Han denimo pričakuje, da bo obris koalicije znan do petka, sestanki pa bi se morali po njegovih besedah do tedaj odvijati na "urni bazi". Matej Tonin je potrdil, da so z dvema strankama začeli nekoliko bolj vsebinske pogovore. Nadaljevali jih bodo, dokler ne bodo ugotovili, da so zaradi vsebinskih razlik nesmiselni, je dodal. O morebitnih skupnih točkah se z LMŠ pogovarjajo tudi v Levici, v SNS pa, kot je povedal Zmago Jelinčič, konkretne ponudbe še niso dobili, se bodo pa v torek srečali s predsednikom LMŠ Marjanom Šarcem.
SDS skrivnostna o svojih povolilnih aktivnostih
Relativna zmagovalka volitev SDS naj bi v tem tednu pripravila osnutek novega koalicijskega programa, ki ga bodo poslali v usklajevanje morebitnim koalicijskim partnericam. Vabilo naj bi prejeli vsi. V stranki so sicer dokaj skrivnostni o svojih povolilnih aktivnostih. Predsednik stranke Janez Janša je na neformalnem sestanku s predsednikom države Borutom Pahorjem prejšnji teden potrdil zgolj navedbe, da neformalni pogovori potekajo, formalne pa je napovedal za čas po ustanovni seji. Obenem pa je napovedal, da ne bo sprejel mandatarstva, če bi se izkazalo, da neka druga večina mimo SDS izkazuje sposobnost, da oblikuje vlado s potrebno podporo poslancev.
Židan: Janša klical Hana, a SD se drži predvolilnih izjav
Iz Luksemburga se je sicer oglasil predsednik SD Dejan Židan, ki je povedal, da je predsednik SDS Janez Janša poklical vodjo poslancev SD Matjaža Hana. A v SD se držijo predvolilnih izjav, da ne bodo sodelovali s politiko, ki gradi na širjenju neresnic in izključevanju, je dodal.
"Bili smo kontaktirani s strani SDS o možnostih za neko drugo koalicijo. V praksi je to pomenilo klic gospoda Janše gospodu Hanu."
Šarec nadaljuje s srečanji, opravil prvi pogovor z Levico
Tudi predsednik drugouvrščene Liste Marjana Šarca nadaljuje s srečanji in usklajevanjem glede morebitne levosredinske koalicije. Tako Šarec kot vodje drugih strank vztrajajo pri svojih predvolilnih besedah, da v koalicijo z SDS ne gredo. Za Šarcem je že več pogovorov z levosredinskimi strankami o morebitnem koalicijskem povezovanju. O možnostih sodelovanja so prejšnji teden govorili tudi na skupnem srečanju s predsednikom SMC Mirom Cerarjem in Alenko Bratušek. Pogovori mimo Slovenske demokratske stranke se tako krepijo. Danes je Šarec opravil prvi pogovor o morebitnem koalicijskem sodelovanju še z Levico.
'Interes za sodelovanje je na obeh straneh'
Po besedah koordinatorja Levice Luke Mesca je na obeh straneh interes za sodelovanje, ali in na kakšen način bo do njega prišlo, pa bodo pokazali vsebinski pogovori, za katere so se dogovorili.
Šarec je pojasnil, da je šlo danes za začetni pogovor, kakršnega je opravil tudi z nekaterimi drugimi strankami. "Mislim, da je bilo težko pričakovati, da bi se danes kar zmenili," je dejal. So se pa po njegovih besedah dogovorili, "da bodo delali na vsebini, kar je bistveno, vse ostalo pa še sledi".
Na vprašanje, ali je v programu Levice kaj, kar je po njegovi oceni nesprejemljivo, je odvrnil, da so danes iskali bolj tisto, o čemer se strinjajo, in se tudi niso lotili kakšnih zelo poglobljenih vprašanj.
Pogovarjali so se predvsem o zdravstvu, privatizaciji, demokraciji, tudi o stanju kulture dialoga v družbi, je pojasnil Mesec in dodal, da so v Levici eksplicitno opozorili, da trenutna vlada državnim skladom, kot je Kad, dopušča, da kršijo strategijo upravljanja državnih naložb, pri čemer je omenil Gorenje in Cinkarno Celje. "In tudi tukaj smo se strinjali, da so takšne prakse nedopustne," je povedal Mesec.
Kot je dejal, je zanje ključno, kaj bo pisalo v koalicijski pogodbi oz. sporazumu, zato se bodo v prvi vrsti pogovarjali o vsebini, kadrovske zahteve pa niso v prvem planu. "Ali bomo šli v vlado, ali bomo z njo sodelovali, ali pa bomo ostali v opoziciji, to bodo pa pokazali vsebinski pogovori," je dejal Mesec.
Referendum o izstopu iz Nata in preusmeritev denarja za obrambo v zdravstvo, socialo in razvoj sta po Meščevih besedah za Levico pomembni zahtevi. Na vprašanje, ali sta pogoj za vstop v koalicijo, pa je odgovoril, da ima Levica zelo obsežen program in da na koncu ne bo sam tisti, ki bo presojal o tem, ali je realizacija programa v potencialni koaliciji zadostna. Stranka bo tista, ki bo odločala o tem, ali je zadosten delež njihovega programa realiziran, na tej podlagi pa bodo sprejeli odločitev, kakšno bo njihovo sodelovanje z vlado oz. ali bodo ostali v opoziciji.
Je pa Mesec danes poudaril, da vztrajajo pri stališču izpred volitev, da se ne bodo pogovarjali s SDS in SNS ter da ne vidijo nobene možnosti, da bi bili v koaliciji z NSi. Z ostalimi strankami pa se bodo pogovarjali.
Pogajanja s sredinskim blokom začasno ustavljena
Šarec je danes potrdil, da so bila pogajanja s t. i. sredinskim blokom začasno prekinjena, po njegovih besedah zato, ker so "pač ugotovili, da bo potrebnega očitno nekoliko več časa". Vsak mora preučiti zadeve v svoji stranki, je pojasnil in dodal, da za kakšen dan ali dva ne bo zaradi tega nobene škode. Nikakor pa ne gre za to, da bi stvari dali ad acta, je zagotovil.
Predsednik Pahor je sicer jasno povedal, da bo mandat za sestavo nove vlade sprva podelil relativnemu zmagovalcu volitev. Ocenjuje namreč, da bi bilo najboljše, če zmagovalcu volitev uspe tudi sestaviti vlado. "Seveda vlado lahko sestavi tudi kdo drug, a iz izkušenj vemo, da je to druga najboljša možnost," dodaja.
Največ pozornosti v zadnjih dneh je sicer posvečeno Novi Sloveniji in možnostim le-te za vstop v levosredinsko koalicijo, ter Levici, kjer so svoja programska izhodišča za pogovore pripravljali v tem tednu.
KOMENTARJI (571)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.