Koalicijske poslanske skupine so zahtevo vložile, potem ko je Franc Breznik v torek sporočil, da bo sejo odbora, na katerem naj bi se predstavila kandidatka za evropsko komisarko Marta Kos, v petek sklical le, če bo do četrtka od vlade prejel pojasnila o razlogih za zamenjavo kandidature Tomaža Vesela.
Kot je dodal, imajo v SDS zanesljive informacije, da Vesel "ni kar samostojno odstopil od kandidature, ampak je bil poslan dopis predsedniku vlade in je to vladno gradivo". Pri tem je namignil na pismo, ki naj bi ga predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen minuli teden poslala premierju Robertu Golobu. "Mi želimo samo argumente predsednice Evropske komisije, zakaj je bil zavrnjen," je pojasnil Breznik.
Predsednik SDS Janez Janša pa je opozoril, da v vladnem gradivu ni bilo podpisane odstopne izjave Tomaža Vesela. Prav tako ni bilo dopisa predsednice Evropske komisije z dne 5. septembra, v katerem ni navedena pravna podlaga, ki omogoča zavrnitev kandidature še pred zaslišanjem v Evropskem parlamentu, je dodal in opozoril: "Ne samo poslanci, tudi javnost ima pravico, da se seznani z obema dokumentoma."
Koalicijske poslanske skupine so v zahtevi za sklic nujne seje odbora navedle, da je vlada v DZ posredovala vse gradivo, potrebno za obravnavo predloga kandidature za članico Evropske komisije. Naknadno pa je vlada še istega dne na podlagi zaprosila predsednika odbora poslala tudi dodatno gradivo, so navedle.
Tudi vlada poudarja, da je v odgovoru predsedniku odbora Brezniku posredovala gradivo, ki je predstavljalo podlago za odločanje o nominaciji kandidatke Marte Kos. Kot so danes na vprašanje STA pojasnili v kabinetu premierja, je vlada Brezniku pojasnila, da je o novem predlogu kandidature odločala izključno na temelju odstopa prejšnjega kandidata.
Niso pa v kabinetu premierja odgovorili na vprašanje STA, ali bo vlada ugodila zahtevi, ki jo je Breznik izpostavil kot pogoj za sklic seje v petek, ter torej odbor seznanila z vsebino pisma. Prav tako niso odgovorili na vprašanje, kako bo Slovenija predsednici Evropske komisije pojasnila morebitno nadaljnjo zamudo pri pošiljanju imena kandidatke za evropsko komisarko, če seje pristojnega parlamentarnega odbora v petek ne bo.
Von der Leyen je namreč za danes napovedano predstavitev ekipe v Evropskem parlamentu že preložila na torek, ker Slovenija še ni zaključila postopka imenovanja komisarske kandidatke. Na podlagi zahteve koalicije mora biti seja odbora sklicana najkasneje v 14 dneh.
Golob: Zaradi Slovenije postopki imenovanja Evropske komisije ne bodo trpeli
Predsednik vlade je opozicijo obtožil zavlačevanja pri postopku imenovanja kandidatke za evropsko komisarko iz Slovenije. Kot je dejal, je govoril s predsednico Evropske komisije. Dodal je, da zaradi Slovenije postopki imenovanja komisije v Evropi ne bodo trpeli, prav tako ne ugled Slovenije.
Premier je pred sejo sveta stranke Gibanje Svoboda na vprašanje novinarjev najprej dejal, da postopkov, ki še tečejo, ne želi komentirati in da jih tudi tokrat ne bo. Spomnil je, da postopek imenovanja komisarske kandidatke sedaj čaka na obravnavo v parlamentu in ko bo kaj več znanega, "ga bom tudi komentiral, prej pa ne".
Vendar pa si je med izjavo premislil ter poudaril, da ga vsakič znova fascinira, ko se opozicija trudi s proceduralnimi zapleti, tudi glede odločitev, na katere nima popolnoma nobenega vpliva, temveč samo ovira delo vlade.
Nemec poziva k enotni podpori kandidature Marte Kos
Evropski poslanec Matjaž Nemec (S&D/SD) je v sporočilu za javnost ocenil, da je "čas, da z največjo mero odgovornosti do naše države enotno stopimo za predlog vlade in podpremo kandidatko Marto Kos". Meni, da ima Kos enako kot Vesel znanje in kompetence, potrebne za opravljanje najzahtevnejših nalog v komisiji. Zato je pozval k podpori kandidatke v interesu Slovenije in njenega nadaljnjega pozicioniranja v EU.
Velik delež odgovornosti pa za zaplet pri sestavljanju komisije po njegovem nosi von der Leynova, ki jo je obtožil politične preračunljivosti, saj so nezadovoljstva deležne zgolj države, katerih kandidatke in kandidati ne prihajajo iz njene politične skupine EPP. Spolno uravnoteženost, za katero naj bi si prizadevala, je nadomestila neuravnoteženost pritiskov na podlagi političnih meril.
Nemec meni, da mora Slovenija najprej poskrbeti za zaščito svojih interesov in izkazati enotno podporo predlagani kandidatki Kos - tako doma kot v Bruslju. "Od signala, ki ga bomo v prihodnjih dneh poslali Evropski komisiji, ne bodo odvisna samo naša pogajalska izhodišča za resor, temveč tudi nadaljnje pozicioniranje Slovenije pri uveljavitvi njenih interesov v EU," je dodal.
Tomčeva: Vlada je škodovala ugledu Slovenije
Evropska poslanka Romana Tomc (EPP/SDS) pa je bila medtem kritična do zamenjave kandidata Slovenije za evropskega komisarja. Dejala je, da slovenska delegacija EPP v Evropskem parlamentu ne podpira imenovanja Kosove za komisarko.
Tomčeva je v objavi na omrežju ocenila, da je za zamude pri iskanju komisarskega kandidata iz Slovenije "odgovorna izključno slovenska vlada, saj se je premier Robert Golob v zadnjem hipu uklonil željam predsednice komisije Ursule von der Leyen" in umaknil svojega kandidata Tomaža Vesela, ki mu SDS v Evropskem parlamentu ne bi nasprotovala, čeprav ni sodelovala pri izbiri. Tomc meni tudi, da bi Vesel v parlamentu zagotovo dobil zeleno luč.
Vlada je po njeni oceni s tem škodovala ugledu Slovenije in ni zaščitila suverenosti, ki jo ima kot članica EU. Da bi omilila škodo, ki jo je naredila v Bruslju, pa "koalicija izvaja nedopustne pritiske na predsednika odbora DZ za evropske zadeve Franca Breznika in ga sili v kršenje postopkov".
Marta Kos, za katero se še ne ve, v kateri politični skupini bo, po oceni Tomc "nima ustreznih kompetenc za zasedbo najvišjih izvršilnih funkcij". Oporeka ji tudi, da ima prebivališče v Švici in ne v EU, da je "bivša sodelavka tajne službe", in da naj bi zaradi mobinga predčasno končala mandat veleposlanice. Slovenska delegacija v EPP - v njej so štirje poslanci SDS in poslanec NSi Matej Tonin - imenovanja Kosove za komisarko ne podpira, je dodala Tomčeva.
KOMENTARJI (216)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.