Slovenija

Koliko je vredno človeško življenje?

Ljubljana, 12. 08. 2018 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Kristina Hacin
Komentarji
59

Pogosto se v oddaji Svet lotevamo dobrodelnih zgodb. Marsikdo bi rekel, da prepogosto. In delno se lahko s tem tudi strinjam. V smislu, da je zgodb preveč in da zato nimajo takšnega učinka, kot bi ga imele, če bi bile odmerjene redkeje.

Pa vendar. Koliko je vredno človeško življenje? Nekje sem brala ocene nemškega raziskovalca in filmarja Petra Scharfa, ki se je lotil teh izračunov. In ocenil, da je človeško življenje vredno le 1.500 evrov. Ta izračun je seveda strogo kemičen. Toliko naj bi bile vredne sestavine, ki nas tvorijo, največ, skoraj polovico naše vrednosti, predstavlja ogljik. Seveda pa to ni vrednost našega življenja. Tem temeljem je treba dodati še marsikaj, vzgojo, oskrbo, šolanje ... Vse skupaj naj bi na koncu naneslo 160 tisočakov. Precej več pa smo vredni »po delih«, predvsem na črnem trgu vrednost močno naraste. No, če pa ostanemo pri realnih podatkih. Britanski zdravstveni sistem je npr. ocenil, da je eno leto zdravega človeka vredno dobrih 35 tisočakov.

Kje pa je meja, komu pomagati, kdo si bolj zasluži pomoč? Kdo je tisti, ki oceni, komu naj ljudje pomagajo? Vsak se odloča sam. Po dosedanjih izkušnjah vidimo, da različne zgodbe ganejo različne ljudi. Eni pomagajo izključno otrokom, drugi le, kadar družine ostanejo brez domov zaradi naravnih nesreč, tretji starostnikom, četrti ljudem, s katerimi se zaradi takšnega ali drugačnega razloga poistovetijo, peti vsem, šesti nikomur. Eni pomagajo materialno, drugi s pozitivno mislijo, tretji finančno, četrti z molitvijo … Nekateri pa se jezijo. Jezijo se na sistem, ki omogoča, da morajo ljudje prositi za pomoč, jezijo se na razmere v zdravstvu, jezijo se na delodajalce, na medije, tudi na ljudi, ki potrebujejo pomoč. In obstajajo ljudje, ki vedno obsojajo. Ki najbolj vedo, kaj se nekje dogaja, ki so poznavalci vseh in vsega. Nekakšni "kavč selektorji" za družbo so to. Vedno znajo povedati, da si nekdo ne zasluži pomoči, da se okorišča, da družbo izkorišča itd. In ja, tudi to se zgodi, ne moremo reči, da se to ne dogaja. A se dogaja redko.

Viljem Julijan
Viljem Julijan FOTO: Kanal A

Prevlada negativnih komentarjev

Spomnim se primera, ko se je Slovenija združila pri zbiranju sredstev za operacijo punčke v ZDA, ki je bila, mimogrede, zelo uspešna. Koliko negativnih komentarjev smo bili, predvsem pa njeni starši, takrat deležni. Da zakaj sploh prosijo za pomoč, ko pa imajo tako lepo urejeno stanovanje. Kot da bi morali živeti pod mostom, da bi si lahko privoščili operacijo. Kot da bodo s prodajo gospodinjskih aparatov, ki so jih kupili že pred rojstvom deklice, zaslužili dovolj. Kot da si ne zaslužijo tople postelje in čistega urejenega stanovanja, ker so si drznili prositi za vaš evro ali dva.

In podobno se dogaja tudi v primeru družine Bezenšek. V oddaji Svet smo že aprila predstavili zgodbo družine. Kdo je tisti, ki jih lahko obsoja, ker deček živi? Kdo ju lahko obsoja, ker ga nista zaprla v sobo, ampak o njegovi bolezni odkrito govorita? Kdo je tisti, ki govori, da se z usodo dečka okoriščata? Mislim, da je ravno obratno, da se je usoda grdo poigrala z družino. Dala jima je prekrasno bitje, zdaj jima ga bo vzela. Kdaj, ne ve nihče. In morda je prav to tisto, kar je najhujše. Čakanje. Zavedanje, da je morda danes lahko zadnji dan, ko je Viljem Julijan še lahko v objemu mame, očeta in sestrice. Ali pa jutri. Ali pojutrišnjem. Gotovo pa je, da takšnih dni ne bo več veliko. Viljem Julijan je neozdravljivo bolan, ima redko bolezen, imenovano gangliozidoza. Je edini v Sloveniji s to boleznijo in zanjo ni zdravila in zanj ni pomoči.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Preveč žalostnih usod

Bi starša morala obupati, jokati, se zapreti med štiri stene in skrivati pred svetom? Ali pa povedati, kaj se dogaja? Deliti svojo usodo. Nista edina. Nista prva in ne zadnja, ki bosta izgubila otroka. Mnogo je takšnih žalostnih usod. Premnogo! In prav je, da se o tem govori. Prav je, da predstavita simptome, morda bo zgodba modrookega dečka komu pomagala. In ja, res je. Ne prihajata z družbenega dna. Imata svoje življenje. Imata še hčer. Imata streho nad glavo in poln hladilnik. A to ne pomeni, da ne potrebujeta pomoči in da nista upravičena prositi zanjo. Dokler je deček še živ, je njuna prva in edina vloga biti oče in mati. Ne bodo imeli veliko skupnih trenutkov, zato je prav, da te, ki jih imajo, užijejo 200 %. In tisti, ki ju poznajo, vedo, da potrebujeta pomoč. Zato so se obrnili na očetove stanovske kolege in poskušali organizirati koncert, s katerim bi pomagali njima pri oskrbi dečka, preostanek pa bi šel v sklad, ki sta ga ustanovila in ki je namenjen pomoči otrokom z redkimi boleznimi.

Med vikendom sem na Facebooku zasledila zapis Rebeke Dremelj, da odziva med glasbeniki preprosto ni bilo. In delila sem njeno razočaranje. Je res tako težko potrditi udeležbo in odpeti pesem ali dve? Predvsem za to, ker gre za stanovskega kolega. In smo spet na začetku. Je teh dobrodelnih dogodkov preveč? Morda, a ta sklad nosi dečkovo ime in to je zapuščina, ki jo bo fantek pustil temu svetu po svojem mnogo prekratkem življenju.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (59)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PUMA
12. 09. 2018 18.28
Koliko bi naj bilo vredno človeško življenje a jaz pravim da človeško življenje nima cene a če bi bilo kaj vredno bi spet bili bogatejši spet v prednosti ker bi ti z lahkoto kupovali sebi in menjali svoje pokvarjene organe a jaz pravim takole naj ostane kako je razen za otroke je potrebno kar najbolje poskrbeti z prirojenih napakah in pomagati takoj a ne mencat. Z. P.
komarec
12. 08. 2018 18.11
+3
Ta otrok se mi močno smili, tudi njegovi starši se mi hudo smilijo. Kaj nam če taka medicina, ki ve za diagnozo, ne zna pa pomagati.
bavbav
12. 08. 2018 16.33
+2
brezcasni
12. 08. 2018 16.31
+12
človeško življenje je vredno od 1 dolarja pa do neskončnosti,odvisno kdo je ,kje živi in kakšen je njegov status.........cena za recimo otroka politika in otroka delavca je različna kar se vidi po brezplačnih ugodnostih ki jih oba imata...eden nič drugi je priviligiran v vseh ozirih....ko odrasteta so tistim z dobre situirane družine odprta vsa vrata,tistim z revne ali običajne pa ne ,oziroma sploh nima šanse povprašat po stvareh ko so priviligiranemu čisto vsakdanje..........v državah 3 sveta je ta razkorak se večji in je revež vreden 0 medtem ko bogataš( na računrevežev) uživa vse dobrine sveta in je cena njegovega življenja enormna...
komarec
12. 08. 2018 18.07
+1
ivan.z Doba
12. 08. 2018 16.08
+20
"Jaz sem bil pri Janezu Janši na vladi in ga prepričeval, naj ukrepa proti SCT-ju. Vprašal sem ga, zakaj pustijo nekemu Zidarju, ki se je družil z eminentnimi udbovci, take reči. Pa ga je ščitila Janševa SDS in je Janševa vlada podpisala prevzem Onkološkega inštituta. Zato se bodo danes zapirali oddelki na Onkološkem, nekaj se jih je že, menjaval se bo vodovod, dali bomo sedem milijonov evrov. Levo in desno je enako, ljudje iz obeh barv vlad, ki so dovolili te reči na Onkološkem inštitutu, bi morali iti sedet. Vabim Odbor 2014, da pride na Onkološki inštitut, vabim njegove teologe: naj povedo, kaj poštenega, moralnega, etičnega vidijo v Janši, ki je dovolil, da je SCT pustil za seboj bolnico, ki jo je treba zdaj v celoti renovirati, da bodo onkološki bolniki, ki so v skrajni stiski, zdaj trpeli na ta račun. Kar se mene tiče: na nivoju poštenosti in zavoljo nje bi moral biti Janša že pet let v zaporu – Patria je zame drobiž! Človek, ki dovoli, da neki Ivan Zidar in še kdo služi na račun onkoloških bolnikov, je zame izme.ek družbe!" ~ Dr. Erik Brecelj ~
Voluhar7
12. 08. 2018 15.01
-4
To je faušna slivenija. Imam primer ampak na srečo materialne tezave. Od kod ima denar in ostalo. Ocitno kradem droga itd ko sem uspesen v poslu....
Christi Miles
12. 08. 2018 14.41
+17
Kaj se to pravi? Brišeš komentar, k sem napisal, da je življenje begunca pri nas vredno več, k življenje Slovenca.
Transformerji
12. 08. 2018 13.28
-9
Za konec pa še to - za živo bitje, ki nima nobene prihodnosti več, je rešitev evtanazija, ne pa finančna pomoč - ta bodo odvisna za podaljšanje življenja samo od posameznikov, ki so se za to odločili.
26277
12. 08. 2018 13.22
-3
JokatPejt
12. 08. 2018 13.14
+8
hah koliko je vredno človeško življenje? nič ker nas je itak vsaj 1x preveč na svetu...
Bitktamp
12. 08. 2018 13.13
-5
a je jovan že na dobu?
komarec
12. 08. 2018 13.13
+22
Koliko je vredno človeško življenje? Če iščete odgovor na to vprašanje, ga delno dobite tudi tu na tem portalu. Glede na to kar tu pišete so življenja nekaterih veliko več vredna, kot od navadnih smrtnikov. Na srečo je to le ocena trač medijev in bednih novinarjev, ki ljudem prodajate te poceni zgodbice. Na srečo pa smo pred smrtjo vsi enaki in tu ni možne ne korupcije, ni pa tudi vez, kar je edino pošteno.
igy02
12. 08. 2018 13.05
+10
"Primarni namen tega javnega sistema ni vaše boljše zdravje, kot vam govorijo leve stranke, pač pa vzdrževanje korupcijske verige prek nabave medicinskega materiala, aparatur in gradnje zdravstvenih objektov", je izjavil akademik Marko Noč v pogovoru za Sobotno prilogo Dela minulo soboto. Njegov intervju je prvi takšne vrste v Delu in predstavlja prelomnico, saj je zdaj skoraj gotovo, da se bo Noču pridružilo še več poštenih in nekompromitiranih zdravnikov, ki ne morejo več prenašati anomalij v javnem zdravstvu. Ko bodo prišli s svojimi zgodbami na dan, bo to začetek konca kriminalne sprege med predstojniki, direktorji in drugimi visokimi predstavniki javnega zdravstva na eni, ter dobaviteljske mafije, ki prek prirejenih razpisov in oderuških provizij dobesedno krade denar iz javne zdravstvene blagajne.
komarec
12. 08. 2018 13.04
+7
Koliko je vredno človeško življenje? Iz moralnega vidika ima človeško življenje neprecenljivo vrednost iz materialnega vidika pa je danes vsem jasno, da je zdravje in življenje nekaterih nepomembno, nekaterih pa zelo pomembno in to se bo moralo prej ali slej uštimati na naravni način.
letmeseeit
12. 08. 2018 12.40
+10
Glede na zdravstvo pod SMC zelo zelo malo.
roža03
12. 08. 2018 11.54
+17
Politiki nimajo bolnih otrok in otrok s posebnimi potrebami, zato je zanj premalo preskrbljeno..... In nimajo nic od tega.
Transformerji
12. 08. 2018 11.53
+5
Priznam, žalostno je, ko govorimo o neozdravljivem otroku. Takih primeri, ne glede na starost, so vedno bili in vedno bodo. ZATO je skrajni čas, da se sprejme zakon o evtanaziji; čemu podaljševati trpljenje staršev, bolnikov, če pa druge rešitve ni?
Transformerji
12. 08. 2018 12.23
+10
Moj predlog deluje kruto, vendar je na koncu to olajšanje za vse trpeče. Kajti evtanazija je dejansko skrajšanje trpljenja - tega si pa vendar nihče ne želi, razen, tistih, ki dajete minuse - hočete biti trpeči??
Transformerji
12. 08. 2018 12.29
+5
Moj osebni zdravnik ima v moji kartoteki že zahtevo po evtanaziji, zahtevo sta dobila oba odrasla otroka! Zato čakam na Zakon o evtanaziji! Ne morem si predstavljati, da bi me otroka gledala kot rastlinico, moje telo trpi, tisti drugi del pa vse to vidi! Ne bodi tako zaplankan!
Transformerji
12. 08. 2018 12.40
-2
Vidite, sedaj smo pa pri tistem - prošnja za pomoč. Poglejmo stare ljudi - kakšne pokojnine imamo sedaj? Že za dom bi morali prispevati otroci, pa da imajo ti minimalne dohodke? Nega neozdravljivega, nepokretnega pa veliko stane. Z evtanazijo pa skrajšaš muke sebi in otrokom! ZATO zahtevam zakon o evtanaziji!
pizzamargerita
12. 08. 2018 16.11
+1
ne verjamem. necesa, kar je nezakonito, ne mores zahtevati in dvomim, da bi zdravnik kaj takega vzel v mapo.
pizzamargerita
12. 08. 2018 16.14
-1
kaksne pogoje si si dolocil? 1 mesec kome ali... 2 dni v vozicku?
sre?a3
12. 08. 2018 11.46
+29
Moje skromno mnenje, da se to ne da meriti v denarju in da je premalo cenjeno....te zgodbe se ponavljajo skozi celo našo zgodovino, zato se mi zdi prav, da v današnjem času govorimo o tem, pa čeprav po mnenju nekaterih prepogosto...to je na žalost realnost v naši družbi...mnogo lažje je nekoga prizadeti kot mu dati roko v pomoč...dokler bo družba taka kot je, bodo obstajale tudi take zgodbe....hvala pop tv - ju, ker se ukvarja z takimi zadevami in nas z njihovimi članki o tem pripravlja do tega, da začnemo razmišljati o teh stvareh izven svojih okvirjev....vsem, ki pa potrebujejo pomoč takšno ali drugačno, želim, da bi jo tudi dobili...na koncu bi rada dodala to, da bi se tisti, ki mislijo drugače, znali postaviti v položaj teh ljudi in se potem odločili, ali je bolje človeka obsojati ali pa ga podpreti...pa lep dan še naprej....
Christi Miles
12. 08. 2018 16.51
+8
Karmen, da bi bilo vse tako kot si povedala
pozzo
12. 08. 2018 11.31
+33
Zavarovalnice imajo zelo točno izračunano vrednost vsakega posameznika. Ostale subjektivne ocene se nekaj drugega. Zame moj otrok neprecenljiv, za tujca bi bil le žalostna zgodba. Begunec iz afrike v Sloveniji nezaželen strošek in naj ne ima nobenih pravic. Jaz kot begunec v neki državi nezaželjen brez pravic.
pozzo
12. 08. 2018 11.33
+13
Zato bi bilo včasih dobro če bi se malo ustavili in pogledali stvari zgolj kot Človek.
Ramzess
12. 08. 2018 11.56
+10
Res je, zavarovalnice imajo točno izračunano vrednost vsakega posameznika zavarovanca, zato je treba najprej vprašati njih, čeprav itak ne bodo odgovorile.
Darko32
12. 08. 2018 11.28
+24
Če poiskusimo dati odgovor na zastavljeno vprašanje je odgovor na dlani. Zaradi korupcije v zdravstvu, kjer so določene skupine zdravnikov zaradiosebnega pohlepa dobesedno zlomile zdravstveno varstvo ljudstva, kateri vplačuje. Prav tako se je zgodilo, da ni več cilj ozdraviti bolnike ampak samo zdraviti in se je z takšnim pristopom ekonomije in logike zgodilo to, kar ugotavljajo sogovorniki. Tukaj mi je takoj prišlo na misel, da bodo naredili vse, da ta inštitut zminirajo samo zato, da pokaže UKC kako slabo delajo tukaj. Sočasno pa opravičujejo svoje delo. Zato vidim edino rešitev, da se razmeji javno in zasebno zdravstvo in tisti, kateri delajo na več lokacijah se jim da pogoj, da se v roku 30 dni odločijo kje bodo delali. Na dveh ne sme delati. Zasebno zdravstvo pa dati v enakopraven položaj z javnim zdravstvom. Ko bomo presekali delo dvoživkam se bodo tudi takšni primeri smanjšali na minimum. Žal.
šmajser1
12. 08. 2018 11.39
+11
++++ samo zal se to ne bo zgodilo! Ker je KLAN prevelik
Ramzess
12. 08. 2018 12.00
+14
Darko32 že od nekdaj govorijo o zdravljenju, ne o ozdravljenju (folk tega večinoma ne loči, čeprav so rezultati očitni), zdravi ne prinašajo profita, ne zdravnikom in predvsem ne farmaciji. Mnogi zdravniki so dilerji farmacije.
igy02
12. 08. 2018 13.01
+6
Akademik dr. Noč je vse povedal v sobotni prilogi dela. Volivci to nočemo videti in nabijamo mantro o javnem zdravstvu. To ne pomeni nič. Sam sem imel koncesionarja 25 let. Milina. Vsi iz družine smo bili tam. Plačali kot v javnem zdravstu, nikoli čakali in še bi našteval. Pa je moral v penzijo. In so nas dali v zdravsveni (JAVNI) dom. Groza. Naša zdravnica je bila vedno na bolniški. Pa vsakokrat k drugemu in tako dalje. Nam je naš bivši koncesionar zrihtal pri drugem koncesionarju. Za enkrat zelo zadovoljni. Ima pa 68 let in moram že iskati novo varianto, ko bo šel v penzijo. Še enkrat, ni mi jasno, zakaj so ljudje proti koncesionarjem. Nerazumljivo.