Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je na novinarski konferenci po obisku v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) poudarila, da verjame, da velika večina osebja dela dobro, kakovostno in odgovorno. Obenem pa od vodstva zahteva uresničitev vseh priporočil izrednega upravnega nadzora. Pri tem jim bo, kot je zatrdila, zagotavljala vso svojo podporo.
Izpostavila je, da je izboljšanje razmer dolgotrajen proces. Sama si bo prizadevala zagotoviti dobre delovne pogoje za vse zdravstvene delavce, zadostno število usposobljenega kadra in stimulativno nagrajevanje, ki bo vključevalo elemente kakovosti in varnosti.
Da priporočila jemljejo resno in dobronamerno, je zagotovil v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Andrej Baričič. Strokovni direktor UKC Ljubljana Sergej Hojker pa je dodal, da poročilo ne zajema samo nevrološke klinike, ampak je širše in pomembno za slovensko medicino nasploh. Marsikaj so v zadnje pol leta že izboljšali, čeprav tega morda navzven še ni videti.
Ministrica si je ogledala gradbišče in se seznanila s projektom
V okviru obiska si je ministrica v družbi vodstva UKC ogledala tudi gradbišče urgence. Predstavniki UKC so jo seznanili s trenutnimi prostorskimi okoliščinami in ji predstavili predvideni potek projekta. Prav tako se je sešla z izvajalci, projektanti in nadzorniki projekta.
Baričič je izpostavil, da si želijo kar najhitrejše izvedbe druge faze in tudi nadaljevanja projekta. Ključni element pri obravnavi bolnikov je resda stroka, vendar pa ta ni dovolj. Pomembna je tudi tehnična in tehnološka opremljenost, je povedal.
Tudi ministrica je izrazila zadovoljstvo nad začetkom del in zagotovila, da bo izgradnjo urgence budno spremljala. Kot je dejala, bi radi dokazali, da se tudi zdravstvena investicija lahko opravi v roku in brez aneksov, morda z izjemo kakšnih manjših nepredvidenih del. Do dokončanja del bodo sicer tako zaposleni kot tudi bolniki morali imeti veliko potrpljenja in iznajdljivosti, vendarle pa bo dokončanje projekta zagotovilo bistveno boljše pogoje dela, je še dejala Kolar Celarčeva.
Gradnja ljubljanske urgence sicer obsega tri faze. V okviru prve je bil izgrajen skelet objekta, heliport ter vse strojne in elektro instalacije v kleteh. Druga faza, ki mora biti v skladu s pogodbo končana v 18 mesecih, obsega izgradnjo ostalih dveh tretjin prometnega terminala, prostore za pripravo vseh energetskih virov, vključno s strojno in elektro opremo, dokončanje novih prostorov internistične prve pomoči s čakalnico in zunanjo ureditev s prestavitvijo komunalnih vodov.
Izvajalec gradnje, katere vrednost je 21,76 milijona evrov, je Kolektor Koling, nadzor nad gradnjo pa bo izvajal Projekt Nova Gorica.
Na vprašanja o Baričiču ni hotela odgovarjati
Ministrica sicer danes ni želela odgovarjati na vprašanja, povezana z razkritji informacij o Baričičevih podjetjih in njihovih domnevnih povezavah z UKC. Baričič se je namreč doslej predvsem v tujini ukvarjal s svetovanjem in korporativnim upravljanjem, zato ima tudi podjetja v tujini. Sam pravi, da v teh podjetjih v času, ko bo prvi mož UKC, ne bo delal, jih pa bo obdržal v lasti.
Podpredsednik vlade in minister za javno upravo Boris Koprivnikar je dejal, da po njegovih informacijah ministrica primer preučuje, sam pa ga ni želel komentirati. V pogovoru za današnji Večer pa je na vprašanje o Baričičevem solastništvu podjetij dejal, da so to "vsekakor razmerja, ki so v konfliktu interesov in dolgoročno ne smejo obstajati".
Očitki o povezavah Baričičevih podjetij z UKC sicer že nekaj dni odmevajo tudi v političnih krogih. Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je dejal, da tovrstni očitki niso dobra popotnica za vodenje tako pomembne institucije, kot je UKC. Pri kadrovskih zadevah bi politika po njegovem mnenju morala prevzeti večjo odgovornost, "ne pa vedno zagovarjati ali se vedno skrivati za neko stroko" in govoriti, da politika nima nič pri tem.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.