Koalicija je na sredinem usklajevanju zavrnila zakon o zdravstveni dejavnosti, je na nocojšnji okrogli mizi na temo zakona dejala poslanka SD Julijana Bizjak Mlakar. Da v koaliciji tekst ne uživa več podpore, je potrdil tudi poslanec LDS Ljubo Germič.
Poslanci koalicijskih strank so se že v sredo popoldne sešli na usklajevanjih teksta zakona o zdravstveni dejavnosti, enega od stebrov strukturnih reform, ki jih je napovedala vlada. Poslanci so namreč po usklajevanjih zakona med ministrstvom in zdravniki želeli tekst videti, še preden bi šel v medresorsko usklajevanje.
Zakon, ki naj bi ga že v petek obravnaval ekonomsko-socialni svet (ESS), ni usklajen, je drevi medijem po telefonu potrdil Germič. Vse koalicijske stranke z izjemo SD so v sredo opozorile, da če bo tekst zakona ostal tak, kot je sedaj, bodo imeli pomisleke. Tako imajo v LDS po besedah Germiča na sedanji tekst veliko pomislekov.
Ker v sredo niso uspeli predelati celotnega teksta zakona, bodo delo nadaljevali v ponedeljek, je še pojasnil. Ustavili so se pri obsegu delovnega časa, prehajanju iz javnega v zasebno, pri nadzoru. Za LDS po besedah Germiča ostajajo sporna vprašanja nadzora, podjemnih pogodb, koncesije, še vedno ni jasna zdravstvena mreža. Poslanec LDS opozarja, da takšnega zakona, kot je sedaj, ne bo mogoče izvajati.
Pahor: Mnenja so še vedno različna
Premier Borut Pahor je na današnji novinarski konferenci po seji vlade sicer dejal, da so mnenja o tem, kako naj bodo določena vprašanja rešena v zakonu, še vedno tako različna, da tudi če bi nadaljevali z usklajevanji, ne bi našli rešitve, ki bi ustrezala vsem. Zato je ministra za zdravje Boruta Miklavčiča zadolžil, da presodi, kaj je najboljše za državo, uskladi na ESS in zakon pošlje v DZ. Čas je ključen, je dejal Pahor in dodal, da naj se v DZ ugotovi, ali vlada uživa zaupanje ali ne.
Germič o taki napovedi Pahorja pravi, da je sicer tudi to možno. Kot je pojasnil, bi v državnem zboru izvedli javno predstavitev mnenj o zakonu in bi si tako pridobili še nekaj časa za koalicijsko usklajevanje teksta. A poslanec LDS ocenjuje, da so v nekaterih točkah razlike v pogledih med strankami zelo velike in da tako ne bodo mogli 'priti skupaj'.
Sindikati grozijo z referendumom
Nasprotovanje zakonu tudi na ESS je na nocojšnji okrogli mizi napovedal predsednik KNSS Neodvisnost Drago Lombar. Kot je napovedal, petkova seja ESS ne bo uspešna, saj bodo socialni partnerji tekst zavrnili. "Če bodo šli s tem zakonom naprej, bo nujen referendum," je opozoril Lombar.
Poslanka Bizjak Mlakarjeva je sicer nocoj skupaj z Gibanjem za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva pripravila okroglo mizo na temo zakona o zdravstveni dejavnosti, katerega glasna kritičarka je že ves čas. Med zanjo nesprejemljivimi točkami v tekstu je izpostavila članstvo v zbornicah, nadzor, koncesije ter predviden sistem upravljanja in vodenja zavodov.
Tekst zakona ima po njeni oceni veliko spornih točk, s katerimi se ne moremo strinjati.
Njen poslanski kolega prav tako iz vrst SD Andrej Magajna je na okrogli mizi dejal, da so tekst dejansko prebrali zelo redki poslanci, iz tedna v teden pa je po njegovih besedah več takih poslancev, ki so do teksta kritični. V petek naj bi sicer sedanji tekst zakona o zdravstveni dejavnosti obravnaval ESS. A na sejo, kot kaže, ne bo predstavnikov delodajalcev.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.