Neizvoljenim poslancem v skladu z zakonom pripada za čas, ko bodo iskali novo zaposlitev, nadomestilo plače, ki je enako njihovi dosedanji plači. Nadomestilo bodo lahko prejemali eno leto. Zakon o poslancih še določa, da se "pravica do nadomestila (…) lahko podaljša do izpolnitve pogojev za upokojitev po splošnih predpisih ali po tem zakonu, vendar najdlje za eno leto“.
Enaki pogoji veljajo tudi za ministre in državne sekretarje na posameznih ministrstvih. Državni sekretarji, ki jih je okoli 21, in drugi funkcionarji, pa lahko prejemajo nadomestilo plače za tri mesece z možnostjo podaljšanja za največ devet mesecev do upokojitve. Ti tudi izgubijo to pravico, če zavrnejo delovno mesto, ki ustreza njihovi izobrazbi.
Razvrstitev poslancev v razrede
Osnovne plače poslancev so z janurjem tega leta razvrščene od 3.721 do 4.896 evrov bruto. Poslanci so v skladu z zakonom razvrščeni tudi v šest skupin, to je od 55. do 62. plačnega razreda. Predsednik DZ France Cukjati je v skladu z zakonom uvrščen v najvišji, torej 65. plačni razred s 5.508 evri, trije podpredsedniki DZ pa so uvrščeni v 62. plačni razred s 4.896 evri bruto osnovne plače.
Kaj bo z neizvoljenimi poslanci?
Kot poročajo današnje Finance, se bo minister za javno upravo Gregor Virant najverjetneje vrnil na fakulteto. "Nadomestilo bom verjetno koristil nekaj mesecev, da se pripravim na pedagoško delo in izpolnim habilitacijske pogoje za izvolitev v naziv izredni profesor na Univerzi v Ljubljani; to je namreč pogoj za zaposlitev," je za Finance dejal Virant. Mazej Kukovičeva je pred dnevi dejala, da ima dovolj izkušenj, tako na gospodarskem kot tudi političnem področju, "da bo v prihodnje počela kaj ustvarjalnega“.
Sedanji minister Karl Erjavec, ki je zadovoljen z rezultatom volitev, saj naj bi stranki DeSUS pripadlo po neuradnih rezultatih sedem poslanskih mest, pa čaka na povabilo v koalicijo. Če bi bil dogovor o oblikovanju koalicije dosežen, bo vsekakor kandidat za kakšno od ministrskih mest.
Minister za okolje Janez Podobnik pa je poudaril, da ima prav tako veliko izkušenj in dobro pozna evropske zadeve, in s tem je po njegovem mnenju še "odprtih veliko možnosti doma in tudi v evropskih institucijah“.
"Jaz sem 20 let v politiki. Po toliko letih je tudi vprašanje, kam naj grem," je pojasnil dolgoletni poslanec Anton Anderlič, ki se mu ni uspelo uvrstiti v DZ. Poudaril je tudi, da če ne bo prevzel kakšne politične funkcije, bo izkoristil nadomestilo poslanske plače. Za Milana M. Cvikla pa je prav tako odprtih več možnosti, od tega, da postane nadomestni poslanec, do tega, da postane minister. Lahko pa se tudi umakne iz politike. Sedanji poslanec SDS Andrej Bručan pa je zagotovil, da ne bo izkoristil niti dneva nadomestila, še poročajo Finance.
Ugodnosti za poslance
Poslanec ima v skladu z zakonom pravico do povračila stroškov v zvezi s službenimi potovanji (dnevnice, stroški prevoza) in pravico do mesečnega zneska za pokrivanje stroškov pri opravljanju funkcije v zvezi z delom v volilni enoti.
V tem času mu pripada tudi socialno zavarovanje po predpisih, ki veljajo za delovno razmerje, teče pa mu tudi delovna doba.
Poslanec ima pravico do drugih osebnih prejemkov in povračil:
– stroškov za prevoz na delo,
– regresa za prehrano med delom,
– regresa za letni dopust,
– nadomestila za ločeno življenje,
– stroškov prevoza ob dela prostih dneh iz kraja, kjer ima službeno stanovanje, do kraja stalnega prebivališča in nazaj,
– stroškov selitve iz kraja stalnega prebivališča v kraj, kjer ima službeno stanovanje, in nazaj,
– stroškov za izobraževanje,
– jubilejne nagrade,
– odpravnine ob odhodu v pokoj.
Sredstva za mobilni telefon
Državni zbor plačuje mesečne stroške uporabe službenih mobilnih telefonov in stroške uporabe brezžičnega povezovanja s pomočjo SIM kartice na službenih prenosnih računalnikih uporabnikov v okviru letne kvote v naslednjih višinah:
1. Poslankam, poslancem in generalnemu sekretarju do 3.000 evrov.
2. Sekretarjem poslanskih skupin do 1.500 evrov.
3. Drugim uslužbencem do 1.260 evrov.
Predlog o znižanju nadomestil romal v omaro
Minister Gregor Virant je tako že leta 2005 predstavil predlog zakona, ki je predvideval, da bi poslanci prejemali nadomestilo namesto enaga leta zgolj pol leta, toda zgolj v višini 80 odstotkov plače. Ob tem bi seveda sami poslanci morali pisati poročila o tem, kako so iskali novo zaposlitev. Predlog zakona je bil pozneje umaknjen.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.