Poslanci bodo na izredni seji, ki bo potekala od srede do petka, obravnavali večino točk, ki bi jih morali na majskem rednem zasedanju, a so minuli ponedeljek zavrnili dnevni red seje. Večji del opozicije je zahteval sklic izredne seje za obravnavo predloga ustavne obtožbe predsednika vlade, koalicija pa sklic izredne seje za obravnavo večine drugih točk, ki so bile predvidene za redno zasedanje. Oboje so združili v eno sejo, na kateri bodo na predlog predsednika DZ Igorja Zorčiča obravnavali tudi mandatno-volilne zadeve, ki so bile predvidene za redno sejo.
A do obravnave te točke še ne bo povsem znano, kateri predlogi bodo uvrščeni nanjo. Koalicija se bo o tem, ali bo uvrstila tudi predlog za razrešitev predsednika DZ, odločila tekom tedna, je po današnjem kolegiju v izjavi novinarjem povedal vodja poslancev SDS Danijel Krivec. Po njegovih besedah so v koaliciji načeloma dogovorjeni, da bodo predlagali obravnavo tega predloga, a bodo počakali do petka. "Šteti je treba, to nas opozarjate. Zato smo previdni," je pojasnil.
Za Zorčičevo razrešitev je namreč na tajnem glasovanju potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov. Pri prvem poskusu je koaliciji spodletelo, za razrešitev je zmanjkal en glas.
V sredo pa bodo poslanci predvidoma najprej obravnavali predlog, da glede predloga ustavne obtožbe Janeza Janše za mnenje zaprosijo predsednika republike Boruta Pahorja. Za to potrebujejo navadno večino - torej zgolj en glas več od nasprotnikov. V tem primeru pa se razprava premakne za en dan, na četrtek, saj ima predsednik en dan časa za pripravo mnenja. Trenutno sicer v državnem zboru, kot kaže, ni dovolj politične volje, da bi Pahorja pozvali k mnenju. Neuradno pa predsednik republike po naših informacijah ne podpira uporabe tako ostrega opozicijskega političnega orožja v času okrevanja po zdravstveni krizi.
Če predlog ne bo izglasovan, se bo točka glede predloga ustavne obtožbe nadaljevala. V četrtek in petek bodo nadaljevali z drugimi točkami. "Predsednik republike se nima kaj opredeljevati do tega, ker je to stvar postopka v DZ. Ne pričakujemo, da bi se do tega opredelil," meni Krivec.
Pahor med tem zadeve za zdaj uradno ne komentira. Češ, da v že tako pregretem političnem ozračju, ne želi še dodatno prilivati olja na ogenj.

Ustavna obtožba je po njegovem mnenju brezpredmetna, ker ni kršitev zakonodaje. To je razvidno iz samega gradiva, zato pri tem ne pričakujejo presenečenj, je dodal. Kot je še povedal Krivec, je Zorčič dejal, da so termin obravnave te točke uskladili s kabinetom predsednika vlade.
Tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han meni, da sta se kabineta obeh predsednikov dogovorila o terminu, "sicer bi bilo res zanimivo, da predsednika vlade ne bi bilo". Po Hanovem mnenju predlog, da za mnenje zaprosijo Pahorja, ne bo izglasovan. Tudi za podporo predlogu ustavne obtožbe je po njegovih ocenah trenutno relativno malo možnosti.
Na vprašanje, ali današnji potek kolegija predsednika DZ kaže, da so se nekoliko umirile strasti med koalicijo in opozicijo, je Krivec danes ocenil, da je "vikend prinesel svoje in so nekateri razmislili o svojih dejanjih". Tudi predsednik DZ je po njegovih besedah danes "na nek način normalno glasoval in ni nasprotoval svojim predlogom". Kolegij je podprl tudi terminski program dela DZ za junij in julij.
Ni pa kolegij predsednika DZ podprl predloga koalicije za izvedbo izredne seje na daljavo.
Na torkovi izredni seji bodo poslanci obravnavali predlog odloka o razpisu zakonodajnega referenduma o noveli zakona o vodah, prav tako bodo poslanci takrat predvidoma odločali o predlog za izvolitev Marka Ilešiča za kandidata za sodnika na Sodišču Evropske unije v Luksemburgu.
V torek se bo seja začela ob 14. uri, v sredo pa ob 9. uri.
Po nujnem postopku naj bi obravnavali tudi predlog novele zakona o informacijski varnosti
Kolegij predsednika je podprl tudi predlog vlade, da DZ po nujnem postopku obravnava predlog novele zakona o informacijski varnosti. Cilj predloga je sistemsko urediti in nadgraditi to področje tako na strateški kot tudi na operativni ravni nacionalnega sistema zagotavljanja informacijske varnosti.
Prav tako je kolegij podprl predlog SAB, da se po skrajšanem postopku obravnavata noveli zakona o delovnih razmerjih in o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katerima v SAB predlagajo krajše obdobje nadomestila za bolezen oziroma poškodbo, ki se izplačuje v breme delodajalca, in sicer s sedanjih 30 na 20 dni.
Po skrajšanem postopku bo obravnavan tudi predlog dopolnitev zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katerim želijo v DeSUS dokončno odpraviti posledice varčevalnih ukrepov za upokojence.
Prav tako je kolegij podprl predlog SAB, da po skrajšanem postopku obravnavajo predlog novele zakona o praznikih in dela prostih dnevih. V SAB predlagajo, da bi bil 11. november, praznik sv. Martina, državni praznik, ki ne bo dela prost dan.

KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.