Slovenija

Koalicija ni več prepričana v reformo

Ljubljana, 21. 01. 2010 21.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Podpora zakonu o zdravstveni dejavnosti v koaliciji plahni. Predsednik KNSS Neodvisnost Drago Lombar je celo zagrozil z možnostjo referenduma.

Koalicija je na sredinem usklajevanju zavrnila zakon o zdravstveni dejavnosti, je na nocojšnji okrogli mizi na temo zakona dejala poslanka SD Julijana Bizjak Mlakar. Da v koaliciji tekst ne uživa več podpore, je potrdil tudi poslanec LDS Ljubo Germič.

zdravniki
zdravniki FOTO: POP TV

Poslanci koalicijskih strank so se že v sredo popoldne sešli na usklajevanjih teksta zakona o zdravstveni dejavnosti, enega od stebrov strukturnih reform, ki jih je napovedala vlada. Poslanci so namreč po usklajevanjih zakona med ministrstvom in zdravniki želeli tekst videti, še preden bi šel v medresorsko usklajevanje.

Zakon, ki naj bi ga že v petek obravnaval ekonomsko-socialni svet (ESS), ni usklajen, je drevi medijem po telefonu potrdil Germič. Vse koalicijske stranke z izjemo SD so v sredo opozorile, da če bo tekst zakona ostal tak, kot je sedaj, bodo imeli pomisleke. Tako imajo v LDS po besedah Germiča na sedanji tekst veliko pomislekov.

Ker v sredo niso uspeli predelati celotnega teksta zakona, bodo delo nadaljevali v ponedeljek, je še pojasnil. Ustavili so se pri obsegu delovnega časa, prehajanju iz javnega v zasebno, pri nadzoru. Za LDS po besedah Germiča ostajajo sporna vprašanja nadzora, podjemnih pogodb, koncesije, še vedno ni jasna zdravstvena mreža. Poslanec LDS opozarja, da takšnega zakona, kot je sedaj, ne bo mogoče izvajati.

Pahor: Mnenja so še vedno različna


Premier Borut Pahor je na današnji novinarski konferenci po seji vlade sicer dejal, da so mnenja o tem, kako naj bodo določena vprašanja rešena v zakonu, še vedno tako različna, da tudi če bi nadaljevali z usklajevanji, ne bi našli rešitve, ki bi ustrezala vsem. Zato je ministra za zdravje Boruta Miklavčiča zadolžil, da presodi, kaj je najboljše za državo, uskladi na ESS in zakon pošlje v DZ. Čas je ključen, je dejal Pahor in dodal, da naj se v DZ ugotovi, ali vlada uživa zaupanje ali ne.

Sindikati pred vlado-13
Sindikati pred vlado-13 FOTO: Blaž Garbajs

Germič o taki napovedi Pahorja pravi, da je sicer tudi to možno. Kot je pojasnil, bi v državnem zboru izvedli javno predstavitev mnenj o zakonu in bi si tako pridobili še nekaj časa za koalicijsko usklajevanje teksta. A poslanec LDS ocenjuje, da so v nekaterih točkah razlike v pogledih med strankami zelo velike in da tako ne bodo mogli 'priti skupaj'.

Sindikati grozijo z referendumom

Nasprotovanje zakonu tudi na ESS je na nocojšnji okrogli mizi napovedal predsednik KNSS Neodvisnost Drago Lombar. Kot je napovedal, petkova seja ESS ne bo uspešna, saj bodo socialni partnerji tekst zavrnili. "Če bodo šli s tem zakonom naprej, bo nujen referendum," je opozoril Lombar.

Poslanka Bizjak Mlakarjeva je sicer nocoj skupaj z Gibanjem za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva pripravila okroglo mizo na temo zakona o zdravstveni dejavnosti, katerega glasna kritičarka je že ves čas. Med zanjo nesprejemljivimi točkami v tekstu je izpostavila članstvo v zbornicah, nadzor, koncesije ter predviden sistem upravljanja in vodenja zavodov.
Tekst zakona ima po njeni oceni veliko spornih točk, s katerimi se ne moremo strinjati.

Njen poslanski kolega prav tako iz vrst SD Andrej Magajna je na okrogli mizi dejal, da so tekst dejansko prebrali zelo redki poslanci, iz tedna v teden pa je po njegovih besedah več takih poslancev, ki so do teksta kritični. V petek naj bi sicer sedanji tekst zakona o zdravstveni dejavnosti obravnaval ESS. A na sejo, kot kaže, ne bo predstavnikov delodajalcev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
22. 01. 2010 19.18
na,štiri oči
Buena Vita
22. 01. 2010 19.05
norisvet aaa,dobra razlaga,,zato pa imamo najdražji kruh
Buena Vita
22. 01. 2010 19.03
MA NE--PA TAKOP JE PAHOR KRIČAL,,;;;,DELAMO SUPER DOBRO,A JE MISLIL SUPER LAŽEMO DRŽAVLJANOM Ajaj ,bizgec smotani,sej vemo vsi kakšni ultra lažnjivci ste,opa,lažljivci
bron
22. 01. 2010 13.56
ŠE TI NORCI SO OBUPALI PA NEGODO DRŽAVLJANI .
norisvet
22. 01. 2010 12.48
Recimo, da je zdravje kruh in da so zdravniki peki. Država ima monopol nad peko kruha. Če plačujete vsak mesec določen procent, vam država da kartico s katero lahko kupujete kruh v državnih pekarnah. Ker smo socialna država, kjer vladata načeli enakosti in solidarnosti je jasno, da je kruh dostopen vsakomur vsak dan. Tako je pri nas z zdravstvom na deklarativni ravni. V praksi pa pridete s kartico, na katero vsak mesec polagate denar, k peku po kruh. Tam vam povedo, da je čakalna doba na kruh dva tedna in vas vpišejo v knjigo čakajočih. Žal pekarna speče le 200 štruc, vi pa ste danes že 520. Besni odidete domov, prižgete TV, kjer novinar govori kako peki nič ne delajo, kakšne plače imajo, za povrh vsega pa popoldne pečejo kruh še v privatnih pekarnah. Nato se pojavi minister za kruh in pove, da bo peke zdaj končno spravil v red, da je nedopustno, da ljudje čakajo na kruh, da bo pekom prepovedal popoldne delati drugje, da bo vsaka pekarna zaposlila vrhunske menedžerje, ki bodo standardizirali, optimizirali, informatizirali, reevaluirali, prekalkulirali proces peke kruha. Skratka, kruha bo za vse. Isti minister se nato odpravi v pekarno, kjer pekom pove, da so jim odobrili le 150 štruc dnevno, da delajo izgubo, ker spečejo 50 štruc preveč, kar je popolnoma nedopustno. Za konec pa si vzame dve štruci kruha, saj ima kartico.
Mr.Somebody
22. 01. 2010 10.57
BobbyMcGee, ZDA ne primerjati z EU. V EU imamo cel kup evropske zakonodaje, ki take stvari preprečuje. Lep primer je Nemčija, kjer imajo cel kup privatnih zdravstvenih zavarovalnic in tudi njihov zdravstvni sistem je 2krat višji ravni kot naš. V Belgiji recimo so vse bolnišnice v zasebni lasti, pa imajo kljub temu odličen zdravstveni sistem, ki na osebo ni nič dražji kot naš. Edino s to razliko, da tam res prideš na operacijo in ne rabiš čakati 3 mesece, da ZZZS dobi denar in odobri operacijo. V evropi je cel kup zdravstvenih modelov, ki zelo dobro funkcionirajo. Politiki se morajo samo malo naokoli razgledati...
Uporabnik113189
22. 01. 2010 10.30
Toliko časa dokler pacient ne bo mogel iztožiti slabega dela v zdravstvu tudi reda ne bo. Ker v tem gnilem ribniku ni ščuke. So zdravniki ki so res strokovni in delajo da bodo pregoreli, med njimi pa jih je mnogo več takšnih pri katerih sta strokovnost in znanje vprašljiva, da ne omenjam še učinka pri delu ali po domače lenobe. Dokler ne bo mogoče pregnati iz tega ceha lenih in nestrokovnih, toliko časa bo ves sistem občutno predrag in v totalnem kaosu. Da je to misija nemogoče je videti iz več primerov, ki so se zgodili v zadnjem času..
m12
22. 01. 2010 10.18
abc234 bogi ste si nekaterires. ampak kolikor vem, ste za dežurstvo mastno plačani, pa tudi dopustov imate bistveno več, ot kdoroli drug. tako da ne javkajte samo. se pa zavzemite za 8-urni delovni čas. ampak potem ne bo več celomesečne plače za delo med vikendom-bo reba kako obleko za ženo skenslat, pa kak sabši avto vozi, pa havaji odpadejo(v kolikor kak farmacevtski gigant tam ne organizira strokovnega iuzbraževanja med potapljanjem ali ležanjem na plaži....) saj vem, da jih ogromno dela. in da si vse tiste € tudi dejansko zaslužijo. ampak žal je stanje med vami tako, da je tistih, ki se šlepajo na račun prvih, nekajkrat več. in dokler ne boste pometli pred svojim pragom, ne boste imeli odobravanja javnosti. ker pričakovati razumevanje za vaše dohodke od nekoga, ki pride cel bolehen k zdravniku(pa nimam v mislih angine), pa ta rabi 1 uro, da se med nočnim dežurstvom privleče iz postelje, ga pregleda med zehanjem in z zaspanimi očmi......bodi realen, kak občutek bi pa ti dobil? če vam je pa res tako težko, pa odpirte zasebno ordinacijo brez koncesije, ali pa pojdite čez mejo.
dl240580
22. 01. 2010 09.53
Zgleda da teh naših zdravnikov v tujini ne cenijo preveč vsakič ko jim predstavijo predlog novega zakona o zdravstvu začnejo groziti z referendumi inodhodom v tujino. Če bi bili vsi tako dobri strokovnjaki kot nekateri pravijo bi Slovenija čez noč ostala brez zdravnikov ker bi jih pobrale najboljše ustanove zdravstva po svetu. Sam imam občutek da imamo en kup povprečnih doktorjev so pa tudi svetle izjeme in zelo dobri strokovnjaki ki si zaslužijo večje plače.
m0dridirkac
22. 01. 2010 08.55
>>snupy1 >>Če rabiš zdravniško pomoč si na vrsti takoj le, če plačaš. A s it ibil kdaj v zdravstvenem domu pri svojem splošnem zdravniku? Tam vedno prideš na vrsto isti dan. Če hočeš takoj, pojdi na urgenco. In napotnica je vedno zastonj. In storitev na napotnici tudi. Da pa na to storitev čakaš eno leto, je pa problem ZZZSja. >>Zobozdravstva sploh nebi omenjal. Ja, pa ZZZSja tudi ne.
rafael.m
22. 01. 2010 08.36
14 zob je porcelanastih, nosim jih pa, kot bi bili moji lastni.
rafael.m
22. 01. 2010 08.35
Noben zobozdravnik koncesionar ti ne izda računa. Še vpraša te ne, če ga potrebuješ.Za nadstandardne storitve(npr. porcelan) bi inšpekcija morala pregledat pacienta, ki jih je bil deležen, ker pri zobozdravniku podatkov ne najdejo. Naračunali so mi 2900 EU za protetiko, s tem da niso vedeli, da sta mi pod zadnjo sprhnela 2 zoba, za katera bi bilo dodatnih minimalno 400 EU. 3400 Eu pa nisem imel čeprav so mi jih pred 5. leti delali na socialno, obloge pa so kar odpadale, da sem se smejal s srebrnimi. Našel sem poštenega privatnika, pri katerem sem plačal 1600 EU z dvema dodatnima štiftoma. Pa še vprašal me je, če potrebujem račun.
snupy1
22. 01. 2010 08.08
Mislim, da bi moral pri zdravstvu vključiti tudi Kosovo protikorupcijsko komisijo. Plačujemo obvezno zdravstveno zavarovanje. Plačujemo dodatno zdravstveno zavarovanje. Če rabiš zdravniško pomoč si na vrsti takoj le, če plačaš. (extra zdravniku) Zobozdravstva sploh nebi omenjal. Čakalna doba je eno leto. Če plačaš si na vrsti takoj. Če to ni korupcija in podkupovanje, pol pa res ne vem, kaj je. In še to. Najbolje plačani v naši državi so zdravniki. Nekateri delajo tudi po 26.ur na dan. (tako je razvidno iz plačilnih list). A začuda ima dan samo 24. ur.
ivo55
22. 01. 2010 08.07
MR.ABC - le v razmislek, na kratko marsikaj pa je dobro zapisal že Bobyy pa g.MR ne sliši .Seveda tistega kar je najbolj narobe se ne sliši in ne sme zapisati, spremniti ...stanja. Reforma pomeni NUJNO spremebo cehovske ureditve . Reforma mora poseči v privilegije. Reforma mora odpraviti anomalije in urediti zdravstvo. Sprejemanje zakona za meglene spremembe neurejenega sistema lahko še samo poslaša stanje, ko ni nihče z ničemer zadiovoljen O poceni zdravstva pri nas pa pove cena cepljenja v Avstriji vključno s cepivom v primerjavi s SAMO ceno storitve pri nas VSE. Ali G.MR ne ve koliko se plačuje prispevkov po BOD osnovi, kar je na neto skoraj 2x več, da se za zdravsvo plačuje dodatno doplolnilno zavarovanje, da se plačuje kar nekaj procentov od obveznega avtomobilskega zavarovanja ... kar znese tisoče evrov na zaposlenega. G.MR primerja plače ..hmm - ne pa dela - nisem lenuh pa si takega tempa pri taki odgovornosti ne znam predstavljati Vsa čast mnogim zdravnikom, že na obrazu se jim vidi njihovo poslanstvo, ki ga nesebično opravljajo - nikoli jim ne bom oporekal dobrega plačila za dobro delo - bojim pa se da so v manjšini.
rafael.m
22. 01. 2010 07.21
Vsa ta nategovanja v zdravstvu so presegla vse meje. Vprašajmo se ali je našim politikom cilj, da imajo zdrave, zadovoljne državljane ali telesne in psihične pohabljence? Ko jim bodo zagotovili ekonomsko in socialno neodvisnost, brez mobinga na delovnih mestih, bodo ljudje zadovoljni, neobremenjeni in manj bolni. In čas, da si pripravijo sveže kuhano hrano domačih proizvajalcev. Kurja logika, ampak drži. tako se pa samo prepirajo kdo je lepši, pametnejši, prodornejši... Naj ima zdravnik npr. kirurg 15.000EU plače, ampak potem si jo delavec, ki ga financira zasluži minimalno 1000. Kje je etika nekaterih ljudi v belem? Medtem ko nekateri osebni zdravniki komaj krpajo kraj s krajem. Lahko povem, ko je sin menjal službo in to pri razumevajočem privatniku, je prerojen v pozitivnem smislu.
silur
22. 01. 2010 06.20
Zgleda, da bratstvo in enotnost popuščata. A je pozabil Miklavčič oditi v penzijo?
Cofar
22. 01. 2010 01.14
pa še tole: sedanja vlada bo pokupila še celo vse nagrade da bo obdarila svojo Katarinco, da se nam lahko reži z vseh mogočih revij in da nas imajo poštene ljudi za navadno rajo! Če je to kej druzga kot komunizem inndiktature vsiljevanja.... žal.... Nej mi en pove kaj je Katarina Kresal naredila tok posebnega, da je postala slovenka leta???!??? Sprašujem se, glede na to da Kresalova sedi v dražvnem stolčku kaj je naredila za slovensko državo????!??
Cofar
22. 01. 2010 01.09
za moje pjme so zdejšnji politiki čist zgubil kompas! Nič se ne ve, noben za nič ne odgovarja, vsi kradejo na velko, in po novem slovenija nima samo enega predsednika vlade ampak se že vsak minister obnaša kot predsednik vlade! Moje sledeče mnenje pa je samo: Če bi lahko sabo vzel vse ljudi ki so mi najbljižji bi se odselil iz te države vendar bom tu ostal ne zaradi politikov ampak zaradi naravne lepote Slovenije in njenih še poštenih ljudi :)
sandi101
21. 01. 2010 23.54
Kdo pa je še sploh v kaj prepričan v tej državi!?? Vsepovsod se samo še krade ...
Javoje
21. 01. 2010 23.40
Mr. Somebody: Ne igrajmo se prenagljeno z idejo ukinitve monopola ZZZS-ja. Nastal bo zavarovalniški kartel, ki bo tako močan, da bo še slabše, kot je. Poglejte ZDA - ni problem njihovega sistema, da je v osnovi zasebni, problem je, da so karteli na trgu (zavarovalniških storitev in farmacevtskem trgu predvsem) uničili konkurenco in posledica - stroški so eksplodirali (in profiti zavarovalnic in farmacevtov z njimi). Rešitev je treba iskati v uvedbi obveznosti ZZZS-ja, da zavarovancu MORA najti ustreznega izvajalca zdravstvene storitve oz. izvedbo zdravstvene storitve v roku treh mesecev. Izvajalci zdravstvenih storitev, pa naj jo začnejo ZZZS.ju prodajati, kot je to običajno za vsako gospodarsko dejavnost - in to seveda vključuje tudi zavarovanje plačil ter postopke izterjave v primerih neplačila.