"Parlamentarna preiskava v demokracijah resna stvar, ne pa politična igrača ter predmet populizma in zlorab." S temi besedami je predsednici državnega zbora Urški Klakočar Zupančič, zoper katero naj bi SDS napovedala vložitev kazenske ovadbe, v bran stopil vodja poslanske skupine Gibanje Svoboda Borut Sajovic.
Poudaril je, da v njegovi poslanski skupini stojijo za "razmisleki, dejanji in ravnanji" predsednice DZ, ki se je odločila, da "po treh desetletjih stvari spravi v red z zakonom, ter da se da ustavnemu sodišču ustrezno težo". Zaradi slednjega pa, kot je dejal Sajovic, Klakočar Zupančičeva zdaj doživlja osebne pritiske, grožnje in ovadbe.
"So ljudje in stranke v tej državi, ki nimajo ne idej ne rešitev, njihov pogled pa je usmerjen v preteklost. Ne mine dan, da ne bi bilo kaj narobe. Zato imamo interpelacije, referendume, proceduralna izigravanja," je naštel ter še enkrat izrazil podporo predsednici DZ, ki je po njegovem mnenju ravnala skladno s parlamentarno prakso, navodili zakonodajno-pravne službe in tudi z ustavno.
Podobno tudi iz poslanske skupine Socialnih demokratov. Meira Hot je dejala, da tudi v njeni poslanski skupini podpirajo nov zakon o parlamentarni preiskavi, prav tako tudi dejanja Klakočar Zupančičeve glede ustanavljanja nove preiskovalne komisije. "Inflacija ustanavljanj parlamentarnih komisij v tem mandatu ne bo prinesla pravih ciljev. Vedeti moramo, da je treba tu iskati politično odgovornost posameznikov, ne pa da se dela politični šov nad posamezniki in pogrom nad posamezniki," je dejala.
Poudarja, da je treba parlamentarno preiskavo izvajati pod strogimi varovalkami, strogo je treba spoštovati ustavo in zakonodajo, zaradi česar je prepričana, da je bil nov zakon o parlamentarni zakonodaji tudi nujen.
Meni pa, da bi bilo treba grožnje s kazenskimi ovadbami postaviti v nov kontekst. "Poslanke in poslanci ne moremo izvajati svojih nalog, če nam neprestano grozijo kazenske ovadbe zgolj zaradi izvajanja svojega dela. Skrajno neprimerno in nepravično se nam zdi, da se nekomu grozi s kazensko ovadbo zgolj zato, ker opravlja svoje naloge," je dejala.
Vodja poslanske skupine Levica Nataša Sukič je medtem dejala, da zadnje manevre stranke SDS ocenjujejo kot "še enega v vrsti političnih cirkusov", katerih namen je destabilizacija in rušenje koalicije ter izsiljevanja predčasnih volitev. "V Levici smo trdno prepričani, da je predsednica DZ ravnala prav, saj je upoštevala ugotovitve in priporočila pravne službe DZ, sama pa je zavezana temu, da jih upošteva. V Levici ima predsednica našo polno podporo."
Spomnimo
Po neuradnih informacijah STA naj bi v stranki SDS zoper predsednico državnega zbora pripravljali kazensko ovadbo. Ker na sejo državnega zbora ni uvrstila zahteve za odreditev preiskovalne komisije o slovenski energetiki, ji namreč očitajo zlorabo položaja, kršenje ustave in poslovnika.
Klakočar Zupančičeva se je ob zavrnitvi točke dnevnega reda, ki jo je zahtevala SDS, sklicevala na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ in vztrajala, da ima zahteva za odreditev preiskave takšne nepravilnosti, da jih je nujno odpraviti. Zakonodajno-pravno služba je namreč med drugim opozorila, da se zahteva za novo parlamentarno preiskavo delno prekriva z že ustanovljeno in delujočo preiskovalno komisijo državnega zbora o ugotavljanju domnevnih zlorab pri poslovanju družb Gen-I in Star Solar ter financiranju Gibanja Svoboda.
KOMENTARJI (367)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.