Mama samohranilka z dvema majhnima otrokoma, ki štejeta komaj 7 in 9 let, živi v majhnem, enosobnem stanovanju v okolici Ljubljane. Najemnino so ji letos dvignili na 460 evrov, položnica za elektriko je narasla na skoraj 90 evrov, od novega leta pa je višja tudi cena komunalnih storitev, ki bodo s 1. marcem še dražje.
"Za vse skupaj za nas tri sem plačevala okoli 25 do 30 evrov. Zdaj pa že 60 evrov," je povedala mama. Kot pomočnica čistilke zasluži dobrih 700 evrov mesečno. Po plačilu vseh položnic in kredita ji na računu ostane slab stotak. Znesek, ki skopni že ob prvem obisku trgovine.

"Zdaj v trgovini gledam samo še najcenejše stvari. Včasih zelo malo ostane. Moram zelo dobro gledati, kaj kupim in kaj si privoščim. Tudi kaj otrokoma dam," pravi mama. Najemnino ji je nazadnje pomagal plačati Karitas, na Zvezo prijateljev mladine pa je prvič oddala tudi vlogo za prehranske pakete. Tehta med plačilom položnic in nakupom hrane, že kos nove obleke pa postane luksuz, pripoveduje.
"Če gresta v šolo v naravi, jima ne morem reči, da ne bosta šla. Otroka bi rada hodila na nogomet ali na kakšno drugo dejavnost, a si tega ne morem privoščiti. Zdaj mi pomaga tudi Zveza prijateljev mladine, da otroka vsak mesec dobita 30 evrov," pripoveduje mama.
Več kot polovica vseh na novo vključenih v humanitarni program Veriga dobrih ljudi je morala za pomoč prositi prvič v življenju. Zaskrbljujoči so tudi podatki statističnega urada, ki kažejo, da sta energetska in prehranska draginja pod prag tveganja revščine pahnila že več kot 250.000 Slovencev, med njimi je več kot 40.000 otrok.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.