Vstopa ljubljanskega župana Zorana Jankovića in nekdanjega ministra Gregorja Viranta v volilno tekmo sta po mnenju analitika Igorja Pribca analogna - oba pomenita močan svež pritisk na sredinsko opredeljene volivce. To, kar pomeni vstop Jankovića za levico, pomeni vstop Viranta za desnico, je dejal Pribac. Jankovićev vstop je sicer po njegovih besedah nekaj, kar se je pripravljalo dlje časa, Virantova napoved kandidature pa je presenečenje, a oba bosta lovila volivce, ki so neopredeljeni oziroma se volitev sicer ne bi udeležili.
Tako Janković kot Virant po mnenju Pribca odpravljata pomanjkljivosti, ki jih je javnost identificirala pri voditeljih obeh doslej najmočnejših strankah - pri predsedniku SD Borutu Pahorju je to pomanjkljivost učinkovitosti in uspešnosti menedžeriranja, ki jo javnost vidi v Jankoviću, pri predsedniku SDS Janezu Janši pa pomanjkanje demokratične kulture in neobremenjenosti s sodnimi zadevami.
Kdo je uničen in kdo oslabljen?
Po besedah analitika Mateja Makaroviča pa je paradoksalno, da Jankovićev vstop bolj ogroža levico kot desnico, "saj pomeni predvsem uničenje LDS in Zares ter bistveno oslabitev za SD".
Medtem ko Pribac meni, da vstopa Jankovića in Viranta pomenita močan svež pritisk na sredinsko opredeljene volivce, kamor napadata vsak s svojega pola, je Makarovič prepričan, da Janković zaradi nekaterih trdih ideoloških opredelitev "težje doseže sredinske volivce, zato predstavlja za desno stran političnega prostora manjšo grožnjo".
Ne Makarovič ne Pribac pa ne verjameta, da se je Virant za svojo kandidaturo dogovoril s stranko SDS in tako pridobil volivce desne sredine ter zagotovil Janši večino pri oblikovanju koalicije. Kot pojasnjuje Makarovič, tu ni zarote, saj je nejevolja na strani SDS izjemno pristna. Pribac pa pravi, da tudi če se je Virant za svojo kandidaturo dogovoril s SDS, to ne spreminja položaja. Prav tako analitika ne verjameta, da bi se za sodelovanje na volitvah dogovorila Janković in Virant.
Nič več le spopad Janše in Pahorja
Glede napovedanega sodelovanja na volitvah Viranta, Jankovića in tudi novonastale stranke Trs Pribac meni, "da bo nekdo obtičal pred zaprtimi vrati parlamenta". Jankovićev in Virantov vstop po besedah Pribca tudi pomeni, da smo se izognili temu, da bi volilna kampanja temeljila le na spopadu med Janšo in Pahorjem.
Možnosti Pahorja in njegove stranke so po mnenju Makaroviča z Jankovićevim sodelovanjem na volitvah še dodatno zmanjšane. Janković je za SD z vidika njenega dolgoročnega preživetja in uspeha "bistveno usodnejša grožnja kot Janševa SDS", je pojasnil.
Če bi se Janković odločil za sodelovanje na volitvah, sam pa za poslanca ne bi kandidiral, bo to po Makarovičevem mnenju zlahka razumljeno kot podcenjujoč odnos do volivcev. "V urejenih demokracijah je zelo neobičajno, da si nekdo želi biti predsednik vlade, ni pa pripravljen pod nobenim pogojem sedeti v parlamentu. V politiki se torej vidi izključno kot vodja ali pa nič," poudarja Makarovič.
Po mnenju Pribca pa je verjetno, da Janković sam ne bo kandidiral za poslanca, saj je kot župan v moralnem precepu, ker je svojim volivcem obljubil, da bo županoval do konca mandata. Če pa bo pozneje prejel podporo za mandatarja, bo to pred volivci lažje upravičil. Elegantnost te rešitve je po njegovih besedah tudi v tem, da Janković tradicionalnim strankam levice tako ne bi odvzel toliko glasov, SD bi ostala vodilna stranka na levici, prav tako pa bi olajšal prehod v parlament drugim manjšim strankam z levice.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.