Kot je znano, je ministrstvo za delo pripravilo predlog novele pokojninskega zakona, ki je med drugim predvidevala spremembe v organiziranosti ZPIZ. Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič pa je opozoril, da v vladnem predlogu ni rešitev, ki so predvidene v koalicijski pogodbi in ki jih je sam povzel v svojem predlogu sprememb. Po današnjem sestanku naj bi vladna novela pokojninskega zakona vsebovala tudi elemente iz koalicijske pogodbe glede doslednega usklajevanja pokojnin s plačami, pravice do vdovske pokojnine in postopne rasti dodatka za rekreacijo.
Po besedah Žnidaršiča koalicijska pogodba predvideva, da naj bi dogovorjene spremembe sprejeli do 30. junija. "Izkazalo se je, da bi dvofazni postopek vzel veliko več časa, zato je danes prišlo do ustvarjalnega dogovora, da združijo oba predloga v enega, še danes ali pa v sredo dorečejo podrobnosti in nato vladni predlog novele zakona pošljejo v parlamentarno proceduro." Ob tem je Žnidaršič napovedal umik svojega predloga v trenutku, ko bo vladni predlog vložen v parlamentarno proceduro - seveda ob predpostavki, da se bodo poenotili o vsebini.
Glede predlaganih sprememb v organizaciji ZPIZ se po Žnidaršičevih besedah znotraj poslanske skupine še niso pogovarjali in uskladili. Predsednik DeSUSa Anton Rous pa je pojasnil, da ne deli mnenja nekaterih komentatorjev, češ da "vlada nacionalizira ZPIZ". Prepričan je tudi, da zaradi sprememb ne bo ogroženo vstopanje države v evroobmočje, je komentiral nekatera opozorila Mednarodnega denarnega sklada. "Iz muhe delamo slona.Po nepotrebnem kurimo nerazpoloženje med upokojenci, češ da so upokojenci tisti, ki bi ogrozili vstop Slovenije v evroobmočje," meni Rous.
Rous zelo zadovoljen
Predsednik stranke upokojencev Rous je tako prepričan, da bo predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki naj bi ga vlada obravnavala ta četrtek, v prid upokojencem in bodo z njim v celoti realizirane določbe in zaveze iz koalicijske pogodbe. Na današnji novinarski konferenci je Rous med drugim še povedal, da je minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič vladi predlagal, da soglaša z imenovanjem Marijana Papeža za generalnega direktorja Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ). Rous in minister za zdravje Andrej Bručan pa sta podala še krajši pregled uresničevanja ciljev koalicijske pogodbe na področju zdravstva.
Varovalka koalicijske pogodbe
Premier Janez Janša je poudaril, da ima koalicijska pogodba varovalko za primer, če bi prišlo do resnih ovir ali resnega vpliva določenih ukrepov na prevzem evra; v takih primerih bi se uresničevanje določenih delov koalicijske pogodbe odložilo, je pojasnil Janša. Vendar pa so po njegovih besedah v koaliciji ocenili, da za sedaj razmere niso take, tako da se bo uresničevanje pogodbe nadaljevalo. V kolikor pa se bo v prihodnosti pokazalo, da je potrebno stvari zastaviti drugače, bodo koalicijsko pogodbo spremenili. To je obveza vseh podpisnikov koalicijske pogodbe, je še pojasnil premier.
Koalicijska pogodba sicer ne določa natančno, kdo naj vloži zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ampak le, da ga bo koalicija podprla, je pojasnil premier. Ta del koalicijske pogodbe bi tako po Janševih besedah lahko uresničili z vložitvijo poslanskega zakona ali pa tako, da bi zakon pripravila vlada. "Odločili smo se, da je bolje, da skuša vlada uskladiti enotno besedilo zakona in v tem primeru bo poslanski zakon umaknjen," je še pojasnil Janša in dodal, da se "računice od podpisa koalicijske pogodbe niso nič spremenile".
Kot je pojasnil premier Janša, so bili zadržki ministrstva za finance do predloga zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju predvsem v tem, da je nasprotovalo uveljavitvi določenih zavez iz koalicijske pogodbe pred roki, ki so bili določeni v pogodbi. Sicer pa nobena od koalicijskih partneric o vsebini omenjenega zakona ni polemizirala, je še zagotovil Janša.