Srednjim medicinskim sestram z oddelka za intenzivno terapijo (CIT) v Kliničnem centru je minister za javno upravo Gregor Virant ponudil povišanje plače za 20 odstotkov, babicam pa izenačenje z diplomiranimi babicami, z odbitkom za izobrazbo. Sestre z ministrovim predlogom niso zadovoljne, zato pravijo, da napoved bele stavke za četrtek še vedno velja.
Že za 10. september so srednje medicinske sestre na CIT KC Ljubljana napovedale belo stavko, a so jo na prošnjo glavne medicinske sestre Kliničnega centra Erne Kos Grabnar prestavile za en teden, saj jim je ta zagotovila, da se bodo sestali z ministrom Virantom in poskusili najti rešitev.
Glavni problem pri srednjih medicinskih sestrah je, da opravljajo tudi delo višjih medicinskih sester, plačane pa so občutno manj, kot one. Zato so, v kolikor se do četrtka ne bo našla ustrezna rešitev, napovedale belo stavko, ki bo trajala do nadaljnjega. Bela stavka pomeni, da bi opravljale le tisto delo, ki ga morajo oziroma za katerega so plačane.
Sestre hočejo izenačenje
Na današnjem sestanku z medicinskimi sestrami, ki delajo višje ovrednotena dela, je minister Virant ponudil 20-odstotno povišanje plače. Začasno naj bi dobivale dodatno plačilo v obliki dodatka za povečan obseg dela. V štirih mesecih pa bi izdelali nacionalne poklicne kvalifikacije in spremenili kolektivne pogodbe za to dejavnost. Tako bi bile srednje medicinske sestre, ki opravljajo tudi delo višjih, plačane sicer še vedno manj kot višje, a razlika ne bi bila tako visoka.
Vendar medicinske sestre z oddelka CIT s tem niso zadovoljne. Kot nam je povedala sestra s tega oddelka Nataša Begič želijo "za enako delo, enako plačilo“. Pojasnila je, da so edina centralna intenzivna terapija krvi v celi Sloveniji, kjer opravljajo avtentično delo, kot diplomirane medicinske sestre. Zato napoved stavke velja za 18. september, je še pojasnila.
Glede babic v porodnih sobah pa so se dogovorili, da bodo izenačene z diplomiranimi babicami. Torej bodo imele babice s srednjo in diplomirano izobrazbo enako plačo, odbitek bo le za izobrazbo.
Nezadovoljne niso zgolj medicinske sestre
Z današnjim dnem je 160.000 uslužbencev javnega sektorja prešlo na nov plačni sistem. Poleg srednjih medicinskih sester je zavrelo tudi v šolstvu, kjer so najbolj nezadovoljne tajnice in računovodkinje. Protest pa napovedujejo tudi pazniki v zaporih, ki so že začeli podpisovati peticijo, od delodajalca pa v desetih dneh pričakujejo odgovor.
Tajnicam dogovor, plače računovodij bodo preučili
Predstavniki šolskega ministrstva ter sindikatov Sviz in VIR so sklenili dva dogovora, in sicer o plačah tajnic v vzgojno-izobraževalnih zavodih, kjer je že vključena rešitev, za računovodje pa so se dogovorili za analizo primerjalnih računovodskih mest na ostalih zavodih, je dejala državna sekretarka Alenka Šverc.
"Na podlagi analize primerjalnih računovodskih delovnih mest na ostalih javnih zavodih, ki jo morata do 5. oktobra izdelati ministrstvi za šolstvo in javno upravo, bomo reševali stvari naprej," je o sklenjenem dogovoru za računovodje povedala Alenka Šverc. Dodala je, da bodo s prihodnjo analizo tako lahko primerjali, katere naloge opravljajo računovodje na ostalih javnih zavodih, v skladu s tem pa bodo nato "pripravili rešitve in možnost uvrščanja v sedmi tarifni razred".
Virant: Nihče ne bo dobil nižjih plač
Minister Virant je zatrdil, da zaposleni ne bodo dobili nižjih plač, kar prepovedujeta tudi 49. in 49. f člen zakona o sistemu plač v javnem sektorju. "Naša simulacija, ki smo jo dali vsem javnim zavodom, je bila narejena tako, da se izračuna varovana plača za polni delovni čas. Tudi, če bi se slučajno zgodilo, da bi bila plača po novem nižja od te, se izplačuje višja," je pojasnil.
Napake pri uvedbi novega plačnega sistema so po Virantovih besedah možne in jih je treba odpravljati, v njihovo reševanje pa se morajo vključiti tudi ministrstva. Po njegovi oceni so nekatere manjše skupine javnih uslužbencev v kolektivnih pogodbah "potegnile krajšo". S tem naj bi ciljal na zaposlene na univerzah, kot so asistenti, lektorji in bibliotekarji. Minister rešitev vidi v tem, da eno leto po uvedbi ocenijo nov plačni sistem, analizirajo podatke in ugotovijo morebitne anomalije. Takrat se lahko s sindikati začnejo pogovarjati o popravkih, saj to ne gre na hitro, meni.
SD: Sedanji sistem plač v javnem sektorju ovira njegovo modernizacijo
Socialni demokrati pravijo, da bodo zaradi težav, ki se kažejo v prihodnjem mandatu razmišljali o „alternativah v smeri večje avtonomije podsistemov“. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik SD Borut Pahor, pa nameravajo v SD dogovorjen podpis kolektivne pogodbe za javni sektor spoštovati. Bojan Bugarič iz SD pa je dejal, da je sistem plač v javnem sektorju, ki ga je postavil minister Gregor Virant, birokratska ovira za razvoj kakovostnega javnega sektorja. Član Pahorjeve alternativne vladne ekipe Mitja Gaspari pa meni, da je za bolj učinkovito delovanje javnega sektorja nujen bolj učinkovit sistem nagrajevanja. Kot pravi je slabo, da se sedaj vsi pogovarjajo o uvrstitvi v plačne razrede, namesto, da bi iskali poti za večjo kakovost javnih storitev.
LDS: Posledice novega plačnega sistema bodo vidne šele oktobra
V LDS pa ugotavljajo da bo plačna reforma potrebna temeljitih popravkov, saj gre za nujen ukrep, ki ga bo morala izvršiti katerakoli vlada, če ne želimo doživeti ponovnega stavkovnega vala v naslednjih štirih letih.
Obljubljeno reformo plačnega sistema javnih uslužbencev so spremljala velika pričakovanja in velike besede, še pravijo, vendar pa da resnica šele sedaj prihaja na dan, ko se je sistem prvič realiziral. Virantova reforma pa naj bi se pokazala v pravi luči šele oktobra
KOMENTARJI (199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.