Vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič meni, da bi morala predsednica LDS Katarina Kresal vprašanje prioritet najprej sprožiti na vladi. "Koalicijska pogodba seveda ni biblija, ampak se lahko dnevno spreminja. Če so predlogi za njeno spremembo, je dobro o tem opraviti resen pogovor. Morda je sedaj za to priložnost, ker smo na polovici mandata."
Po njegovih besedah je pogovor o prioritetah koalicije "sam po sebi sicer dober, ker pogovarjanje nikoli ne škodi, ni pa nujno, da da kakšen dober rezultat". Vodja poslanske skupine SD zato meni, da se je zadeve treba lotiti po korakih. "Predlagam, da to najprej stori vlada, nato pa poskuša doseči soglasje tudi znotraj koalicije."
Z oceno Kresalove o stanju v koaliciji se strinja poslanec in podpredsednik Zares Franco Juri. Po njegovih besedah tudi v Zares stalno poudarjajo, da je treba izpostaviti prioritete. "Žal se tolmačenje teh prioritet tu in tam razlikuje tudi med strankami koalicije. Zdaj je lepa priložnost, da se v koaliciji poenotimo okoli nekaterih prioritet."
Kresalovi svetuje "preudarnost na tisti točki, ko poziva k hitremu poenostavljanju postopkov zlasti pri prostorskem načrtovanju. Drugače pa se strinjam in podpiram njeno razmišljanje o tem, da je prioriteta razvojna naravnanost vseh ukrepov in da moramo znižati breme na račun šibkejših družbenih sektorjev oziroma kategorij." Kot dodaja, je pomembna prioriteta koalicije tudi preprečiti nadaljnjo koruptivno delovanje na račun države.
Tudi v poslanski skupini DeSUS soglašajo z oceno Kresalove o stanju v koaliciji, pozdravljajo pa tudi pobudo za sklic razvojne klavzure. Po mnenju poslanca Franca Jurše bi se morali v koaliciji več dogovarjati in sprejemati skupne zaključke. Kot pravi Jurša, predsednica LDS "v tem primeru razmišlja dobro".
Poudarja še, da bi se morala koalicija temeljito pogovoriti o vseh prioritetah, ki jo čakajo v preostanku mandata. "Pri vsakem pomembnem zakonu oziroma tisti tematiki, ki vpliva na razvoj države, je treba že v samem začetku dogovoriti osnovne zadeve, da ne bi potem prihajalo do različnih stališč v posameznih koalicijskih strankah."
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.