Dva dni po referendumu je očitno konec popolne enotnosti v koaliciji. Po poročanju oddaje 24UR ZVEČER se je koalicija danes sestala in neuradno naj bi premier Pahor skušal že kar danes doseči koalicijski dogovor, da bo slovenski arbiter v petčlanskem arbitražnem tribunalu, ki bo dokončno začrtal mejo, ustavni sodnik Ernest Petrič. A se je zapletlo.
Po neuradnih informacijah so na zavoro stopili liberalni demokrati. Ti namreč menijo, da si je treba vzeti čas in se pogovoriti tudi z drugimi mednarodnimi pravniki, preden se bodo dokončno odločili, kdo naj bo slovenski arbiter. LDS v Ernesta Petriča namreč dvomi tudi zaradi depeše, ki je v javnost prišla leta 2006, ko je bil Petrič veleposlanik v Avstriji.
Dokument je opisoval Petričev sestanek s predstavniki avstrijske vlade in koroških Slovencev, na katerem naj bi Petrič glede dvojezičnih tabel zastopal stališče, da bo slovenska vlada dala več denarja tistim manjšinskim organizacijam, ki bodo podprle za manjšino sicer sporen predlog avstrijske vlade. Petrič je to že takrat ostro zanikal, a kaže, da ga ta zgodba vendarle spremlja še danes.
Da je Petrič premierjev favorit, ni dvoma, in predsednik vlade je to odločitev hotel na vladi menda potrditi že ta četrtek, kar pa se zdaj ne bo zgodilo. Zdaj bodo tekla nadaljnja usklajevanja, nadaljnji pogovori. Koliko časa bodo trajali ne ve nihče, neuradno pa je slišati tudi že ideje, da če ne bo doma dogovora o domačem pravniku, ki bi bil slovenski arbiter, ga lahko država poišče tudi v tujini.
Sicer pa arbitraža ne bo zastonj. Po zdajšnjih predvidevanjih bo Slovenija zanjo odštela okoli 5 milijonov evrov, v to ceno pa so že zajeti tudi honorarji za slovenske pravnike, ki so svetovali vladi. Na uro so dobili 150 evrov. Borutu Bohtetu je zunanje ministrstvo za svetovanje do zdaj plačalo 7.725 evrov bruto, Mirjam Škrk 5.956 evrov bruto, Vasilki Sancin pa 8.936 evrov bruto. Kolikšen bo honorar za pet arbitrov, pa zunanje ministrstvo še ne razkriva, saj naj bi pogovori še potekali. A po besedah Marka Pavlihe so ti honorarji kar visoki. ''Pred časom se spomnim, ko sem se pozanimal za te honorarje, se je cena za posameznega arbitra gibala med 300 pa tudi do 500.000 ameriških dolarjev,'' je povedal.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.