
Da se bodo Gregor Golobič, Katarina Kresal in predstavnik Desusa ob 18. uri udeležili javne tribune Za arbitražni sporazum, je stranka SD sporočila okoli pol četrte ure popoldan. V zadnjem hipu so se torej predstavniki preostalih koalicijskih strank odločili za udeležbo na tribuni, ki jo je organizirala SD.
Zelo složno se je koalicija odzvala tudi na precej hude obtožbe treh intelektualcev Borisa Pahorja, Franceta Bučarja in Tineta Hribarja, češ da je arbitražni sporazum kolaboracija s sovražniki. Slovensko panevropsko gibanje je v torek tudi pozvalo k zavrnitvi arbitražnega sporazuma in k "izgonu Hrvaške z zasedenih ozemelj". Hribar je celo menil, da je arbitražni sporazum "akt kolaboracije z okupatorjem".
Premier Borut Pahor je poudaril, da bi okupacija pomenila "najmanj blokiranje pogajanj, če ne vojne intervencije". Razumnike tudi sprašuje, ali mu lahko kdo pove, kje je poštena meja med Slovenijo in Hrvaško.
V koaliciji so prepričani, da je trenutno stanje najslabše za Slovenijo, saj pravijo, da naša država v tem trenutku nima tistega, kar ji pripada. Na primer stika z mednarodnimi vodami.
Golobič izjave Borisa Pahorja, Hribarja in Bučarja vidi kot agresivnost, s katero želijo omenjeni "nadomestiti argumente, ki očitno manjkajo za nasprotovanje sporazumu". Po njegovem bi razumniki morali "staviti na moč argumentov, ne na argument moči".
Pahor je v nagovoru navzočim med drugim izpostavil, da se ne bi čudil, če bi se tudi v hrvaških političnih krogih kdo potrudil, da bi sporazum na referendumu 6. junija padel. Del hrvaške javnosti po njegovih besedah namreč sporazum razume kot plod pritiska Slovenije na Hrvaško.

Sicer današnja javna tribuna še ne pomeni, da bodo voditelji koalicije vedno nastopali na vseh javnih tribunah skupaj, bodo pa verjetno nadaljevali s sodelovanjem. Menijo namreč, da je arbitražni sporazum skupen projekt in zatrjujejo, da za njim stoji vsa koalicija enotno. "Ne gre za strankarski projekt,“ je dejal Golobič, ki je dodal, da je to projekt, ki je izrazito državotvoren in zato je tudi prav, da ne gledamo po barvah. "To je naša skupna zgodba,“ pa je Golobičeve besede potrdila še Kresalova. "Vsaj v LDS absolutno stojimo za arbitražnim sporazumom in bomo naredili vse, da dokažemo, da je dober, koristen in pravičen za Slovenijo,“ je še dejala.
In še o Janši ...
Premier je na tribuni komentiral tudi oceno predsednika SDS Janeza Janše, da sporazum arbitrom celo "prepoveduje", da bi določili teritorialni stik Slovenije z odprtim morjem. Poudaril je, da do Janše sicer nima kakšnih političnih ali osebnih zamer, "ampak ta je pa malo prehuda". Janša bi po njegovem moral upoštevati, da je v sporazumu zapisano, da je naloga arbitražnega sodišča, da določi stik Slovenije z mednarodnimi vodami in da je v izvirniku uporabljena beseda "junction".
Današnje javne tribune se ni udeležil predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki je po besedah Pahorja imel druge obveznosti. Tribuna je bila druga od predvidoma 12 javnih razprav, ki jih SD pripravlja v okviru referendumske kampanje. Prva je bila v ponedeljek v Kopru, tretja pa bo v četrtek Slovenj Gradcu.
KOMENTARJI (259)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.