Na vrhu koalicije so danes govorili tudi o usodi pogodbe za nakup patrij, vendar do konkretnih dogovorov po besedah poslanke Zares Cvete Zalokar Oražem niso prišli. Del koalicije se zavzema za prekinitev pogodbe, predvsem ministrica obrambo Ljubica Jelušič in njen predhodnik Karl Erjavec pa si želita reprogramiranja pogodbe, pravi Zalokar Oražmova.
Zalokar Oražmova je pojasnila, da je odločitev današnjega razširjenega vrha koalicije glede usode pogodbe za nakup osemkolesnikov Patria podobna kot pred pol leta, in sicer da ministrstvo za obrambo pripravi odločitev, ki jo bo sprejela vlada in o njej glasovala. "Gre za taktiko zavlačevanja," ocenjuje poslanka.
V Zares menijo, da je pogodbo treba prekiniti, saj se kaže, da je pogodba o nakupu oklepnih vozil sporna in je imela elemente koruptivnosti.
Nekdanji obrambni minister in predsednik DeSUS Karl Erjavec pa je dejal, da pogodbe zaradi protikorupcijske klavzule ni mogoče prekiniti, dokler se v pravnomočni sodbi ne bo dokazalo, da je pri tem poslu šlo za korupcijo. Če bi vlada pogodbo prekinila brez tega pa bi Patria državo lahko odškodninsko tožila.
Erjavec se zavzema za reprogramiranje pogodbe, a danes o konkretnih številkah glede morebitnega reprogramiranja niso govorili. Kot pravi, bi bilo treba ugotoviti optimalno število oklepnikov, ki še omogočajo delovanje Slovenske vojske v misijah in omogočajo njen nadaljnji razvoj.
Je pa proti temu, da bi ob spremembi pogodbe na preostala vozila naložili pretirano ognjeno moč, saj bi to terjalo neupravičena sredstva. Toda ta pogajanja je treba peljati tako, da bo vključena tudi finska stran, pravi.
Premier Borut Pahor pa je v izjavi za medije po vrhu koalicije izpostavil, da morajo vlade od tistih pred njimi vedno prevzemati tako obveznosti kot probleme. Eden takšnih problemov je tudi "odločitev prejšnje vlade o nakupu patrij", ne le zaradi višine pogodbe, pač pa tudi tudi zaradi vsebinskega dela pogodbe, je povedal Pahor.
Pogodbe je po njegovih besedah sicer treba spoštovati. Kot je dejal, bi bili razlogi za njeno prekinitev utemeljeni le, če bi bilo v postopkih pravnomočno dokazano, da je prišlo do nezakonitosti. Če bi se za ničnost pogodbe odločili sedaj, potem bi tvegali odškodnine, je povedal Pahor.
Druga možnost pa je tudi spremenjen urnik plačil, pri čemer pa se postavlja vprašanje, ali je primernejše reprogramiranje ali pa nov razpis, je še povedal Pahor.
Slovenija je leta 2006 naročila 135 oklepnikov za 278 milijonov evrov. Do septembra je prevzela 24 vozil, do konca letošnjega leta pa naj bi še tri.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.