Okoli 19. ure je širše območje Ljubljane zajelo neurje z grmenjem. Nad večjim delom prestolnice je padala toča, ponekod tudi izjemno debela.
Kot so povedali na Agenciji za okolje in prostor RS, so se oblaki s točo formirali najprej na širšem območju Kranja in so se premikali proti Ljubljani. Na avtocesti med Kranjem in Ljubljano so nekateri vozniki celo ustavljali avtomobile. Bralci so poročali o debeli toči tudi z območja Medvod, Kamnika in vseh predelov Ljubljane.
Nevihtni oblak se je nato pomikal v smeri Zasavja in Dolenjske. Vremenoslovci so sicer napovedali krajevne nevihte, ki pa naj ne bi bile dolgotrajne. Nevarnosti za točo naj ponoči ne bi bilo.
Lipa padla na avtomobil
Neurje s točo je poškodovalo avtomobile, strehe in kleti. Skupile so jo tudi poljščine. Na Upravi RS za zaščito in reševanje so za 24ur.com povedali, da neurje po njihovih podatkih ni povzročilo večje škode. Veter je odkril nekaj streh v Mednem pri Ljubljani, kjer je eno streho lažje poškodovala tudi toča. Gasilci so začasno pokrili tudi streho v Povodju. Poškodovana je tudi streha na stanovanjski hiši v Koželjevi ulici v Ljubljani.
V Vodicah je veter podrl staro lipo, ki je padla na pod njo parkiran prazen avtomobil. Gasilci so posredovali tudi v Voklem v občini Šenčur kjer je zalilo kleti v treh stanovanjskih hišah.
Po podatkih Zavarovalnice Triglav je neurje najbolj prizadelo območje severnega dela Ljubljane, predvsem Šiško, Jarše, Polje in okolico BTC-ja. “Zaenkrat v Zavarovalnici Triglav škodo še težko ocenimo, pričakujemo pa veliko število prijav nastale škode na avtomobilih. Našim zavarovancem priporočamo, da škodo prijavijo na naši telefonski številki 080 2864 ali 080 555 555, ki sta na voljo 24 ur na dan, nastalo škodo pa je mogoče prijaviti tudi preko spletne strani www. triglav.si ali preko zavarovalnih zastopnikov. Zavarovancem predvsem svetujemo, da s prijavo škode ne hitijo, saj bomo upoštevali prijave, ki bodo zabeležene tudi nekaj dni po dogodku,“ sporočajo iz Zavarovalnice Triglav.
Vremenska napoved
V noči na torek in v torek bo precej jasno, popoldne in zvečer bodo krajevne nevihte. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 18, najvišje dnevne od 27 do 33 stopinj Celzija.
Napoved za sosednje pokrajine: V sosednjih pokrajinah bo jutri večinoma sončno, popoldne bodo nastajale nevihte, najmanj jih bo ob Jadranu.
Vremenska slika: Nad severnim Sredozemljem in srednjo Evropo je šibko območje visokega zračnega pritiska. Z zahodnimi vetrovi v višinah k nam priteka precej topel zrak.
Obeti: V sredo bodo padavine, deloma nevihte, že dopoldne od severa zajele vso Slovenijo in do noči povsod ponehale. Hladneje bo. Zapihal bo severovzhodnik, na Primorskem burja. V četrtek in petek bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, predvsem v petek popoldne bodo krajevne plohe.
Na Hrvaškem štirje umrli zaradi vročine
Neznosna vročina je v Sisku zahtevala štiri smrtne žrtve, poroča Jutarnji list. Umrli so v razmaku treh ur, od 12. do 15. ure. Eden je čakal na avtobus, drugi je rezal živo mejo, preostala dva pa sta hodila po cesti. Zdravniki so danes prejeli več sto klicev ljudi, ki so spraševali, kako naj se spopadejo z vročino. Včeraj so v Sisku izmerili 31 stopinj Celzija, rekord pa so izmerili v petek, ko se je živo srebro povzpelo na 32 stopinj Celzija.
Kako se izogniti težavam?
Vročina pesti tudi v Sloveniji, popustila bo šele v sredo, zato ni odveč opozorilo, da lahko visoke temperature povzročijo zdravstvene težave. Najbolj ogroženi so otroci do četrtega leta starosti, starejši od 65 let, kronično bolni, ljudje z duševnimi motnjami in prekomerno težo ter osebe, ki delajo na prostem. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje prebivalstva v izrednih vremenskih razmerah lahko zmanjšamo tveganje za nastanek zdravstvenih težav.
Daljše obdobje visokih temperatur lahko povzroči kožne izpuščaje, utrujenost, vročinske krče, motnje zavesti, vročinsko izčrpanost in kapi. Zdravstvene težave lahko blažite, če spijete vsaj dva litra tekočine, najbolje vodo, izogibajte pa se kavi, alkoholu in močno sladkanim pijačam. Ne uživajte preveč hladnih pijač, ker lahko povzročijo želodčne krče.
Zadržujte se v zaprtih, ohlajenih prostorih, oblačite se v lahka oblačila svetlejših barv, nosite sončna očala, zaščitite se s sončno kremo in pokrivalom. Nikoli ne puščajte nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu, zunanje fizične aktivnosti omejite na jutranje in večerne ure, omejite športno aktivnost, med katero spijte od dva do štiri kozarce brezalkoholne pijače na uro, najbolje izotonike za nadomestek soli in mineralov, ki jih izgubljate s potenjem.
Bodite pozorni na kakovost hrane, ki se v vročini hitreje pokvari, zato je večja verjetnost zastrupitve. Živila naj bodo v hladilniku, predvsem mesni, jajčni in mlečni izdelki. Sadje in zelenjavo pred uživanjem dobro umijte.
Vročinska stanja (vir: IVZ)
Težava | Kaj je in kako se kaže? | Kako preprečite težave? |
kožni izpuščaji | Rdeč in srbeč izpuščaj na koži nastane zaradi povečanega potenja. | Oblačite se v lahka ohlapna oblačila, ki omogočajo hitro sušenje znoja. |
vročinska utrujenost | Utrujenost zaradi povišane temperature telesa. | Uživajte zadostne količine brezalkoholne tekočine. |
vročinska sinkopa | Padec krvnega pritiska in oslabljena oskrba možganov s kisikom. | Uživajte zadostne količine brezalkoholne tekočine. |
vročinski krči | Boleči mišični krči. Običajno se pojavijo pri fizični aktivnosti. | Uživajte zadostne količine soli in mineralov. |
vročinska izčrpanost | Med fizično aktivnostjo v vročem in vlažnem okolju se telo še dodatno segreva. Značilni so utrujenost, omotica in motnje zavesti. | Omejite fizično aktivnost, nosite lahka oblačila, ki omogočajo hlajenje kože, upoštevajte vsa zgoraj navedena navodila. |
vročinska kap | Življenje ogrožajoče stanje. Značilni so glavobol, slabost, bruhanje, onemoglost, motnje zavesti. | Omejite fizično aktivnost, nosite lahka oblačila, ki omogočajo hlajenje kože, upoštevajte vsa zgoraj navedena navodila. |
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.