Na današnjem vrhu koalicije je bilo neuradno največ energije usmerjene v zadnjo kontroverzno solo akcijo premierja Janeza Janše. Trd, iskren pogovor, menda tudi nekaj povišanih tonov. Izplen pa: nobenih ultimatov, še manj zagotovil. Dogovor pod črto pa, da "pismo ni razlog za razhod, gremo dalje".
Tako je vsaj med štirimi prvaki strank, a določen del članstva SMC in Desus takšen način vladanja močno moti. Če bo Karl Erjavec 5. decembra vnovič prevzel Desus, bo po naših informacijah kmalu sklical klavzuro, kjer bi odločali, ali bodo v Janševi vladi ostali ali jo zapustili.
Tudi krog Zdravka Počivalška, ki mu po novem svetuje Sebastijan Jeretič, naj bi se vse bolj ožil. Včeraj je s pismom takole miril člane, jezne zaradi Janševih navedb Evropi o vladavini prava ter (po njegovih besedah) ukradenih volitvah: "V tem trenutku je bistveno nekaj drugega, to je spopad z največjo zdravstveno in ekonomsko krizo našega časa."
Še kakšen nepremišljen premierjev tvit ali pismo pa že utegne biti kaplja čez rob za najmanj dva od osmih poslancev SMC, ki tiho prikimavata opoziciji.
Prikimava jim tudi bivši premier, nekdanji zunanji minister in ustanovitelj SMC Miro Cerar, ki ugotavlja, da od njegove bivše stranke razen imena ni ostalo ničesar. "V njej so ostali predvsem tisti, ki v tem vidijo osebno korist ali pa so zaslepljeni v nekem drugem vidiku, kajti od vseh ustanovnih vrednot so odstopili, kar v praksi dokazujejo," je bil oster Cerar.
Ne le SMC, kot meni Cerar, so vse tri Janševe partnerice brez hrbtenice, snedle so obljube, pravi. "Oni so tisti, ki vodijo državo, saj ni samo gospod Janša. To je koalicija, delajo skupaj. Niso noben branik demokratičnih vrednot in vladavine prava, pač pa so zgolj izvrševalci direktiv, ki jih postavlja predsednik vlade oziroma vladajoča stranka, to pa je za Slovenijo ta hip velik problem," dodaja.
"Slovenija je z dogajanjem v zadnjih nekaj tednih izjemno izgubila na svojem ugledu in zelo težko bomo povrnili to, kar je bilo v tem kratkem času tako grobo razvrednoteno," pa je nekdanji premier pokomentiral tako Janševo pismo kot tudi javne prepire z diplomati, ko je premier predčasno čestital ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu.
Niso samo sodišča tista, ki v inštitucijah EU lahko razpravljajo o vladavina prava, pa na ozkoglednost premierja, kot jo označi, še pripomni Cerar v vlogi profesorja na Pravni fakulteti.
'Nahajamo se na točki preloma, ko ne gre več za vprašanje o obvladovanju političnih vrtičkov, ampak za vprašanje o prihodnosti države'
Na Janševo pismo se je odzvala tudi evropska poslanka iz vrst NSi Ljudmila Novak, ki je uvodoma spomnila na deklaracijo o slovenski zunanji politiki, ki je bila 10. julija 2015 sprejeta s 64 glasovi za in petimi proti, takrat pa so za njo glasovali tudi vsi poslanci koalicijske NSi.
"V deklaraciji jasno piše, da bo Slovenija delovala za močnejšo, bolj povezano, učinkovitejšo in preglednejšo Evropsko unijo (EU), ki bo imela potrebno globalno težo za zaščito svojih vrednot in interesov. V deklaraciji je tudi jasno zapisana usmeritev Slovenije k jedrnim državam EU. Ena izmed temeljnih vrednot EU pa je pravna država in z njo povezana vladavina prava," v nadaljevanju zapiše Novakova, ki kot nerazumljivo in nesprejemljivo označuje ravnanje premierja.
"Treba se je zavedati, da besede predsednika vlade katerekoli države članice EU v Bruslju zelo odmevajo. Izjemno težko se je distancirati od tega in sporočiti, da to ni mnenje države, če predsednik vlade po mednarodnem pravu predstavlja in vodi državo tudi v tujini. Izrečene besede predsednika vlade štejejo, ne glede na to, ali so bile usklajene s koalicijo ali ne, in tega bi se moral vsak predsednik vlade tudi zavedati," nadalje opominja.
"Sprašujem se, kako je mogoče, da smo prišli do točke, ko v Sloveniji postaja vprašanje, ali si sploh želimo biti del EU, v kateri so postavljena demokratična pravila, ki temeljijo na vladavini prava in mehanizmih, ki so pred desetletji povojno Evropo združili. Menim, da se nahajamo na točki preloma, ko ne gre več za vprašanje o obvladovanju političnih vrtičkov, ampak za zelo resno vprašanje o prihodnosti države," pa zaključuje pismo evropska poslanka.
Poljski poslanci so danes medtem podprli stališče vlade o blokadi proračuna EU. V danes sprejeti resoluciji poljski poslanci pozivajo vlade članic EU, naj se vrnejo za pogajalsko mizo in poiščejo dogovor, ki bo "spoštoval suverene pravice držav članic".
Premier Mateusz Morawiecki je danes na Facebooku zapisal, da Poljska nasprotuje "samovoljnemu merilu za vrednotenje t. i. vladavine prava". Ponovil je, da ne morejo sprejeti tega mehanizma EU v tej obliki, saj bo vodil do prevlade političnih in samovoljnih meril nad poglobljeno analizo. Pravosodni minister Zbigniew Ziobro pa je EU in Nemčijo obtožil, da skušata izvesti revolucijo in oblikovati "eno evropsko državo s sedežem v Bruslju ali morda Nemčiji", Poljska pa po njegovem mnenju brani svojo suverenost in suverenost drugih članic.
KOMENTARJI (649)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.