Koalicijske stranke so na današnjem kolegiju pri predsedniku vlade zgladile nesoglasja glede ravnanj DeSUS. Stranka tako zaenkrat ostaja del vlade. Predsednik DeSUS Karl Erjavec je vesel, da je polemika glede ravnanj DeSUS in njegove vloge v koaliciji, ki jo je sprožila stranka Zares, ustavljena.
Ni pa koalicija danes podprla predloga DeSUS, da DZ umakne zahtevo za ustavno presojo pokojninskega zakona in poskuša o njem doseči soglasje s sindikati. "Žal mi je, da s pobudo nismo uspeli. Prepričan sem namreč, da bo odločitev ustavnega sodišča v vsakem primeru slaba za koalicijo. Če referenduma ne bo, se bo socialni boj okrepil, če referendum bo, pa bo po vsej verjetnosti uspel, kar pomeni, da eno leto na področju pokojninskega sistema ne bo mogoče spreminjati ničesar," je dejal Erjavec.
Glede sporazuma koalicije s poslansko skupino nepovezanih poslancev ima DeSUS po besedah Erjavca pomisleke. "Če bi prišlo do podpisa koalicijskega sporazuma s posameznimi člani omenjene poslanske skupine, lahko nastane problem. Kot veste, smo se na določeni točki razšli, zato si ne predstavljamo, kako bi lahko sodelovali. Zlasti, ker napadi s strani posameznega poslanca omenjene poslanske skupine ne prenehajo," je dejal. Koalicija se je namreč danes dogovorila, da premier Borut Pahor na predlog Zares z omenjeno poslansko skupino izpelje pogovore o morebitnem formalnem sodelovanju v koaliciji.
Poleg tega so po besedah prvaka Zares Gregorja Golobiča danes sprejeli še dogovor, da se mora o prekinitvi pogodbe s Patrio izreči vlada, da v parlament pošljejo zakon o nezdružljivosti poslanske funkcije z župansko in da vlada parlamentu predlaga spremembe volilne zakonodaje. Glede Teš 6 pa je bil sprejet dogovor, da bo premier še enkrat govoril z ministrico za gospodarstvo Darjo Radić, zatem pa bo vlada sprejela odločitev, je še povedal Golobič.
Ob tem je Erjavec še povedal, da mora biti pogodba s Patrio na vladi obravnavana do začetka februarja, ko mora biti izglasovana tudi konkretna rešitev. Zakon o nezdružljivosti poslanske z župansko funkcijo in spremembe volilne zakonodaje pa morajo biti v DZ poslane čim prej. "Vsaj jaz sem tako razumel," je dejal Erjavec.
Glede zahteve Zares po umiku slovenskih vojakov iz Afganistana Erjavec meni, da točnega datuma umika ni mogoče postaviti, saj "je tu določena procedura, ki mora biti izpeljana tudi znotraj zveze Nato". DeSUS ob tem še vedno nasprotuje morebitni prekinitvi pogodbe s Patrio.
Po besedah predsednice LDS Katarine Kesal je sicer vprašanje odpoklica slovenskih vojakov iz Afganistana v zaključni fazi dogovora. Ministrstvo za zunanje zadeve v sodelovanju z ministrstvom za obrambo pripravlja "ene vrste izhodno strategijo", do dogovora, "s katerim bodo vsi zadovoljni, pa ni več daleč". Po njeni oceni je treba sicer odločitev o tem sprejeti do konca leta.
Koalicijski partnerji so danes razpravljali tudi o družinskem zakoniku in se po besedah Kresalove dogovorili, "da se še enkrat preštejejo, kako sploh stojijo sami pri sebi". O tem, ali naj iz zakonika črtajo člen, ki govori o izenačevanju zakonske zveze z istospolno zvezo, odločitve danes niso sprejeli, so pa po besedah predsednice LDS zavzeli stališče, da "gnilih kompromisov na področju ustave in spoštovanja človekovih pravic ne sme biti".
Niso pa koalicijski partnerji danes našli soglasja o širših ustavnih spremembah, ki jih predlaga Zares. To je po besedah Kresalove tema, ki terja širok razmislek ter strokovno razpravo in "to ni tisto, kar ljudje pričakujejo od nas".
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.