![Minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Dec2004/6025940.jpg?v=d41d)
Izhodiščni predlog za javno razpravo, ki ga je soglasno potrdila vlada, predvideva ustanovitev 14 pokrajin, je na današnji novinarski konferenci ponovil minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar. Po njegovem mnenju bi moralo biti to število zgornja meja, medtem ko sam ocenjuje, da je število od devet do 14 najbolj primerno glede na izvajanje vsebinske pokrajinske zakonodaje. Kot je znano, se je danes NSi zavzela za šest pokrajin.
Ob tem je minister poudaril, da je bila pokrajinska zakonodaja usklajena znotraj koalicije in tudi širše. Izrazil je upanje, da bo politična zaveza temu projektu ostala in da bo do uvedbe pokrajin prišlo ter da bodo te odločitve sprejete še v letošnjem letu, saj je ustanovitev pokrajin izjemnega pomena za nadaljnjo prihodnost Slovenije, je še poudaril minister.
Kot je znano, se je koalicijska NSi zavzela, da bi Slovenija imela šest pokrajin in ne 14, kot predlaga vlada. "NSi danes daje v javno razpravo in premislek vsem akterjem, da se odločimo za manjše število pokrajin, konkretno šest pokrajin," je povedal poslanec Jože Horvat. Stranka po njegovih besedah ne nasprotuje ustanavljanju pokrajin, vendar je v tem trenutku zadržana do tega projekta.
Ob tem v NSi ocenjujejo, da bi bilo nujno razmisliti tudi o posebnem statusu glavnega mesta. "Tu mislimo predvsem na to, da bi bilo potrebno ponovno pregledati zakon o glavnem mestu," je povedal Horvat.
ZZP: Primorska naj bo le ena pokrajina
Zunajparlamentarna stranka Zveza za Primorsko (ZZP) je zadovoljna, da se je proces regionalizacije začel, a ima tudi pomisleke. Tako bi morala Primorska ob meji z Italijo zaživeti kot ena pokrajina in ne razdeljena na tri dele, kot predvideva vladni predlog, je na današnji novinarski konferenci v Novi Gorici poudaril predsednik ZZP Pavel Gregorčič. V stranki so se pridružili civilni iniciativi Zbor za Primorsko, ki si prizadeva za vključitev Ilirske Bistrice v Primorsko pokrajino.
Predsednik glavnega odbora stranke Oton Mozetič je poudaril, da si od pokrajin poleg decentralizacije in demokratizacije obetajo nastanek novih jeder razvoja, kot se je to zgodilo ob uvedbi občin. Proces regionalizacije, ki naj bi ga v prihodnjih petih do desetih letih še nadgradili, ne poteka, kot si želijo v ZZP. V prid enotni Primorski pokrajini namreč govorijo tako zgodovinska kot politična dejstva, je izpostavil Gregorčič.
![V Ilirski Bistrici se čutijo za Primorce, zato ne sprejemajo vladnega predloga o vključitvi občine v notranjsko pokrajino](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2007/16171946.jpg?v=d41d)
Odcepitev nekaterih pokrajin?
Na novinarski konferenci sta spregovorila tudi podpredsednik ZZP Aleksander Ternovc in član strankinega ilirskobistriškega odbora Zorko Šajn. Slednji je poudaril, da se v Ilirski Bistrici čutijo Primorci, zato ne sprejemajo vladnega predloga o vključitvi občine v notranjsko pokrajino.
Ternovc je tako občane pozval, naj se v čim večjem številu udeležijo referenduma in izrazijo svoje nestrinjanje z vladnim predlogom. V Zboru za Primorsko namreč menijo, da je priključitev Primorski pokrajini finančno ugodnejša, hkrati pa bi preprečila drobitev ilirskobistriške občine, saj so nekatere krajevne skupnosti v nasprotnem primeru že napovedale odcepitev.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.