Po štirih mesecih uporabe proračuna je ministrstvo za finance že predlagalo njegov rebalans, saj bo zaradi slabših gospodarskih kazalcev v državno blagajno priteklo 40 milijard tolarjev manj, kot so pričakovali. Slovenija se je v proračunski zagati znašla dokaj nepričakovano, saj je država letos pobrala precej več davkov kot lani.
Težava pa je bila v preveč optimističnih napovedih gospodarske rasti, na kar je v pripravi proračuna opozarjala tudi opozicija. Vlada je ob pripravi proračuna pričakovala 3,6-odstotno rast, nove napovedi pa kažejo na 3,3 odstotno rast. V proračunu je tako zazevala luknja, ki je najbrž zgolj naključno enako velika kot cena novega vladnega letala.
Prvi korak je bila zamrznitev uporabe proračunskih sredstev, v naslednjih 25 dneh ne bodo izvajali novih javnih naročil. To je neke vrste "time out", v času katerega se bodo dogovorili o obsegu in načinu varčevanja.
In kako to komentirajo na posameznih ministrstvih? Na ministrstvu za obrambo menijo, da bodo ukrepi zanje pomenili varčevanje pri stroških vzdrževanja in higiene, torej bodo manj zapravili za čistila in podobno. Varčevali naj bi tudi pri strelivu in drugi vojaški opremi, skupaj pa bi po njihovem lahko privarčevali nekaj milijonov.
Kmetijstvo naj zaradi ukrepov ne bi preveč trpelo, saj so vsi programi subvencij že odobreni in tudi zamrznitev nanje ne vpliva. Minister But meni, da bi moralo biti zato kmetijsko ministrstvo iz varčevalnih ukrepov izvzeto.
Tudi na ministrstvu za promet menijo, da je nekaj področij, kjer varčevanje nikakor ne more priti v poštev. Predvsem je to železniški promet, za katerega menijo, da že zdaj poslujejo s premajhnimi sredstvi, nujno pa se jim zdi tudi , da ne bi bil ustavljen projekt izgradnje avtocest. Ministrstvo za zdravje pa pričakuje, da jih vladni ukrepi ne bodo bistveno prizadeli.
Najpomembnejši programi naj torej nikjer ne bi bili ogroženi. Očitno pa čisto natančnega načrta varčevanja še ni in v vladi bodo morali v naslednjih dneh kar krepko zavihati rokave. Poleg ministrstev bodo varčevanje čutila tudi podjetja, ki z državo poslujejo, toda o tem, katera in kakšne posledice bodo čutila, zaenkrat še ni znano.