Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon in koordinator Levice Luka Mesec so prvi uradni krog koalicijskih pogajanj, ki je potekal v torek, ocenili kot uspešnega.
Določili so časovnico nadaljnjih pogajanj, vlado pa si želijo sestaviti do 3. junija. Do konca tedna je pričakovati razrez ministrskih mest po koalicijskih partnerjih.
Najverjetnejši kandidat za mandatarja Golob je dejal, da bodo skušali ujeti najhitrejši rok, to je 3. junij, kot tisti, ko bi sestavili vlado. "Predpogoj za to je, da bomo še pred 13. majem uskladili večino točk med sabo, da lahko gremo s formiranjem parlamenta naprej po hitrem postopku," je dodal Golob. Dodal je, da zaenkrat težav ne vidijo praktično nikjer, tudi z vidika rokov ne, ki pa so po Golobovih besedah zelo napeti.
Koalicijsko pogodbo bodo po Golobovih besedah parafirali najkasneje 13. maja, še pred ustanovno sejo DZ, na kateri bodo izvolili tudi predsednika DZ. Ali bo predsednik oz. predsednica DZ iz kvote Gibanja Svoboda, pa se koalicijski partnerji še niso dogovorili.
Pretekli teden so sicer v javnost prišle informacije, da naj bi vodenje DZ prevzela podpredsednica Gibanja Svoboda Urška Klakočar Zupančič, tako pa postala tudi prva ženska v zgodovini Slovenije v tej vlogi. Klakočar Zupančičeva je bila sicer sprva kandidatka za pravosodno ministrico, zdaj pa naj bi Ministrstvo za pravosodje pripadlo SD, za kandidatko za ministrico se omenja Dominiko Švarc Pipan. Notranje ministrstvo bi lahko pripadlo Tatjani Bobnar, zunanje ministrstvo pa Tanji Fajon.
Po nenapisanih pravilih sicer mesto formalno druge najvišje politične funkcije v državi običajno pripade drugi največji koalicijski partnerici, torej SD, a ker si je stranka Gibanje Svoboda vendarle priborila tako veliko število stolčkov v DZ (41), bo mesto zasedla predstavnica njihove stranke.
Golob je sicer dejal, da na uradnih pogajanjih še niso govorili o kandidatih za ministre, pogovarjali so se namreč o programskih vsebinah in zakonu o vladi. V katerem delu ga bodo spreminjali, po Golobovih besedah še ni dokončno določeno, a napoveduje spremembe tako v imenih kot v razporeditvi resorjev. Glede razdelitve mest, za kar se omenja, da bi štiri ministrska mesta lahko pripadla SD in tri Levici, je dejal, da so zaenkrat znotraj teh izhodišč "plus minus eno ministrstvo".
Golob je še dodal, da imajo načrte za dva mandata. "Če želimo resno nasloviti razvojne izzive, moramo gledati dlje, kot je en mandat," je dejal. Po njegovih besedah bodo takoj naslovili njihova na videz protislovna cilja, kako ustvarjati in kako pravično deliti, da bomo imeli socialno pravičnost in solidarnost.
S prvim krogom uradnih koalicijskih pogajanj sta bila zadovoljna tudi Fajonova in Mesec.
V SD pred četrtkovim predsedstvom nekaj vroče krvi
Predsedstvo SD bo v četrtek razpravljalo o pogajanjih za vstop v vlado. Ob razdeljevanju funkcij pa se pojavljajo prva trenja. Švarc Pipanovi, ki je podpredsednica SD, so nekateri očitali, da se je o ministrski funkciji pogovarjala mimo stranke. Sama trdi, da gre za lažne informacije, ki jih pripisuje nekaterim strankarskim kolegom.
Švarc Pipanova pravi, da bi ji bilo z Golobom sicer v čast in veselje sodelovati, a da ga doslej "še ni videla bližje kot na 10 metrov". Ob tem se je v zapisu na Facebooku vprašala: "Do kod se bo šlo, da bi se z lansiranjem laži umazalo moje ime in ugled? In to nekateri iz lastne stranke." Dodala je tudi, da proti njej ni moč najti nobene resnične afere in nobenega nepoštenega spodrsljaja. "Je pa globoko žalostno, kam vodi sla po moči in to od ljudi v isti stranki, ljudi, ki bi morali biti ekipa. Ni razočaranje, ker to je del politike. Mešetarjenje in nož v hrbet znotraj lastnih vrst," je zapisala in dodala, da tega dela politike nikoli ne bo sprejela in tolerirala.
Po poročanju 24ur zaplet izvira iz volilnega rezultata in merjenja mišic v SD, kdo naj ima večji politični vpliv. Nekateri poslanci, ki so na volitvah dosegli za stranko nadpovprečne rezultate, namreč tako kažejo politično moč in naj bi neuradno celo grozili, da ne bodo podprli paketa ministrov, če bo kandidatka za pravosodno ministrico Švarc Pipanova. S tem naj bi namreč obšli strankarsko linijo, ki za isti položaj preferira nekdanjo pravosodno ministrico Andrejo Katič. Ta je na volitvah tudi dosegla boljši rezultat od Švarc Pipanove. Kot možna alternativa se sicer omenja tudi nekdanji državni sekretar v času ministrovanja Katičeve - Gregor Strojin.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.