Na Brdu pri Kranju so o migrantski krizi in proračunu za prihodnji dve leti v torek razpravljali celotna vladna ekipa in koalicijski poslanci. Po končanem srečanju so o aktualnem dogajanju v ožji sestavi spregovorili še vodje parlamentarnih strank.
Finančni minister Dušan Mramor je izrazil upanje na dogovor s sindikati, vendar pa je za to po njegovi oceni malo možnosti.
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je poudaril, da s pogajanji na vsak način končujejo v tem tednu. "Verjetnost za dogovor vseeno obstaja," je menil minister, ki pred koncem pogajanj ni želel dajati ocen, da je dogovor malo verjeten. Če ga ne bo, bo vlada morala odločiti, kaj storiti, da bo proračun zaprla in da bodo finance vzdržne. "Možnosti so pa zelo omejene," je pojasnil. V vsakem primeru pa po njegovih besedah pride v poštev interventni zakon - tudi v primeru, če bo do dogovora s sindikati prišlo. Tudi o vsebini tega zakona pa se bodo pogovarjali s sindikati, je še povedal Koprivnikar.
Tudi zunanji minister, sicer predsednik koalicijske DeSUS, Karl Erjavec, je optimističen. "Mislim, da bo minister za javno upravo znal najti dogovor," je dejal. Koalicija sicer proračun po njegovih besedah podpira. Kljub številnim težavam pri zapiranju proračuna Erjavec pričakuje, da bo skozi parlamentarno proceduro šel brez večjih težav.
Klemenčič: V vladi razprave o SDH ni bilo
V zadnjih dneh se je za vladno koalicijo odprlo še nekaj drugih vprašanj, med drugim odmeva imenovanje nove uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH). Minister Mramor imenovanja ne komentira.
Minister za pravosodje Goran Klemenčič pa je poudaril, da na vladi razprave o SDH ni bilo. Niti ne pozna podrobnosti imenovanja, ker vlada o tem ni odločala. Vendar pa je po njegovih besedah dejstvo, da je bil zakon o SDH spremenjen v delu, ki govori o pogojih in postopkih izbire članov, prav na predlog Komisije za preprečevanje korupcije, ki jo je tedaj vodil.
V samem zakonu so izjemno strogi pogoji za zasedbo tovrstnega mesta v SDH, in sicer v smislu etičnih kriterijev, izogibanja nasprotju interesov in delovnih izkušenj, je poudaril Klemenčič. Sam, kot pravi, ne more komentirati novoimenovane uprave SDH, ker ne pozna življenjepisov članov. "V dobro zakonitosti države in nadzornega sveta, ki je izbiro opravil, pa upam, da so bili ti pogoji in zahteve spoštovani, ker gre za zakonske zahteve," je opozoril minister. Spomnil je, da je bil soavtor zakona, "ki naj bi zagotavljal visoko stopnjo integritete, profesionalnosti ter neodvisnosti in odgovornosti pri zasedbi omenjenih položajev".
Predsednik vlade Miro Cerar je sicer včeraj poudaril, da se vlada ne sme vmešavati v postopek imenovanja članov uprave SDH. Verjame, da je bila presoja nadzornikov, ki so prejšnji teden izbrali novo upravo, premišljena, postopki pa izpeljani korektno. Če bi se izkazalo drugače, bo vlada ukrepala, je napovedal.
Nadzorni svet SDH je namreč prejšnji teden odpoklical dosedanjo upravo holdinga, ki sta jo sestavljala Matej Pirc in Matej Runjak, ter imenoval novo. Za predsednika so imenovali Marka Jazbeca, za članici pa Anjo Strojin Štampar in Nado Drobne Popovič. Ta odločitev je v javnosti sprožila precej polemik.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.