Zveza svobodnih sindikatov (ZSSS), sindikat javnega sektorja in novinarski sindikat bodo prihodnji teden vladi poslali zahteve in predloge za preprečevanje zaposlovanja v negotovih oblikah dela. Ukrepi morajo iti v spremembo zakonodaje in povečan nadzor, je dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič in izpostavil spodbude za zaposlovanje za nedoločen čas.
"Zaposlovanje v negotovih oblikah dela vodi v vse večjo revščino, delavci, zaposleni za določen čas, pa so bili tudi prve žrtve gospodarske krize," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani opozoril Semolič. Po njegovem mnenju je namreč od reševanja tega problema odvisna tudi prihodnost Slovenije.
Sindikati bodo vlado seznanili z zahtevami v tistem delu, kjer država lahko in mora vplivati na del trga dela, ki producira zlasti zaposlovanje za določen čas, avtorske pogodbe in druge oblike negotovega dela. Sindikati so sicer opozorili zlasti na naraščanje "negotovega" zaposlovanje mladih ljudi, mladih učiteljic in tudi novinarjev.
Novinarjev se ne zaposluje več
Predsednik sindikata novinarjev Iztok Jurančič je izpostavil, da se od leta 2004 v novinarskem poklicu praviloma ne zaposluje več, ampak gre s pomočjo avtorskih pogodb večinoma za nadomeščanje delavcev. S tako zaposlenimi delavci imajo namreč po njegovih besedah delodajalci 43 odstotkov manj stroškov kot z redno zaposlenim.
"Delodajalec tako zavestno krši zakonodajo v členu, ki prepoveduje sklepanje delovnih razmerij po pogodbah civilnega prava," je poudaril Jurančič. Ob tem je izpostavil, da v primerih stavke zaradi sklepanja takih pogodb pobudniki prejmejo odpoved pogodbe in prišli smo v položaj, "ko nimamo niti pravne varnosti."
Predsednik sindikata javnega sektorja Branimir Štrukelj je izpostavil zlasti naraščanje zaposlovanja za določen čas učiteljiev v srednjih in osnovnih šolah. Po njegovih besedah mlade učiteljice zaposlujejo za 10 mesecev ter jim s koncem šolskega leta prekinejo pogodbo za dva meseca, s čimer ostanejo brez regresa in dopusta.
Brezposelni mladi
Sekretar za zaposlovanje, socialna področja in migracije na ZSSS Goran Lukič je izpostavil vse večjo brezposelnost mladih od 18 do 25 let, ki se je po njegovih besedah samo v zadnjega pol leta v Sloveniji povečala za 79,8 odstotne točke in se povzpela nad 10.200.
Izvršni sekretar za pravno področje in področje delovnih razmerij pri ZSSS Andrej Zorko pa je opozoril, da bomo, če se ne bodo zmanjševale atipične oblike dela, "postali država, kjer socialna varnost osebe ne bo na prvem mestu, ampak bo na prvem mestu fleksibilnost delovnega razmerja in izkoriščanje delavcev".
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.