Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović je dan po maratonski razpravi o proračunu izrazil zadovoljstvo, da so s sprejemom proračunskih dokumentov zagotovili stabilnost države. V okviru proračunske razprave je bilo sicer sprejetih tudi nekaj opozicijskih dopolnil, a od tega niti eno dopolnilo Levice kot nekdanje pogodbene partnerice koalicije.
Kot je v izjavi za medije v DZ dejal Golubović, so kolegom iz Levice večkrat rekli, da za sprejetje nekega predloga v DZ potrebujejo večino. "Če imaš iskren namen speljati nek projekt, je naloga, da se pogovarjaš z vsemi v državnem zboru in pridobiš zadostno podporo," je pojasnil. Da je to izvedljivo, so po njegovih besedah dokazali v SDS, NSi in tudi v SNS, medtem ko je Levica očitno "opravila premalo teh pogovorov".
Poslanec Levice Miha Kordiš pa je komentiral, da se "koalicijska večina", kot se je izrisala v četrtek, očitno "raje odvija v desno kot v levo". Napovedal je, da bodo v Levici v prihodnjih dveh letih storili vse, da "deficite", ki so ostali v proračunu, odpravijo z drugimi ukrepi.
Še vedno pa odmeva tudi ravnanje poslanca DeSUS Roberta Polnarja, ki ni podprl predloga zakona o izvrševanju proračunov zaradi prenizkih povprečnin za občine. Obenem se je izpostavil z izjavo, da vlado sicer podpira, a da ta trenutno ni sposobna potrebnih alternativ. To prepričanje je danes ponovil, dodal pa je, da so v koaliciji vendarle šele eno leto. "In po enem letu človek ne sme obupati in vreči puške v koruzo," je pristavil.
Ugibanja o morebitni alternativni vladi je ob Polnarjevi izjavi, da bi bil pripravljen denimo sodelovati tudi z prvakom SDS Janezom Janšo, so sicer v teh dneh še okrepile informacije o pogovorih za morebitno oblikovanje druge vlade, v kateri naj bi sodelovale SDS, NSi, SMC in SNS. Predsednik SMC Zdravko Počivalšek je namreč potrdil, da se je na to temo sestal z Janšo. Slednji pa je v pogovoru za Radio Ognjišče tudi ocenil, da ta koalicija ne bo zdržala do konca.
Za Möderndorferja namigovanja o nastajanju nove koalicije 'dolgočasna tema'
Vendar pa v koalicijskih krogih takšnim namigovanjem ne pripisujejo prav velikega pomena. Poslanec SMC Jani Möderndorfer je danes v DZ dejal, da mediji očitno "hitro zagrabijo vsak spin", zanj osebno pa da je to "dolgočasna tema".
Da politiki med seboj komunicirajo, kot sta Janša in Počivalšek, pa bi moralo biti po besedah predsednika SD Dejana Židana nekaj najbolj normalnega. "Smo majhna država, samo če bomo vključujoči, bomo živeli bolje," je poudaril Židan.
Tudi po mnenju vodje poslanske skupine DeSUS Franca Jurše ima vlada, kljub temu, da je manjšinska "izglede, da preživi". A priznal je, da bi bilo lažje, če bi imela koalicija 50 ali 51 glasov.
Da v SAB ne razmišljajo o sodelovanju v kakšni drugačni koaliciji, je danes zatrdil tudi poslanec SAB Marko Bandelli. Tudi v SMC so doslej pokazali, da delujejo v skladu z dogovori, je Bandelli komentiral poročanja o srečanju Počivalška z Janšo. Predsednica SAB Alenka Bratušek je tudi dejala, da predsedniku SMC zaupa. "Mislim, da tudi ni razloga, da mu ne bi," je pojasnila.
Prvak SNS Zmago Jelinčič je glede razmišljanj o alternativni desnosredinski vladi dejal, da "teh zgodb ne bo". "To so kakšni dogovori, ki pa nimajo kakšne trdne osnove," je povedal za medije.
"Če mogoče namigujete na povezovanje za neko novo vlado, se pustimo presenetiti," pa je novinarsko vprašanje na to temo pokomentiral Golubović.
Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat pa je ponovil, da so vrata NSi za sodelovanje vedno odprta. "Za to državo bomo nekaj dobrega naredili izključno pod pogojem, da se bomo povezovali in pogovarjali," je pojasnil.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.