Notranja ministrica Tatjana Bobnar predsedniku vlade Robertu Golobu v pismu očita poskus politizacije Policije. Neimenovanje Boštjana Lindava za polni mandat vidi kot potezo brez primere v zgodovini Policije. Maša Kocpier pravi, da jo stališče Bobnarjeve zelo preseneča. "Ministrica vladi ni predlagala imenovanja Boštjana Lindava za polni mandat, ampak je predlagala podaljšanje njegovega mandata za šest mesecev. Druga stvar pa je, da je ministrica očitno pozabila, da direktorja Policije ne imenuje minister za notranje zadeve, ampak vlada, kot kolektivni organ. To, da ministrica misli, da bi ona sama in kot edina morala imenovati direktorja, bi pomenilo, da v zakonodaji piše, da ga ona samostojno imenuje. Zakonodaja pa pravi, da direktorja Policije imenuje vlada."
Vinko Gorenak se s Kociprovo nikakor ne strinja. "Predsednik vlade predloga Bobnarjeve ni želel dati na dnevni red. To je problem. Ko sem bil notranji minister, pa je bilo tako, da se je prijavilo več kandidatov, štiri ali pet. V Vili Podrožnik sva se na balkonu pogovarjala s predsednikom vlade Janezom Janšo. Takrat sem dejal, da bom predlagal g. Venigerja, on pa je dejal: 'A ne bi ti predlagal nekoga drugega? Mislim, da bi bil ta boljši.' Zelo jasno sem mu rekel: 'Ne, gospod predsednik, jaz bom delal z njim.' In Janša je popustil in rekel: 'Prav, bo pa g. Veniger in boš ti delal z njim.' In sva delala odlično."
Na to, da je največji očitek Golobu, da imenovanja Lindava ni želel umestiti na dnevni red za funkcijo s trajnim mandatom, pa Kociprova odgovarja, da je seznanjena s tem, da je ministrica prišla zgolj s predlogom za podaljšanje imenovanja Lindava. Ob tem pa je dejala, da je pri vsem skupaj najbolj moteče to, da bi lahko ministrica izkoristila zakonsko možnost razprave na vladi, ki o tem kolektivno odloča. Dejala je, da bi morala ministrica najprej osebno stopiti do predsednika vlade in se z njim pogovoriti, ne pa da je šla pred medije. "Tako pa je šla v javnosti in insinuirala, da obstajajo neki pritiski, kar je zvenelo grozno. Sedaj pa predsednik vlade zahteva, da pove, kdo je pritiskal in kdaj."
Kociprova poudarja, da iz poročila Lindava, ki ni javno, izhaja, da ni bilo pritiskov, nato pa da je ministrica izdala javno pismo, v katerem je govorila o obstoju pritiskov. "Mislim, da je premier zelo transparenten. Že pred volitvami je poudarjal, da bodo vsi nezakonito in nestrokovno imenovani kadri Janeza Janše zamenjani. Janševa vlada je zamenjala cel aparat na vrhu Policije z nestrokovnimi kadri. Gospodu Lindavu ni nihče očital, da svojih postopkov ni opravljal v skladu z zakonom. Očitalo se mu je, da ni izpolnil obljube, ki je bila dana volivcem." Sekretarka iz kabineta predsednika vlade je poudarila, da se na delo Policije vpliva, če vplivaš na konkretne postopke.
"Vsi strokovni postopki za njegovo imenovanje so bili opravljeni. Predlog je bil posredovan na vlado in Golob ga ni uvrstil na dnevni red. To je razlog, zakaj je nato prišel predlog začasnega imenovanja. To, da nekoga, ki ga je stroka spoznala za primernega kandidata, ne imenuješ, je najhujši možni vpliv na delo Policije," pa meni Gorenak.
Po prepričanju Kociprove Bobnarjeva poteze Goloba razume kot "strašen pritisk, ker meni, da kot notranja ministrica edina lahko odloča o imenovanju direktorja Policije. Če bi bilo tako, bi tako pisalo v zakonu".
Gorenak je pohvalil strokovnost in delavnost Bobnarjeve, a dodal, da je času te vlade nasedla "floskulam o depolitizaciji Policije".
KOMENTARJI (417)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.