Mobilni telefoni so nepogrešljivi del vsakdana in z razvojem trga mobilne telefonije se cene telefonov nižajo, s podpisom pogodbe pa se uporabniki za leto, najpogosteje pa za dve, zavežejo k storitvam izbranega telefonskega operaterja. Kot poudarja Zveza potrošnikov Slovenije, deluje sistem brezhibno, dokler se mobilnik ne pokvari, takrat pa niso vsi ponudniki enako ustrežljivi, fleksibilni in pripravljeni prisluhniti svojim uporabnikom. ZPS je zato izvedla študijo, v kateri so preverili, kakšne obravnave so deležni tisti uporabniki, ki prinesejo na servis nedelujoč mobilnik.
Garancija ali stvarna napaka?
Da je telefon prenehal delovati, je včasih posledica ne samo nepravilnega ravnanja uporabnikov ali kakšne tehnične napake, temveč so včasih pomanjkljivosti prisotne že s prihodom telefona iz tovarne na trgovinske police. Ker telefon ne deluje ali pa deluje nepravilno ter z motnjami, lahko potrošnik zahteva ugotavljanje stvarne napake v kupljenem telefonu. Pooblaščeni servisi so ZPS potrdili, da v tem primeru napotijo kupce na prodajna mesta, kjer so telefon kupili. To namreč določa Zakon o varstvu potrošnikov, je potrdil vodja testiranja pri ZPS Boštjan Okorn. Prodajalci niso strokovnjaki za ugotavljanje tovrstnih napak, zato se telefon vnovič pošlje na pooblaščeni servis.
Večkratna pot, preden se začne telefon popravljati, povzroča izgubo časa, pot z enega na drugi kraj pa povzroča tudi stroške uporabnikom. Na ZPS so zato slovenske operaterje in pooblaščene servise sedmih znamk mobilnih telefonov vprašali, kdo krije nastale stroške. Simobil, Telekom in Tušmobil so v odgovoru sporočili, da se zavedajo, da potrošniki ne bi smeli biti žrtve tovrstnih stroškov, a ZPS niso odgovorili, ali krijejo stroške, ki so nastali z obiskom ali dostavo mobilnikov do njihovih prodajnih mest.
Izimobil prilaga mobilnim telefonom dopise, v katerih piše, da lahko kupci pokvarjene mobilnike pošljejo na servis na stroške servisa oziroma uradnega uvoznika kupljenega telefona. Pri Debitelu stroškov, če gre za ugotavljanje stvarne napake, ne vračajo.
Koliko časa brez telefona?
Razlikuje se tudi čas, v katerem serviserji poskrbijo za popravilo telefona. V povprečju potrebujejo servisi nekaj dni za popravilo, najpogosteje tri dni, čas pa je odvisen od napak in okvare. V tem času pa večina ponudnikov poskrbi, da imajo kupci na voljo nadomestni telefon – izjema je le Izimobil, poroča ZPS.
Prav tako se v času popravila ne podaljšuje garancijska doba vašega telefona. Pri Izimobilu dobe ne podaljšujejo, če gre za garancijsko popravilo, če pa je treba telefon zamenjati, pa začne garancijska doba teči znova kot pri primeru nakupa novega telefona. Debitel je ZPS usmeril na uvoznika, ostali trije operaterji pa so potrdili, da se garancijska doba za čas servisa podaljša. Podaljšanje pa velja le za primere, v katerih je popravilo v skladu z garancijskimi določbami, dodajajo serviserji.
Če serviserji telefona ne popravijo v 45 dneh, mora proizvajalec izdelek brezplačno nadomestiti z enakim brezhibnim. Popravilo je običajno možno, kdaj pa kdaj pa je treba telefon, ki je v garanciji, le zamenjati. Težava nastopi, ko novega telefona iste znamke in serije ni več na voljo v prodaji. Takrat ponudijo serviserji za zamenjavo novejši model, z enakimi lastnostmi ali pa celo boljši model telefona.
Pri okvari sodobnih "pametnih telefonov“ je možno, da se izgubijo podatki na telefonih. Da do tega ne bi prišlo, na ZPS svetujejo, da uporabniki poskrbijo za pogosto, po možnosti dnevno zaščitno shranjevanje podatkov iz telefona ter redno izdelavo varnostne kopije podatkov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.