Poslanec SNS Srečko Prijatelj je v priporu, kamor ga je sodnik poslal v soboto po 'popravnem izpitu' tožilstva. Ocenil je namreč, da obstaja ponovitvena nevarnost ter da bi osumljenec lahko vplival na priče.
Njegov odvetnik Silvan Jaklin je napovedal, da bodo poskušali narediti vse, kar je v njihovi moči, da ga izpustijo iz pripora in da bi se branil s prostosti. Pritožbo mora vložiti v 24 urah od izdaje pisnega sklepa o priprtju. Kot je povedal, naj bi ga sodiše odposlalo danes, vendar ga še ni prejel. Že v soboto pa je izrazil mnenje, da so priporni razlogi neutemeljeni.
Za zdaj je za Prijatelja odrejen enomesečni pripor. Sodišče ga lahko prej odpravi, če meni, da razlogov za pripor ni več, lahko pa ga tudi podaljša do šestih mesecev. V tem času mora tožilstvo spisati in vložiti obtožnico, po tistem pa je lahko obtoženec v priporu vse do začetka glavne obravnave na sodišču, ki pa se mora začeti v roku dveh let.
Med razlogi za pripor ni podkupovanja
Prijatelj je bil priprt le zaradi suma kaznivih dejanj izsiljevanja ter nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksplozivov, ne pa tudi podkupovanja, je povedal. Suma teh dveh kaznivih dejanj sta opredeljena tudi v zahtevi za preiskavo, je dodal.
Spomnimo. Policisti so Prijatelja pridržali v torek v okviru obsežne akcije. Neuradno naj bi ga prijeli ravno takrat, ko naj bi prejel 323.000 evrov podkupnine. Šlo naj bi za posle, povezane s prodajo zemljišča za logistični center Luke Koper, s čimer naj bi družbo oškodovali za 3,8 milijona evrov.
V torek dopoldne o imuniteti
Tega ne gre pričakovati, je že v soboto za 24ur.com dejal predsednik mandatno-volilne komisije Dušan Kumer. "Jaz predvidevam, da ne bo imuniteta sprejeta, zato ker se gospod Prijatelj v postopku tudi ni skliceval nanjo," je dejal. Odločati morajo kljub temu, sestali pa se bodo jutri ob 9. uri. Njihova naloga sicer ni razpravljati o vsebinskih zadevah, temveč o tem, ali bi bilo zaradi odsotnosti poslanca okrnjeno delo državnega zbora.
Teoretično je sicer možno, da Prijatelj imuniteto dobi, "vendar sem jaz prepričan in imam zaupanje ne samo v mandatno-volilno komisijo ampak tudi v večino v državnem zboru, da mu imunitete ne bo podelila," pa je za TV Klub dejal poslanec z najdaljšim stažem Miran Potrč. Povedal je, da ga je novica o domnevnih nečednih poslih poslanskega kolega razočarala. "Kljub nastopom, ki mnogokrat niso bili korektni, nisem verjel, da je kolega Prijatelj sposoben takšnih dejanj," je dejal. Prepričan je, da bi moral odstopiti.
"Mislim, da bi moral odstopiti," je dejal tudi predsednik Zbora za republiko Gregor Virant. "Jaz samo upam, da bo naveza policija-tožilstvo-sodstvo delovala tako, kot je treba, in da bo prijatelj, če bo seveda ostalo pri tem, kar zdaj vemo, na koncu dobil, kar mu gre." Državni zbor ni bil in nikoli ne bo varna točka za tiste, ki so osumljeni kaznivih dejanj. To velja tudi za poslance, pa je bil oster predsednik državnega zbora Pavel Gantar.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.