Slovenija

Koalicija pod Pahorjem strnila vrste

Kranj, 12. 05. 2010 19.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Tina Čuček/N.D./STA
Komentarji
259

Po odločnem odzivu treh vidnih intelektualcev, da je treba 6. junija na referendumu glasovati proti, je koalicijski četverček pod taktirko premierja Pahorja strnil vrste. Družno so se udeležili javne tribune, kjer so izpostavili, da enotno stojijo za arbitražnim sporazumom.

Slovensko panevropsko gibanje
Slovensko panevropsko gibanje FOTO: Blaž Garbajs
Anketa novogoriške Fakultete za uporabne družbene študije (FUDŠ) je pokazala, da je podpornikov sporazuma več od nasprotnikov. Toda delež slednjih je od aprila močno porasel in razlika med njimi ni velika. Tako bi arbitražni sporazum na referendumu podprlo 37,6 odstotka volivcev, 32,9 odstotka bi jih bilo proti, 29,5 odstotka pa je še neodločenih. Prejšnji mesec pa je sporazum podpiralo 36,6 odstotka vprašanih, 24,9 odstotka jih je bilo proti, 38,6 odstotka pa je bilo neodločenih.

Da se bodo Gregor Golobič, Katarina Kresal in predstavnik Desusa ob 18. uri udeležili javne tribune Za arbitražni sporazum, je stranka SD sporočila okoli pol četrte ure popoldan. V zadnjem hipu so se torej predstavniki preostalih koalicijskih strank odločili za udeležbo na tribuni, ki jo je organizirala SD.

Zelo složno se je koalicija odzvala tudi na precej hude obtožbe treh intelektualcev Borisa Pahorja, Franceta Bučarja in Tineta Hribarja, češ da je arbitražni sporazum kolaboracija s sovražniki. Slovensko panevropsko gibanje je v torek tudi pozvalo k zavrnitvi arbitražnega sporazuma in k "izgonu Hrvaške z zasedenih ozemelj". Hribar je celo menil, da je arbitražni sporazum "akt kolaboracije z okupatorjem".

Premier Borut Pahor je poudaril, da bi okupacija pomenila "najmanj blokiranje pogajanj, če ne vojne intervencije". Razumnike tudi sprašuje, ali mu lahko kdo pove, kje je poštena meja med Slovenijo in Hrvaško.

V koaliciji so prepričani, da je trenutno stanje najslabše za Slovenijo, saj pravijo, da naša država v tem trenutku nima tistega, kar ji pripada. Na primer stika z mednarodnimi vodami.

Golobič izjave Borisa Pahorja, Hribarja in Bučarja vidi kot agresivnost, s katero želijo omenjeni "nadomestiti argumente, ki očitno manjkajo za nasprotovanje sporazumu". Po njegovem bi razumniki morali "staviti na moč argumentov, ne na argument moči".

Pahor je v nagovoru navzočim med drugim izpostavil, da se ne bi čudil, če bi se tudi v hrvaških političnih krogih kdo potrudil, da bi sporazum na referendumu 6. junija padel. Del hrvaške javnosti po njegovih besedah namreč sporazum razume kot plod pritiska Slovenije na Hrvaško.

Koalicijski partnerji
Koalicijski partnerji FOTO: POP TV

Sicer današnja javna tribuna še ne pomeni, da bodo voditelji koalicije vedno nastopali na vseh javnih tribunah skupaj, bodo pa verjetno nadaljevali s sodelovanjem. Menijo namreč, da je arbitražni sporazum skupen projekt in zatrjujejo, da za njim stoji vsa koalicija enotno. "Ne gre za strankarski projekt,“ je dejal Golobič, ki je dodal, da je to projekt, ki je izrazito državotvoren in zato je tudi prav, da ne gledamo po barvah. "To je naša skupna zgodba,“ pa je Golobičeve besede potrdila še Kresalova. "Vsaj v LDS absolutno stojimo za arbitražnim sporazumom in bomo naredili vse, da dokažemo, da je dober, koristen in pravičen za Slovenijo,“ je še dejala.

In še o Janši ...

Premier je na tribuni komentiral tudi oceno predsednika SDS Janeza Janše, da sporazum arbitrom celo "prepoveduje", da bi določili teritorialni stik Slovenije z odprtim morjem. Poudaril je, da do Janše sicer nima kakšnih političnih ali osebnih zamer, "ampak ta je pa malo prehuda". Janša bi po njegovem moral upoštevati, da je v sporazumu zapisano, da je naloga arbitražnega sodišča, da določi stik Slovenije z mednarodnimi vodami in da je v izvirniku uporabljena beseda "junction".

Današnje javne tribune se ni udeležil predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki je po besedah Pahorja imel druge obveznosti. Tribuna je bila druga od predvidoma 12 javnih razprav, ki jih SD pripravlja v okviru referendumske kampanje. Prva je bila v ponedeljek v Kopru, tretja pa bo v četrtek Slovenj Gradcu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (259)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User392136
13. 05. 2010 18.48
Kresalka in Golobič pomenita samo antireklamo, za katerokoli stvar se bosta ta dva postavila. Sta posobna trojanskemu virusu, ko ga fašeš, si gotov!!
Tonček Balonček
13. 05. 2010 11.16
Ni slabo, če so meje definirane, kajti tak status quo kot je zdaj, ne more ostati večno, ne glede na to, alibo Evropa še 100 et ali pa le še eno! Življenej sicer poteka, ampak komplicirano, pa ne za večinsko prebivalstvo, ampak za tiste, ki živijo tam.Meni je 100 km stran popolnoma vseeno, kje gre meja tam doli, za domačine je pa to zelo bedno! Naj s esekiram, ker meja med Avstrijo in Slovenijo poteka po nekih grebenih, čeprav bi alghko po drugih? Ali tretjih. Mej, kjer bi voda pripadala eni državi, breg pa drugi, na svetu zaenkrat še ni, morda bodo pa Bučar, Hribar in še kdo inovatorji, ob plimi bi Slovenija segala dlje, ob polni luni bi bili največji! i9n anjširši, naše morje bi poplavilo vse smeti na hrvaški zemlji v Kanegri!
User435193
13. 05. 2010 10.46
Scipio ti si opranec meje morejo bit jasno in trdno dolocene ,in to je da ima Slo piranski zaliv ter dostop do odprtega morja ,ker ko bo evropa razpadla ne bi rad da ostanemo z dolgimi nosovi ,ker potem se v Bruslju vec ne bodo sekiral kak bodo nase ladje odplulele na odprto morje .
User423524
13. 05. 2010 10.43
Žiga Virc je zgleda s svojim filmom res zadel v terno, saj bolj vizionarskega in aktualnega filma kot je njegov še nisem videl. Kritika ne film je le ker je zgrešil naslov, ki bi se moral glasiti:"Istra je naša!"
korosec_SLO
13. 05. 2010 10.30
korosec_SLO
13. 05. 2010 10.29
Borut Pahor kako je uvjeravao hrvatsku premijerku Jadranku Kosor da prihvati njegovu ponudu. Po Pahorovoj interpretaciji, hrvatska je premijerka pristala na trgovinu »izlaz na otvoreno more za ulazak Hrvatske u EU«, ali samo zato jer je Hrvatskoj prethodno upalio crveno svjetlo. NoviList.hr
User455650
13. 05. 2010 10.20
preberte si kakšen časopis iz Hrvaške pa bomo vidli koliko časa boste še navijali za sporazum
User477252
13. 05. 2010 10.18
tone, men bo rdeče barve zmankal ! ! !
User486179
13. 05. 2010 10.13
Klasik poišči strokovno pomoč za svoje probleme
Tonček Balonček
13. 05. 2010 10.11
To, da papež podpira arbitražo in se je veseli ( »Vesel sem zaradi sporazuma med Hrvaško in Slovenijo o arbitraži, ki se nanaša na njihovo pomorsko in kopensko mejo!«, je očiten znak elementov korupcije!
User477252
13. 05. 2010 10.07
@jebiveter 9:58 ane, sam da so naš pa če gre vse k hudiču> P R O T I ! ! !
Tonček Balonček
13. 05. 2010 10.06
Pa kaj strnjujejo vrste in se gredo teater na levi in na desni, pa saj zato pa so referendumi, kjer je (teoretično) popolnoma vseeno, kaj blebetajo neki starčki, strankarsti glasniki in čelniki ali kdorkoli. Cerkev mora biti zaradi papeževega navdušenja nad arbitražo tokrat modro tiho, o tzrgovinah, oploditvah in še o čem so imeli vedno veliko za povedati! Benedikt XVI. je namreč na tradicionalni avdienci za tuje diplomate iz 178 držav, ki imajo svoja predstavništva v Vatikanu, v ponedeljek jasno in glasno dejal: »Vesel sem zaradi sporazuma med Hrvaško in Slovenijo o arbitraži, ki se nanaša na njihovo pomorsko in kopensko mejo« Zdaj mi ni jasno, ali pošteni Slovenci papežu en zaupajo, smo vendar Slovenci in KHrvatje več ali manj katoliki, razen par posameznikov tipa Mesić, Bučar, Hribar.... Tokrat seveda ob nedeljskih prilidigah ne bomo poslušali papeževih misli! Sploh nič v zvezi s tem referendumom ne bodo rekli ti svečeniki!
User465123
13. 05. 2010 10.05
ko sem pred letom zapisal, da so komunajzarji krivi za majhnost SLO (izgubili smo tretjino ozemlja; koroško, trst, gorica, istra,...), je bil post sprva zbrisan ob ponovitvi pa zasmehovan na vse načine...... sedaj pa še tale farsa..... zbudi se že narod, zbudi
scipio
13. 05. 2010 10.05
alexx4 ne boj se za moj kanal. jaz ga imam in mi deluje bolj ali manj vsak dan ob isti uri. najina država ga pa še nima tistega do mednarodnega morja namreč in ta je za razvoj slovenije tako pomemben kot je popkovina za razvoj plodu tega moramo dobiti. ostalo, mirna itd. - je pa wishful thinking (=želelno razmišljanje) in nič več
User447564
13. 05. 2010 09.58
ZA! zakaj? ker telim desnim pa cerkvenim nč ne verjamem : )
Uporabnik113189
13. 05. 2010 09.44
RealityView13.05.2010, 09:14 Ne poznam dalmatinca, ki bi se štel za hrvata in tudi ne istrana, ki bi trdil da je hrvat..Kvečjemu hrvaški državljan.. Upam da se ti bo sredi poletja ko boš na dopustu pred vrata hiše na vrtu naselila skupina romov. Ker si pravi slovenec se jih boš usmili, saj so itak nomadi in jih pustil.. V jeseni bo zanimivo, ko boš našel vhodna vrata založena in te ne bodo pustili v lastno hišo. Trdili bodo da so itak tomi, ti pa slovenec in da ti vrt ne pripada, saj si jih pustil..
User477252
13. 05. 2010 09.41
ja Slovenci, treba bo stopit skupaj in ustaviti "lepotca" pri razprodaji Slovenske zemlje in morja ! ! ! P R O T I ! ! !
Tonček Balonček
13. 05. 2010 09.29
Če ljudje že hodijo na referendume, bi jih lahko sproti povprašali še o čem, ne pa le o teh tretjerazrednih zadevah, ki so za naše življenej popolnoma nepomembne! Do osamosvojitve smo imeli čisto normalen dodtop v mednarodne vode, potem so pa vse zasrali! Tako je pač, če se diletanti grejo svobodo in neodvisnost! Zdaj nam iz Bruslaj kar pošljeo fakturo za 400 mio EUR, pa s esploh nihče ne sekira, ukvarjamo se z bulmastifi in nekimi T5 kotami v Tržaškem zalivu!
Tonček Balonček
13. 05. 2010 09.14
Kdor je zaveden Slovenec, s ebo boril za to, da ta meja nikoli ne bo določena. Počakajmo na naslednjo vojno, pa bo!
User496313
13. 05. 2010 09.14
Klasik: so mi zbrisal komentar pa zato še enkrat...a se ti sploh poslušaš kaj govoriš? dalmatinci, istrani že vsaj 50 let zivijo znotraj hrvaške, se imajo za hrvate in bi umrl verjetno za hrvaško in potem se najdeš ti, in praviš, da zdaj vas bomo pa dali nekam drugam - teb manjka par koleščkov verjetno, če misliš, da bi to šlo brez vojne nismo več v križarskem obdobju, da bi kar cele kose ozemelj menjavali kot so to delali nekoč...danes je situacija taksna kot pac je..to moramo sprejet - vsi