Predsednik DeSUS Karl Erjavec je v današnji izjavi za novinarje dejal, "da smo, kar se tiče stranke DeSUS, zaključili pogajanja v zvezi s koalicijsko pogodbo". Poslanec Vili Rezman pa je pojasnil, da je dodatek k najnižjim pokojninam dogovorjen; izplačan bo v dveh delih v letu 2009, sredstva zanj pa bodo nižja od dveh desetink odstotka družbenega bruto proizvoda (BDP).
Rezman, ki se je danes poleg vodje poslanske skupine Franca Žnidaršiča v imenu DeSUS udeležil pogajanj štirih strank glede vsebine koalicijske pogodbe na področju pokojnin, je pojasnil, da bo skupni znesek za tiste upokojence, ki bodo prejeli največji dodatek – teh je po Rezmanovih besedah okoli 100.000 – 300 evrov. Dodatek bo po njegovo izplačan v dveh delih, in sicer januarja in septembra.
"Mi bomo to zapisali tudi v koalicijski pogodbi," je napovedal Rezman, ki je dodal, da izplačilo tega dodatka ne bo vplivalo na druge dodatke, ki so jih deležni upokojenci. Žnidaršič pa je povedal, da bo dodatka deležnih okoli 258.000 upokojencev s pokojninami, nižjimi od 500 evrov.
Skupen znesek 70 milijonov evrov
Na vprašanje, kolikšen znesek natančno to predstavlja, je Rezman odgovoril, da "manj bo kot 70, ampak zagotovo ne manj kot 60 milijonov evrov". Predsednik DeSUS Karel Erjavec je sicer spomnil, da so na sobotnih pogajanjih "ravno to poglavje izpustili, ker očitno ni bil takrat čas še dozorel". Ob tem je Erjavec opozoril na gospodarsko situacijo, ki se je v zadnjih mesecih "drastično spremenila". Prav zaradi tega so bila po mnenju Erjavca "ta pogajanja dokaj naporna, ker smo morali tudi upoštevati vse te okoliščine". Dodal pa je, da so zadovoljni z doseženim.
Erjavec je spomnil, da je DeSUS 'državotvorna stranka' ter da ne glede na svojo trenutno politično moč niso želeli "izsiljevati, ampak smo želeli v skladu z javnimi financami, z gospodarsko situacijo doseči take rešitve, ki so dobre tako za slovensko gospodarstvo, tako za slovenske javne finance kot tudi za stranko DeSUS in zlasti za tiste upokojence, ki imajo najnižjo pokojnino".
Morebitni koalicijski partnerji so se namreč v ponedeljek uskladili glede osnovnega načina za izboljšanje položaja upokojencev, predvsem tistih z najnižjimi pokojninami. Tako bi spremembo pokojninske zakonodaje uveljavili v letu 2010, v prihodnjem letu pa položaj upokojencev z najnižjimi pokojninami izboljšali z letnim dodatkom.
Zataknilo pa se je pri višini tega dodatka, saj so v DeSUS danes predlagali nekoliko višji znesek, kot je bil predlagan v ponedeljek. Član pogajalske skupine in poslanec DeSUS Vili Rezman konkretne višine dodatka, ki ga predlagajo, ni želel razkriti, pojasnil pa je, da bi ga prejelo približno 279.000 upokojencev s pokojninami, nižjimi od 500 evrov. Približno 100.000 upokojencev bi prejelo najvišji znesek, preostali pa nižjega glede na višino pokojnine.
V DeSUS so sicer prepričani, da bi bil tudi najvišji znesek, ki so ga predlagali, javnofinančno vzdržen, čeprav morebitni koalicijski partnerji menijo drugače, je pojasnil Rezman.
Nekatere novosti koalicijske pogodbeMed novostmi, ki jih prinaša koalicijska pogodba, so naslednji ukrepi: dvignila se bo splošna davčna olajšava, avtomobili bodo obdavčeni glede na izpuste, otroke bodo lahko posvojili tudi samski, sprejeli pa naj bi tudi zakon o istospolnih partnerstvih.
Sicer pa je predsednik SD Borut Pahor pojasnil, da so se najdlje zadržali pri področjih javnih financ in gospodarstva, zahtevna pa so bila tudi dogovarjanja o sociali in zdravstvu. Ko se bodo v koaliciji uskladili o vsebinskem delu, pa se bodo začela pogajanja o kadrovskih rešitvah za novo vlado. Pahor pa je povedal, da se je s predsedniki Zaresa, DeSUS in LDS o tem že pogovarjal.
SMS: Prihodnost ne sme biti talka pokojnin
Sicer pa so iz SMS (Stranka mladih Slovenije) opozorili, da je predsednik stranke Darko Krajnc razočaran zaradi odsotnosti razprave o mladih in politike do mladih v času oblikovanja nove slovenske vlade in koalicijske pogodbe. Zdi se namreč, da je slovenska prihodnost odvisna samo in zgolj od pokojnin in upokojencev. "V SMS smo sicer ves čas izpostavljali nujnost medgeneracijskega sodelovanja, vendar pa to ne pomeni, da morata biti Slovenija in njena prihodnost talka zahtev po visokih pokojninah."
KOMENTARJI (204)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.