
Premier Miro Cerar po seji DZ, ki se je končala tik pred polnočjo, izjav novinarjem sicer ni dajal, je pa na družbenem omrežju Twitter napovedal: "Gremo naprej, da zagotovimo čim boljše javno zdravstvo". Razrešitev ministrice je sicer podprlo 24 poslancev, 49 jih je bilo proti.
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je po okoli 15-urni razpravi izpostavila zadovoljstvo, da se je dan končal. "Na koncu dneva je pomembno, katere vrednote človek spoštuje, v kaj verjame in za kaj se bori," je dejala.
Poslanka SDS Jelka Godec se zaveda, kot je dejala v izjavi novinarjem, da državljani po 15 urah interpelacijske razprave ne bodo imeli boljšega zdravstvenega sistema. Je pa napovedala, da bodo v SDS, ki je interpelacijo vložila, delo ministrice še naprej spremljali z namenom vzpostavitve boljšega zdravstvenega sistema.
S Kolar Celarčevo naše javno zdravstvo ne bo nič boljše, je še ocenila Godčeva in spomnila, da so do ministrice kritični tudi v koalicijski DeSUS.
Poslanec DeSUS Tomaž Gantar je takšen rezultat interpelacije pričakoval. V razpravi je bilo po njegovih besedah malo dorečenega, pričakovanja DeSUS pa ostajajo enaka. "Upam, da bo to šlo, predvsem zaradi bolnikov in vseh, ki delajo v zdravstvu," je v izjavi novinarjem povedal Gantar, ki se je pri glasovanju vzdržal.
V DeSUS so namreč obljubili, da interpelacije ne bodo podprli, a od ministrice pričakujejo, da bo do decembra predložila ključne reformne ukrepe. V nasprotnem primeru od predsednika vlade pričakujejo, da jo bo zamenjal, pri tem pa v DeSUS še izpostavljajo, da Cerar prevzema odgovornost za ministričino delo.
V razpravi so se sicer vrstile kritike na ministričino delo zlasti iz vrst SDS in NSi, mestoma so bili kritični tudi v koalicijskih vrstah. Očitki so se nanašali zlasti na neukrepanje pri skrajševanju čakalnih vrst v zdravstvu, neukrepanje pri korupciji in odsotnost sistemske zakonodaje.
Möderndorfer pritisnil na napačen gumb
Interpelacijo so danes podprli opozicijski poslanci iz SDS in NSi ter Bojan Dobovšek iz poslanske skupine nepovezanih poslancev, v opozicijski ZL so bili vzdržani.
Presenetljivo pa se je na seznamu poslancev, ki so interpelacijo pri glasovanju podprli, znašel tudi Jani Möderndorfer iz SMC. A tam se je znašel po pomoti - pri glasovanju je namreč pritisnil na napačen gumb.
Na Twitterju so se nemudoma usuli odzivi, v SDSu so ga celo zbodli, če se morda zdaj želi pridružiti njim, pa jim je odgovoril, da so to njihove mokre sanje, in da se v SMCju odlično počuti.
"Tudi to se zgodi, iz magnetograma njegove razprave je jasno razvidno, da podpira delovanje ministrice za zdravje, tako da je prišlo do povsem človeške napake, ki se zgodi. Ni edini, ki se mu je to zgodilo, vsekakor pa, kot rečeno, obžaluje to napako," je dejala vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer.
KOMENTARJI (222)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.