Zaradi "škodljivega odziva zunanjega ministrstva na opozorila komisarke Sveta Evrope za človekove pravice v zvezi z omejevanjem svobodnega in neodvisnega novinarskega dela v Sloveniji" je za torek sklicana skupna nujna seja parlamentarnih odborov za zunanjo politiko (OZP) in kulturo, so danes sporočili iz DZ.
Sejo so sklicali na zahtevo poslanskih skupin opozicijskih SD, LMŠ, Levice in SAB.
Predsednik OZP Matjaž Nemec (SD) je pred tem sporočil, da je na zunanjega ministra Anžeta Logarja danes zjutraj naslovil pismo, v katerem ga je obvestil, da bo sklical sejo OZP, na kateri pričakuje njegova pojasnila in opravičilo, "ker z vodenjem zunanje politike deluje v nasprotju s sprejetimi državnimi strateškimi usmeritvami".
Nemec je v izjavi za medije, ki so jo posredovali iz poslanske skupine SD, sporočil, da je v pismu Logarja opozoril, da prihaja do strateških sprememb v slovenski zunanji politiki brez mandata državnega zbora.
To po njegovi oceni nakazuje dejstvo, da se "Slovenija v nasprotju z eno od ključnih in sprejetih strateških usmeritev, da ostane v jedru najbolj povezanih evropskih držav, zavezanih vladavini prava, vse bolj premika od jedra Evropske unije k državam Višegrajske skupine, med katerimi sta tudi Madžarska in Poljska z najizrazitejšimi težavami v razumevanju vladavine prava, demokracije in človekovih pravic".
V pismu je protestiral zaradi navedenega strateškega zasuka slovenske zunanje politike, "ki nima ne mandata državnega zbora in ne podpore med ljudmi". Tako korenite geopolitične spremembe v zunanji politiki morajo biti sprejete v državnem zboru, ki določa smer slovenske zunanje politike, je še poudaril.
V pismu Nemec zunanjega ministra med drugim opominja, da je umeščenost v jedro Evropske unije sprejeta strateška usmeritev Slovenije, določena tudi s strategijo in deklaracijo o slovenski zunanji politiki.
Spomnimo, na MZZ so že zanikali, da bi pripravili pismo, vodja Urada vlade za komuniciranje (UKOM) Uroš Urbanija pa je dejal, da je šlo za njihov odgovor. O vsebini depeše naj ne Logar ne Janša po njegovih besedah ne bi vedela nič. "Prepričan sem, da je premier Janez Janša vedel vse o tem pismu, prepričan sem, da je Janez Janša zlorabil svojega tesnega sodelavca, ministra Anžeta Logarja za to, da uveljavlja svoje politike," o tem meni Nemec.
Tudi predsednica SAB Alenka Bratušek je v izjavi za medije povedala, da težko verjame, da depeše, ki je bila poslana kot vladna depeša, nista videla ne Logar ne Janša. Tudi če to drži, pa njihove odgovornosti za to, "da v bistvu vlada tako nedostojno govori, kritizira stvari v naši državi", prav nič ne zmanjšuje, je dodala.
Vajgl: Evropske politike postkomunistične travme Slovenije ne zanimajo
Nekdanji zunanji minister in evropski poslanec Ivo Vajgl je za oddajo 24UR povedal, da evropske politike postkomunistične travme v Sloveniji "absolutno ne zanimajo, saj je to preteklost". Prepričan je, da Evropo bolj zanima naklonjenost nove slovenske vlade do višegrajskih držav, kar kažejo tudi poteze zunanjega ministra Aleša Logarja. "Ta se je sestal tako na juriš z madžarskim kolegom in samo z njim, to pa se opaža in tudi na široko komentira v uglednih evropskih medijih, to ve tudi evropska politika," je še dodal Vajgl.
Pred kamero smo povabili tudi evropska poslanca SDS Romano Tomc in Milana Zvera, a nista našla časa – sta pa že v svojih spletnih zapisih vsebino depeše podprla in zapisala, da navedbam ni mogoče oporekata. Iz kabineta predsednika vlade in zunanjega ministra odgovor ni bilo, so pa na Uradu vlade za komuniciranje, kjer je depeša nastala, dejali, da so se na zapis Sveta Evrope odzvali tako, kot se odzovejo na vsa novinarska vprašanja. To seveda ni mnenje Sveta Evrope.
Prva priložnost za razpravo na sobotni seji vlade
Prva priložnost, da koalicija spregovori o vladnem pismu Svetu Evrope glede stanja v medijih bo na sobotni seji vlade, je povedala predsednica DeSUS Aleksandra Pivec. "V tem trenutku okoliščine še niso dovolj razjasnjene, mi pa smo že pozvali k pojasnilom, kako je možno, da je prišlo do tega pisma, glede na to, da vlada z njim ni bila seznanjena," je dejala podpredsednica vlade.
Zatrdila je, da bo vztrajala pri nasprotovanju odpiranju ideoloških tem, ki bi povzročile razhajanja v koaliciji. "V tem trenutku imamo pomembnejšo nalogo, to je pripeljati Slovenijo čim manj poškodovano iz sedanje situacije, zato je še toliko manj razlogov, da odpiramo tovrstna vprašanja," je še dejala Pivčeva.
Tudi v NSi še čakajo na pojasnila glede poslane depeše, pričakujejo tako pogovore znotraj koalicije kot tudi v državnem zboru na pristojnih odborih. "Na podlagi pojasnil in znanih dejstev se bomo nato lahko odločili o nadaljnjih korakih."
V SMC so pojasnili, da se vsebina depeše oddaljuje od stališč in vrednot stranke SMC, zato tudi oni pričakujejo razjasnitev okoliščin njenega nastanka. "Na potezi so pristojne službe, ki morajo opraviti svojo nalogo, raziskati ozadje ter pristojne pozvati k odgovornosti," so poudarili. Urad vlade za komuniciranje je samostojna strokovna služba vlade, zato mora po prepričanju SMC v prvi vrsti skrbeti za zagotavljanje javnosti dela vlade in obveščanje o delu njenih predstavnikov.
Pahor za razpravo o depeši, ko bo jasno, ali gre za uradno stališče države
Kot je ob robu današnjega obiska doma starejših občanov v Cerkljah na Gorenjskem povedal predsednik Borut Pahor, bi bilo, potem ko bosta premier Janez Janša in zunanji minister Logar podala svoje stališče, "glede na njuno izjavo smiselno to razpravo nadaljevati ali pa ugotoviti, da je šlo za spodrsljaj visokega uradnika in bosta potem predsednik vlade in zunanji minister primerno ukrepala".
"Vsi, ki smo v teh razmerah poklicani, da v skladu s svojimi pristojnostmi ukrepamo, smo osredotočeni in moramo biti osredotočeni na reguliranje našega življenja tako, da to zdravstveno krizo premagamo," je v svoji izjavi sicer izpostavil Pahor in dodal, da je zdaj zelo pomembno, "da vsi poskušamo osredotočiti, fokusirati naše izjave in ravnanja na potrebno enotnost – politično, strokovno in siceršnjo pri premagovanju izzivov, pred katere nas postavlja sedanja situacija."
KOMENTARJI (1068)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.