Zaradi bližajočih praznikov se je vlada na redni seji sestala že danes. Po seji je finančni minister Dušan Mramor povedal, da je vlada sprejela izhodišča rebalansa proračuna za leto 2015. Obseg primanjkljaja je določila na 1,35 milijarde evrov, obseg izdatkov pa na 9,85 milijarde evrov. S to določitvijo je določila tudi 2,8-odstotni deficit proračuna, je povedal Mramor. Vlada je določila tudi razred izdatkov po posameznih uporabnikih proračuna. Načrt je zdaj tak, da bi do 30. januarja proračun prejeli na vladi in ga tudi že poslali v državni zbor.
Glede načrtovane odprave oprostitev pri dajatvi za izpuste CO2 je bil na vladi dogovor, da bodo od 30 milijonov evrov, kolikor je načrtovan dodatni priliv iz tega naslova, 6,5 milijona evrov prispevala energetsko intenzivna podjetja, ostalo "pa je ukrep, ki zajame bistveno širšo populacijo", je dejal Mramor. Tako Mramor pričakuje, da protestov, ki so jih zaradi dajatev za torek napovedali v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam, ne bo.
Glede dogovarjanja z občinami je minister povedal, da jim je vlada ponudila znižanje stroškov občin in za to pripravlja poseben interventni zakon. Znižanje strokov občin je osnova za to, da se bodo znižali prispevki občinam iz državnega proračuna. Vlada je občinam dala tudi navodilo, da lahko uporabijo "boljše evidence za izračun nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča in s tem bistveno izboljšajo izplen iz tega nadomestila", to pa naj bi zamenjalo prilive, ki iz državnega proračuna prihajajo za investicije.
Vlada se je tudi odločila, da bo omogočila občinam, ki želijo priti do evropskih sredstev, pa nimajo sredstev za soudeležbo, da se za ta namen zadolžijo. "Vsi ti ukrepi gredo v smer pomagati občinam, da bodo sposobne same financirati svojo dejavnost in imeti manjše stroške, s čimer bodo znižane potrebe po financiranju iz državnega proračuna," je dejal Mramor. Interventni zakon naj bi bil dogovorjen v začetku januarja in nato tudi upoštevan pri rebalansu.
Največji del ukrepov za rebalans proračuna 2015 sicer zajemajo t.i. horizontalni ukrepi, med njimi največ (od 350 do 360 milijonov evrov) pri plačah v javnem sektorju. Predvideno je tudi vsaj petodstotno zmanjšanje vrednosti javnih naročil ob enakem obsegu blaga oz. storitev, ki so prek njih naročena.
Na vprašanje, koliko denarja bo zdaj zmanjkalo v proračunu, glede na vsa popuščanja, je Mramor odgovoril: "Ne zmanjka nič. Deficit bo 2,8 odstotka."
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.