Koalicijske stranke so na svojih spletnih straneh objavile koalicijsko pogodbo, ki nosi ime Pogodba za Slovenijo 2012–2015. Ta obsega 71 strani, v njej pa so opredelili svoje sodelovanje v naslednjih letih. Kot so zapisali v dokumentu, koalicija SDS, Liste Virant, DeSUS, SLS in NSi temelji na načelih enakopravnosti in partnerstva ter prevzemanja odgovornosti za upravljanje z državo. Pogodbo si v celoti lahko preberete tukaj.
Obljuba, da bodo delovali za blaginjo Slovenije
Koalicijski partnerji so se v pogodbi zavezali, da bo koalicija delovala za blaginjo Slovenije. Obljubili so, da v okviru dela državnega zbora in vlade ne bodo odpirali vprašanj interpretacije dogajanj v drugi svetovni vojni in po njej in se bodo držali načela, da naj politika o teh vprašanjih spregovori samo v primeru, ko se je sposobna poenotiti.
Zavezali so se vrednotam strpnosti, spoštovanja etničnih in drugih manjšin ter spoštovanja drugače mislečih. Politika se ne bo vmešavala v delo medijev, uredništev in novinarjev, predsednik vlade in ministri pa bodo s svojim zakonitim in etičnim ravnanjem dajali zgled vsemu javnemu sektorju, so zapisali v pogodbi.
Pokojnine bodo do konca leta zamrznjene, usklajevati se bodo začele od 1. januarja 2013 dalje
Koalicijski partnerji so se v koalicijski pogodbi zavezali, da bodo takoj sprožili oblikovanje novega socialnega sporazuma in medgeneracijskega dogovora in socialne partnerje povabili k sooblikovanju rešitev, ki bodo povečale blaginjo.
Ko gre za pokojninsko reformo, koalicijski partnerji napovedujejo pokojnine, ki ob zagonu ugodnih gospodarskih razmer ne bi bile nižje od 60 odstotkov povprečne plače, dolgoročno pa bi se ta raven približala 72 odstotkom. Pokojnine se bodo usklajevale v 60 odstotkih z dejansko rastjo plač in v 40 odstotkih z rastjo življenjskih stroškov dvakrat letno od 1. januarja 2013 dalje, z interventnim zakonom pa bodo pokojnine zamrznili do konca letošnjega leta.
V zdravstvu pa predvidevajo dopolnitev javne zdravstvene mreže s koncesijami, ki jih bodo podeljevali na osnovi javnih razpisov in s sklenitvami pogodb za časovno opredeljeno obdobje. Sprejeli bodo ukrepe za povečanje vpisa na medicinsko fakulteto.
Dopolnilno zavarovanje bodo preoblikovali na način, da bodo zagotovili kritje košarice pravic iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja in uvedli sistem večjega števila ponudnikov obveznega zavarovanja, če bodo ugotovili, da je to primerno.
Med takojšnjimi ukrepi na gospodarskem področju so ...
Koalicijska pogodba med takojšnimi ukrepi na gospodarskem področju izpostavlja odpravo strukturnega javnofinančnega primanjkljaja, stabilizacijo javne porabe, odpravo kreditnega krča, izboljšanje plačilne discipline, zmanjšanje stroškov dela in spremembo dohodninske zakonodaje ter večjo podporo podjetnikom.
Za oživitev gospodarstva in posledično odpiranje novih delovnih mest je predvideno pospešeno vlaganje v javno infrastrukturo. Nadaljevali bodo z modernizacijo cestnega in železniškega omrežja. Ohranili bodo obstoječi vinjetni sistem cestninjenja osebnih vozil, z elektronskim cestninjenjem osebnih in tovornih vozil v prostem prometnem toku pa bodo nadaljevali po sprejetju enotne odločitve na ravni EU.
Na področju energetike so med drugim predvidene naložbe v obnovljive vire za pridobivanje elektrike. Predvideno je nadaljevanje gradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, in sicer ob reviziji stroškov in upoštevanju posledic izgradnje na višino tarif za uporabo prenosnega elektroenergetskega omrežja. Proučili bodo tudi možnost gradnje drugega bloka krške nuklearke s sočasno proizvodnjo toplote za večja mesta v radiju 100 kilometrov.
AUKN bodo nadomestili z "drugačno rešitvijo"
Koalicijska pogodba predvideva sprejem strategije upravljanja kapitalskih deležev države v prvem polletju. V bankah in zavarovalnicah je predvidena ohranitev deleža države pri 25 odstotkih in eni delnici, v državni lasti bi ostala infrastruktura. AUKN bi nadomestili "z drugačno rešitvijo", ki bi zagotovila uveljavljanje načel OECD.
O arbitražnem sporazumu
Stranke obljubljajo, da bodo "dosledno delovale za ohranitev slovenske ozemeljske celovitosti". Napovedujejo, da bo zunanje ministrstvo nemudoma pristopilo k pripravi podrobne opredelitve vsebine mejnega spora, kot predvideva arbitražni sporazum, pri čemer bo Slovenija svojo zahtevo oblikovala upoštevaje vsa zgodovinska in druga dejstva, vključno z upoštevanjem načela pravičnosti.
Na področju zunanjih zadev so se koalicijske partnerice v pogodbi dogovorile za preureditev zunanjega ministrstva in slovenske diplomatsko-konzularne mreže.
Kultura brez samostojnega resorja
Kot piše v pogodbi, so temelji slovenske države zgodovinsko postavljeni na slovensko kulturo. Koalicijska pogodba pa predvideva združevanje ministrstva za kulturo z ministrstvom za šolstvo in šport ter reorganizacijo ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.
Obetajo se tudi spremembe na področju izobraževanja. Omejitev vpisa v gimnazije, odprava selekcijske funkcije mature, vzpostavitev pogojev za lažje in hitrejše ustanavljanje zasebnih šol in vrtcev, so le nekatere od sprememb, ki jih predvideva koalicijska pogodba.
Koalicijsko pogodbo si lahko v celoti preberete v spodnji priponki.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.