Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc na torkovem srečanju s koalicijo ni prepričala podpredsednika DeSUS Tomaža Gantarja. Razlogi za podporo koalicije so po njegovem mnenju verjetno politične narave, "strokovno in vsebinsko gledano pa si podpore ne zasluži," je danes ocenil Gantar in dodal, da vsebinskih rešitev ni predstavila.

Koalicija načeloma podprla ministrico
Koalicijski partnerji so namreč po torkovem srečanju z ministrico izrekli podporo njenemu nadaljnjemu delu, čeprav o interpelaciji, na kateri se bo zagovarjala, še niso govorili. Pričakovanja do nje so sicer velika.

Poslanec DeSUS in nekdanji zdravstveni minister Gantar pa kritičnega mnenja o ministrici iz vrst SMC ne spreminja. Tudi po srečanju z njo opozarja, da vsebinskih rešitev za financiranje zdravstva Kolar Celarčeva ni predstavila in koalicija ne ve, kaj ministrica namerava. Normalno je pričakovati, da bo to predstavila, pravi Gantar.
Strinja se, da ima ministrica politično podporo. "Želja, da prejme podporo na interpelaciji, je razumljiva, s tem nimam težav. A ključnih vsebinskih rešitev za to, da bi javno zdravstvo naprej delovalo, žal ni na dnevnem redu oz. ne poznamo rešitev," je še pojasnil Gantar in dodal, da na ta način ministrica njegove podpore na interpelaciji, ki jo je vložila SDS, ne more prejeti.
Nekdanji minister je še pojasnil, da se težav v zdravstvu zelo dobro zaveda in nanje delno celo čustveno gleda, ob čemer izpostavlja stisko zdravstvenega osebja. "Zato se mi zdi nedopustno, kar se dela in na nek način ljudi zavaja, da jim pripada bistveno več, kot lahko danes dobijo," je dodal.
Kljub Gantarjevemu sicer pričakovanemu mnenju pa na težave koalicije pri podpori ministrici na interpelaciji za zdaj ne kaže.
Jurša: Nimam najboljšega občutka o podpori Gašperšiču
Razpravo o podpori ministru za infrastrukturo Petru Gašperšiču bo poslanska skupina DeSUS nadaljevala prihodnji teden, pa je po srečanju z ministrom povedal vodja poslanske skupine Franc Jurša. Največ poslancev se nagiba h glasovanju po svoji vesti, a Jurša priznava, da o podpori ministru na interpelaciji nima najboljšega občutka.
Po Jurševih besedah je še preveč nejasnosti, danes pa sta bila odsotna tudi dva poslanca, ki sta člana odbora DZ za infrastrukturo. Po vnovičnem pogovoru bodo lahko rekli, ali večinsko podprejo oz. ne podprejo Gašperšiča ali pa interpelacije.
Neuradno pa menda ne gre izključiti, da bi bili na glasovanju nekateri iz DeSUS tudi podprli interpelacijo zoper Gašperšiča.
Minister Gašperšič po pogovorih zadovoljen
Minister je sicer pogovor s poslanci DeSUS označil za zelo konstruktiven, izčrpen, temeljito so se pogovorili o vseh očitkih v interpelaciji. Imel je občutek, da so poslanci z odgovori zadovoljni, je povedal novinarjem. Zagotovil jim je tudi, da na projektu drugega tira, ki je v pogovorih najbolj izpostavljen, intenzivno delajo. Odločitev o podpori na interpelaciji pa je minister pač prepustil poslancem.
Gašperšič sicer za zdaj nima popoldne podpore v nobeni poslanski skupini, celo v SMC ne. Poslancev Tilna Božiča in Marka Ferluge namreč na torkovem pogovoru s poslansko skupino ni uspel prepričati. Glasovala bosta po svoji vesti oz. presoji, minister pa lahko njuno podporo pričakuje le, če bo "storil kaj neverjetnega".
Gašperšič njune odločitve zjutraj ni želel komentirati, računa pa, da bosta do interpelacije še razmislila. Sicer pa pravi, da načeloma vsi poslanci glasujejo po svoji vesti.
"Tudi jaz delam po svoji vesti, vem, za kaj se trudim. Če kdo meni, da to ni dovolj, se lahko odloči, da me ne podpre. Poiskal bo drugega in lahko upa, da bo morda imel več sreče z mojim naslednikom, če bo do tega prišlo," je kritikom sporočil Gašperšič.
Odločno je sicer zavrnil namige v zadnjih dneh, da je prišlo do barantanja za podporo primorskih poslancev, kar so povezovali s predlogom ministrstva, da se predor Markovec izvzame iz vinjetnega sistema. Kot je pojasnil glede predora Markovec in vinjet, se na ministrstvu že od odprtja hitre ceste in predora Markovec soočajo s pobudami, da najdejo rešitev za sprostitev obalne ceste z namenom razvoja turizma.
Spomnil je na idejo o lokalnih vinjetah, ki pa je po njegovih besedah lahko bolj tvegana za izplen iz naslova prodaje vinjet. Rešitev, ki jo zdaj preučujejo, pa bi lahko po pričakovanjih imela glede tega nevtralen učinek, je še pojasnil.
Gašperšič se sicer še ne izreka, ali na glasovanju v DZ pričakuje dovolj podpore. Čeprav je težko verjeti, da bodo njegovi kritiki zbrali potrebnih 46 glasov za njegovo odstavitev, pa je glede na dosedanje izjave gotovo, da na podporo vseh poslancev koalicije ne more računati.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.