Slovenija

Koalicija podpira Šabedrovo strategijo krajšanja čakalnih dob

Ljubljana, 11. 06. 2019 16.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
M.V. / STA
Komentarji
16

Napoved ministra za zdravje Aleša Šabedra, da bo za krajšanje akutnih čakalnih dob verjetno treba izkoristiti vse vire na trgu, je med strankami doživela različne odzive. Medtem ko v koaliciji, kot kaže, v tem ne vidijo težav, če bo ukrep začasne narave, pa v Levici svarijo pred privatizacijo. Šabeder bo ukrepe predstavil tudi opoziciji.

Minister Aleš Šabeder je na širšem koalicijskem vrhu na Brdu pri Kranju predstavil stanje v zdravstvenem sistemu ter ključne prioritete. Te se nanašajo na zakonodajo, kjer izpostavlja zakon o dolgotrajni oskrbi, upravljanje javnih zdravstvenih zavodov in skrajšanje čakalnih dob. Pri najbolj akutnih dobah bo treba po ministrovih navedbah verjetno izkoristiti vse resurse na trgu. Sicer pa je minister ukrepe za rešitev težav v zdravstvu že predstavil nekaterim poslanskim skupinam, druge pa ga še pričakujejo.

Premier Marjan Šarec je na novinarski konferenci po srečanju koalicije dejal, da se je treba odločiti, ali bomo zaupali ministru, ali pa se bodo zapletli v politične debate. "Če hočemo imeti krajše čakalne dobe, je treba izkoristiti vse možnosti, vendar ne pod krinko trajne privatizacije," je posvaril Šarec. A prav pred slednjo so v odzivu na Šabedrove napovedi posvarili v Levici, ki se bodo sicer z ministrom sestali v sredo in zatem komentirali njegove predloge.

Šarec je posvaril pred tajno privatizacijo zdravstva.
Šarec je posvaril pred tajno privatizacijo zdravstva. FOTO: Damjan Žibert

Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je v današnji izjavi ugotavljal, da Levica večkrat pretirava. Po njegovih navedbah je namreč dolžnost države, da za reševanje problema nedopustnih čakalnih dob aktivira vse možne vire. Seveda je po njegovih navedbah na prvem mestu javna mreža, a če ta ni dovolj, je treba vključiti koncesionarje, po potrebi pa začasno tudi zasebnike, je poudaril Golubović. V tem ne vidi težav in prav tako zatrjuje, da ne gre za privatizacijo, pač pa za urejanje razmer v zdravstvu.

Da to nima veze s privatizacijo, je poudaril tudi vodja poslancev SD Matjaž Han, ki opozarja, da je problem s čakalnimi vrstami na določenem segmentu dejstvo. Kot je dejal, je treba dati denar ter poskrbeti za organizacijo. Najprej je treba pri tej težavi "na polno" zaposliti javne zavode, zatem koncesionarje, in če to ne bo dovolj, naj se v to vključi še zasebnike, je dejal podobno kot Golubović. Čakalne vrste je treba namreč po Hanovih besedah spraviti na normalno raven, da bolniki na poseg ne bodo čakali leto ali dve.

Glede ukrepov v zdravstvu pa je izpostavil še pomen stroke. "Ni vse pri politiki. Slednja lahko prek proračuna zagotovi dovolj denarja, stroka pa mora te zadeve procesirati," je prepričan. Tudi v SMC podpirajo Šabedrov predlog in so zadovoljni, da je predložil določene ukrepe. Na ministrstvu je bilo namreč eno leto prostega teka, nič se ni dogajalo, Šabeder pa je relativno dobro poprijel za težave, ki jih mora urgentno rešiti, ocenjuje vodja poslancev SMC Igor Zorčič.

Minister Šabeder je v začetku tedna na Brdu Kranju predstavil ključne prioritete v zdravstvu.
Minister Šabeder je v začetku tedna na Brdu Kranju predstavil ključne prioritete v zdravstvu. FOTO: Damjan Žibert

Vključitev zasebnikov - poleg javnih zavodov in koncesionarjev - v skrajševanje čakalnih dob je ena od rešitev, se strinja. Vendar obenem opozarja, da je treba sproti preverjati učinkovitost skrajševanja čakalnih dob, da ne bi v javne zavode le dajali denar, dobe pa se ne bi skrajševale.

Tudi v DeSUS, kjer poleg čakalnih vrst izpostavljajo še zakon o dolgotrajni oskrbi, se strinjajo, da je treba za skrajševanje akutnih čakalnih dob uporabiti vse vire na trgu. Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je na nekatere očitke, da gre za privatizacijo, odgovoril, da je to vprašanje odvisno od tolmačenja, kaj so koncesionarji. Po njegovem mnenju so sestavni del javnega zdravstva. Podobno kot drugi pa je izpostavil, da je treba najprej izkoristiti kapacitete javnih zavodov.

"Preprosto moramo skrbeti za to, da bomo državljanom zagotovili zdravstveno varstvo. Narediti moramo vse, da to lahko tudi realiziramo," je dodal Jurša. Minister Šabeder bo sicer predlog svojih ukrepov predstavil tudi opozicijskim strankam.

V SDS ga pričakujejo prihodnji teden, je pojasnila poslanka SDS Jelka Godec. Kaj je minister mislil z izjavo glede koriščenja vseh virov na trgu pri skrajševanju čakalnih dob, Godčeva ne ve natančno, zato težko komentira. Spomnila pa je, da so se v SDS že večkrat zavzeli za to, da bi se na razpise za zdravstvene programe prijavljale tako javne kot zasebne institucije.

Tudi v NSi menijo, "da je potrebno vzpostaviti takšen sistem, kjer ima vsak bolnik dostop do najbolj kakovostnih storitev v dopustnem času in to pri najboljših izvajalcih: ne sme biti ključno, ali je ta izvajalec javni zavod ali zasebnik," je navedla poslanka Iva Dimic. V NSi se bodo z ministrom sestali predvidoma v začetku julija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

wolfterier
12. 06. 2019 09.34
+0
Mislim,da bo vročinski val skrajšal čakalne vrste.Starejši bodo guznili v čakalnicah !
prolek
12. 06. 2019 08.54
-1
Ste pa smesni s svojim etiketiranjem, ces, serpetinsek in prodajalec semen...smo ze imeli razne doktorje in podobne na polozajih, pa ni noben veleum nic resil, da ne omenjam resitelja in mesijo za dolocene Janszo. Ocitno sta se samo ta dva sposobna spopasti s temi problemi, ki so se nabrali skozi vsa leta umnega vladanja predhodnikov.
cirenij
12. 06. 2019 08.39
+3
Najbolj boste skrajšali čakalne dobe, če se lotite tajkunov in tatov skupnega premoženja, da povrnete nakradeno doma, tujini in v oazah In zagotovite delavcu in upokojencu dostojno , človeka vredno življenje. Pa bo veliko manj bolezni, kot nekoč. In manj stroškov zdravstva.
a.kralj1994
12. 06. 2019 08.16
+1
Jaz vam že sedaj povem, da ves denar, ki ga bodo dali v javne zdravstvene zavode, ne bo dovolj in bo potreba po koncesionarjih (ali po domače privatnikih) vse in vse in vse večja...dokler ne bo zadeva tekla le še tako, da bodo privatniki vse nadziral...no takrat bodo pa privatniki zahtevali velik delež javnega denarja za svoje delovanje...in zgodil se bo kolaps javnega zdravstva!
Buwa Thai
12. 06. 2019 08.15
+2
Torej je vlada, s tem, da je podprla ministra in njegov program, prevzela tudi odgovornost za uspeh/neuspeh? Bo vlada padla, če program ne bo uspešen? Kolikor pa sem uspel spoznati te človeške izmečke (slovenske politike), pa se to ne bo zgodilo... To je večna moralna in politična težava pri nas.
Digitalni
12. 06. 2019 08.15
+1
Prav samo lepe besede, politika bi morala delati 24h. Nihče ni pa nič .......
hotchilipoper
12. 06. 2019 08.14
+0
V glavnem vse bo šlo privat,kdor bo imel denar bo takoj na vrsti,reveži bodo pa umirali na cesti,tako kot v ameriki.
kolbek460
11. 06. 2019 21.55
+5
Samo počakajmo na rezultate čez 6 mesecev opravimo monitorig ,prej popišite sedanje stanje da po tem ne bo izgovorov ,,podpiram zamisel in bomo videli če ste resni se bodo tudi rezultati pokazali ,
FC Chelsea2
11. 06. 2019 21.48
+3
Kdaj bomo pa izvedeli kakšne so trenutne čakalne vrste sej veste tiste, ki ste jih priredili v svojo korist?
jodr
11. 06. 2019 18.43
+8
Kot prvo je treba z ministra za zdravstvo postaviti zdravnika z dolgoletnimi izkušnjami, ne pa prodajalca semen.: Če samo pogledamo, kdo vse ni bil minister za zdravje, kdo vse ni bil direktor UKC; pa nam mora biti vsem jasno, zakaj je javno zdravstvu v razsulu. Omenil bi pa še zobozdravstvo, ki je skoraj že 100% sprivatizirano.
kolbek460
11. 06. 2019 21.58
+4
Zdravnike v bolnice in zdravstvene ustanove ,,,Tu samo dober menadžer z svojo ekipo ki bo nadzorovala tok denarja in spremljala rezultate in delala vsaki dan analizo ,,samo takrat se nam tisti evro ne bo noben izgubil ,,
a.kralj1994
12. 06. 2019 08.17
+1
ste pozabili, da smo že imeli "strokovnjake" na tem ministrstvu pa je bilo še slabše...
kakafonijaprava
11. 06. 2019 18.38
+5
Edina rešitev je več zdravnikov v javnem zdravstvu in manj podeljenih koncesij!ne pa da koncesionar dela popoldne v javnem zdravstvu, dopoldne v svoji ordinaciji, za klempav pregled kot koncesionar pa ti računa 50 ojrov!
Simoni?
11. 06. 2019 18.07
+4
Bo treba kar globoko seči v denarnice...
Simoni?
11. 06. 2019 18.09
+5
Vsakič ko si izmislijo kakšno novo reformo, dobimo miljavžent novih davkov...
tron3
11. 06. 2019 17.03
+14
Javno zdravstvo gre cegrunt, če pa je iz dneva v dan manj medicinskih sester, ki so pripravljene delat za bagatelo, kje jih bodo dobil??? kot drugo pa po reklamah sodeč zavarovalnice vse tri že pripravljajo na privatizacijo, saj vsak dan vidte in preberete njihov slogan, če ne želite čakat boste pa plačal. Torej Vlada se spreneveda!!!!!!!