Okoli devete zjutraj se je neuradno pet od sedmih članov Knovsa odpravilo na Sovo po informacije v zvezi z delovanjem obveščevalnih služb. Konkretno jih je zanimal primer ruskih agentov, ki sta v Sloveniji delovala z argentinskimi potnimi listi. Poleg tega so želeli izvedeti, zakaj in kako je informacija prišla v javnost.
Slovenska obveščevalno-varnostna služba (Sova) je v Ljubljani namreč odkrila dva tuja državljana, ki sta vohunila za Rusijo. Skupaj z Nacionalnim preiskovalnim uradom ju je priprla v začetku lanskega decembra.
Zunanja obveščevalna služba Ruske federacije (SVR) je med drugim vlekla niti za vrati umetniške galerije Art Gallery 5'14, ki je od leta 2018 delovala v Ljubljani, ter IT podjetja DSM & IT d.o.o. Par so sicer aretirali v ljubljanskih Črnučah, v Sloveniji pa naj bi delovala šest let, njuna otroka sta obiskovala ljubljansko osnovno šolo.
Osumljencema za kaznivi dejanji vohunstva in overitve lažne vsebine grozi skupaj do osem let zapora.
Poslovanje GEN-I-ja na Balkanu
Skupino parlamentarcev, ki jo vodi poslanec NSi Janez Žakelj, je sicer poleg tega zanimalo poslovanje Gen-I-ja na Balkanu, o čemer so poročali zlasti mediji blizu stranke SDS. Zanimale so jih morebitne aktivnosti Sove glede potencialno škodljivih posledic poslovanja podjetja iz časa, ko ga je še vodil premier Robert Golob.
Mediji po Balkanu so namreč poročali o domnevnem nakazovanju več milijonov evrov iz podjetja Gen-i, ko je bil njegov direktor še Golob. Gotovino naj bi dvigoval kosovski veleposlanik na Hrvaškem Martin Berishaj, z denarjem pa naj bi tako Golob posredno financiral politično kampanjo predsednika kosovske vlade Albina Kurtija.
Tudi pri nas so sicer mediji poročali, da naj bi policisti pod vodstvom specializiranega državnega tožilstva zbirali informacije v zvezi z domnevno spornim poslovanjem hčerinske družbe Gen-I iz Beograda. Kot so pisali, naj bi ta na podlagi svetovalnih pogodb denar nakazovala nekemu podjetju v Črno goro.
Golob je sicer takšno poročanje označil za "čisto izmišljotino". Ob tem je spomnil, da je bila ta kampanja lansirana že v času pred slovenskimi volitvami. "Lansirala jo je stranka SDS, nato pa smo ugotovili, da je Berishaj pravzaprav prijatelj Janeza Janše. V tistem trenutku je stvar v Sloveniji izginila," je premier nedavno povedal za oddajo 24UR ZVEČER.
Člani komisije so se na Sovi sicer zadržali dobro uro, neuradno pa naj bi bilo vse tako, kot mora biti.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.