Za tesno zaprtimi vrati se je dopoldne nenapovedano sestal vrh vladne koalicije in obravnaval Zakon o vojnih invalidih in usklajevanje pokojnin.
Oba zakonska predloga sta v javnosti povzročila val polemik. V zvezi z Zakonom o vojnih invalidih so se v koaliciji odločili, da ga ne bodo sprejemali po hitrem postopku, kot kaže, pa so se v koaliciji odločili, da bo vlada pristala na usklajevanje pokojnin z rastjo plač in bo tako spoštovala obveznosti, zapisane v koalicijski pogodbi.
Sestanek vrha kolicije je potekal za zaprtimi vrati in je trajal približno uro in pol.
Vodja poslanske skupine DeSUS, Franc Žnidaršič, je po sestanku povedal, da bo potem, ko bo vladni predlog odšel v razpravo v parlament umaknil svoj predlog zakonskih sprememb, saj je vladin predlog širši.
Poleg pokojnin so govorili tudi o zakonu o vojnih invalidih,ki ga bo vlada umaknila iz procedure sprejemanja po hitrem postopku in predlagala sprejem zakona po normalnem postopku.
Koalicija, po današnjem sestanku sodeč, ostaja enotna, na Gregorčičevi pa vsaj zaradi pokojnin in paketa vojnih zakonov ne bo loputanja z vrati.
Usklajevanje pokojnin dvakrat letno
Podajanje kljuk na prav teh vratih pa je bilo pogosto konec marca, ko je zaradi sprememb pokojninskega zakona prišlo do koalicijskega spora. Vlada namreč sprva zahtev DeSUS o usklajevanju pokojnin s plačami, ni nameravala upoštevati. Potem si je, kot je znano, premislila, tako da bodo spremembe zakona na vladni mizi že ta četrtek.
Kot kaže bo novi zakon upošteval dosledno usklajevanje pokojnin dvakrat na leto, kar pomeni, da naj bi rasle enako hitro kot povprečne plače.To bi seveda pomenilo velike finančne posledice za pokojninsko blagajno - dodatno naj bi državni proračun obremenili za 14 milijard tolarjev letno. Po nekaterih izračunih bi to pomenilo, da bi upokojenec na leto prejel približno 20.000 tolarjev več.
Gospodarstveniki in ekonomisti, tudi tisti zbrani okrog vladnega strateškega sveta za gospodarstvo opozarjajo, da bi s takšnimi spremembami še bolj obremenili gospodarstvo in dolgoročno ogrozili stabilnost javnih financ. To lahko, po najslabšem scenariju, ogrozi tudi prevzem evra, na kar so pred kratkim opozorili tudi predstavniki Mednarodnega denarnega sklada.
Stranka upokojencev je, kot kaže, dosegla svoje - tisto, kar je pač obljubljala pred volitvami - koalicijski partnerji pa so zaradi stabilnosti vlade na to, kot kaže, pristali. Sicer pa na vladi načrtovanih sprememb pokojninskega zakona še niso želeli natančno pojasniti.