Močnejše nevihte s strelami so zlasti v pozno spomladanskem in poletnem času dokaj pogoste. Če odmislimo najhujše posledice, kot sta požar ali ko strela udari v človeka, lahko nevihta največ škode povzroči električnim napravam. Na trgu je pestra izbira izdelkov za prenapetostno zaščito električnih naprav v domovih, a na Zvezi potrošnikov Slovenije poudarjajo, da je pri nakupu dobro vedeti, kaj preveriti in na kaj biti pozoren, da bo zaščita učinkovita.

Kot pravijo, je za celovito zaščito ključnih več stvari. Za prvo raven zaščite morajo poskrbeti že sama podjetja za distribucijo električne energije v električni omarici na prenosnem omrežju. Druga raven zaščite mora biti vgrajena v razdelilni omarici, ki jo imajo potrošniki v hiši ali stanovanjskem bloku, in sicer za vsako fazo posebej. Šele nato pride na vrsto uporaba naprave za prenapetostno zaščito, ki jo vtaknemo v vtičnico, na katero je priključena posamezna električna naprava, pravijo.
“Če nekako pričakujemo, da bo za prvo raven zaščite poskrbljeno, pa je predvsem v starejših stavbah lahko kritična zaščita v razdelilni omarici. V takšnem primeru tudi najboljša prenapetostna zaščita na vtičnicah ne bo uspela v popolnosti odpraviti posledic udara strele," poudarjajo.

Kakšno napravo za prenapetostno zaščito naj uporabimo?
Če se odločimo, da bomo svoje elektronske naprave zavarovali še z napravo, ki jo vključimo v vtičnico, je potrebno biti previden pri izboru. Kot ugotavljajo pri ZPS, so bile naprave za prenapetostno zaščito brez podaljška, torej z enojno vtičnico na testu najbolje ocenjene. "Daljši kabel lahko namreč zmanjša učinek prenapetostne zaščite. Na testu smo pri takšnih napravah zato zaznali nekoliko večjo jakost napetosti in toka po zaščiti, ki pa pri nobeni napravi ni dosegla kritične ravni," dodajajo.
Nakup zaščite z enojno vtičnico svetujejo tudi zato, ker da je to lahko bolj gospodarna odločitev. Po nakupu te se lahko sproti odločamo in menjamo podaljške z razdelilnikom, hkrati pa so manjši stroški za zamenjavo, če udar strele uniči zaščito, pravijo. Dodajajo, da pri tem ne gre pretiravati z dolžino podaljškov. "Pri razdelilniku naj dolžina kabla ne preseže treh metrov, nikakor pa ne smete povezovati več podaljškov z razdelilniki," so še poudarili.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.