpravo in premislek vsem akterjem, da se odločimo za manjše število pokrajin, konkretno šest pokrajin," je povedal poslanec Jože Horvat. Stranka po njegovih besedah ne nasprotuje ustanavljanju pokrajin, vendar je v tem trenutku zadržana do tega projekta.

V drugi največji koalicijski stranki so zaskrbljeni, da projekt pokrajin ne bi državljane obremenjeval z dodatnimi davčnimi obremenitvami in povečano birokracijo, je pojasnil poslanec. Ob analizi predlogov treh vsebinskih zakonov iz paketa pokrajinske zakonodaje je večinsko mnenje na torkovi seji sveta NSi, da predlagani model 14 pokrajin ne more biti dovolj učinkovit in da je za Slovenijo predrag, je še povedal Horvat in dodal, da NSi zato zagovarja čim manjše število.

Ob tem v NSi ocenjujejo, da bi bilo nujno razmisliti tudi o posebnem statusu glavnega mesta. "Tu mislimo predvsem na to, da bi bilo potrebno ponovno pregledati zakon o glavnem mestu," je povedal Horvat.


ZZP: Primorska naj bo le ena pokrajina

Zunajparlamentarna stranka Zveza za Primorsko (ZZP) je zadovoljna, da se je proces regionalizacije začel, a ima tudi pomisleke. Tako bi morala Primorska ob meji z Italijo zaživeti kot ena pokrajina in ne razdeljena na tri dele, kot predvideva vladni predlog, je na današnji novinarski konferenci v Novi Gorici poudaril predsednik ZZP Pavel Gregorčič. V stranki so se pridružili civilni iniciativi Zbor za Primorsko, ki si prizadeva za vključitev Ilirske Bistrice v Primorsko pokrajino.

Predsednik glavnega odbora stranke Oton Mozetič je poudaril, da si od pokrajin poleg decentralizacije in demokratizacije obetajo nastanek novih jeder razvoja, kot se je to zgodilo ob uvedbi občin. Proces regionalizacije, ki naj bi ga v prihodnjih petih do desetih letih še nadgradili, ne poteka, kot si želijo v ZZP. V prid enotni Primorski pokrajini namreč govorijo tako zgodovinska kot politična dejstva, je izpostavil Gregorčič.

V Ilirski Bistrici se čutijo za Primorce, zato ne sprejemajo vladnega predloga o vključitvi občine v notranjsko pokrajino
V Ilirski Bistrici se čutijo za Primorce, zato ne sprejemajo vladnega predloga o vključitvi občine v notranjsko pokrajino FOTO: Kanal A


Odcepitev nekaterih pokrajin?

Na novinarski konferenci sta spregovorila tudi podpredsednik ZZP Aleksander Ternovc in član strankinega ilirskobistriškega odbora Zorko Šajn. Slednji je poudaril, da se v Ilirski Bistrici čutijo Primorci, zato ne sprejemajo vladnega predloga o vključitvi občine v notranjsko pokrajino.

Ternovc je tako občane pozval, naj se v čim večjem številu udeležijo referenduma in izrazijo svoje nestrinjanje z vladnim predlogom. V Zboru za Primorsko namreč menijo, da je priključitev Primorski pokrajini finančno ugodnejša, hkrati pa bi preprečila drobitev ilirskobistriške občine, saj so nekatere krajevne skupnosti v nasprotnem primeru že napovedale odcepitev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Prvo Bore
19. 07. 2007 09.24
victoriosus Hruškovje je bilo zavrnjeno sofinanciranje. Od kompletne šengenske meje smo dobili samo cca 10 procentov. Ne vem, kako si ne zapomnete določenih dogodkov ali si jih ne želite. Prvo jim daš 10 miljov, potem pa ta denar "fehtaš" nazaj in potem dobiš nazaj miljon in vsi vzrak "Au EU sofinancira" Po novem pa tega ne bo več, na žalost nas Slovence, ki smo res tako razviti. Ja Ljubljana mogoče !
victoriosus
19. 07. 2007 09.08
Kako, da ne? Prvi borec, dajte dokaze! Kar tako v tri dni, da ne znajo, je lahko govorit! Tako kot je bilo prej napisano, se prijaviš na razpis, pripraviš ustrezno dokumentacijo (in ustrezno pripraviš dokumentacijo) pa si na konju. Za to imamo šolane ljudi, in jaz v okolici gledam ogromno gradbišč z oznako "sofinancirano s pomočjo EU"...
Prvo Bore
18. 07. 2007 23.54
Naši še za šengensko mejo niso znali pobrati denarja, kaj šele za kaj drugega.
vborut@siol.net
18. 07. 2007 23.44
muff ni problem dobit denar ga je kolkr hoces sam na dolocene razpise se mors prjavt in kaksen projekt narest in dobis od EU, da se razumemo ne projekt o prodajanju megle - samo doloceni zupani tega nocjo se bojijo za svojo rit raje lovijo v kalnem in sinfajo vsevprek
Krbo?
18. 07. 2007 22.48
Pokrajne gor pokrajne dol. Dejstvo je, da je treba denar bolj pravicno razdeliti. Trenutno je na zalost tako, da Ljubljana dobi naj vec, Pomurje pa naj manj. Treba je zaceti tudi investirati v manj razvita obmocja.
Gruub73
18. 07. 2007 18.34
Prva pametna od NSi.
vborut@siol.net
18. 07. 2007 18.30
koncno ena pametna samo 6 pokrajin. sam neki mi ni jasno kaj so cakali do zdaj ??kar se bistrce tice je pa itaq primorska .reka reka izvira v istri (ljubljanski mescanje v minulih stoletjih 1886)
Jožajoža
18. 07. 2007 18.26
ne se vznemirjat.ta vlada, ki odhaja, lahko predlaga.ta vlada, hvala bogu, ne bo več dolgo
AndrejPaTo
18. 07. 2007 18.17
Tipična slovenska, se drobimo pa drobimo pa nas že tako ni nič skupaj. Bolje nobene pokrajine, kot pa še več administracije.
Krbo?
18. 07. 2007 18.08
Pomurje pa sploh ni nikoli obstajalo. Obstaja le Prlekija in Prekmurje!
victoriosus
18. 07. 2007 15.42
Manj ko bo pokrajin, bolje bo, saj je večje število le povečevanje birokracije. Podpiram predlog NSi.
yanker007@gmail.com
18. 07. 2007 15.36
Najbolje, da pokrajine poimenujemo A, B, C, D, E, F pa bo mir. Pa bodo Domžale v pokrajini B in ne podo spadale pod zasavsko. Ilirska Bistrica bo v D in ne bo pod notranjci.
Prvo Bore
18. 07. 2007 15.05
Ne vem od kdaj so Domžale spadale pod zasavsko regijo. Štajerci pa tudi niso bili Podravci. Idiotska politika, ki ne pozna svoje Slovenije.