Pristojni organi, ki sodelujejo pri delu medresorske delovne skupine, ocenjujejo, "da je začasni dvig stopnje teroristične ogroženosti potreben zaradi trenutnih zaostrenih varnostnih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu ter številnih pozivov terorističnih organizacij k izvajanju terorističnih in drugih nasilnih dejanj v zahodnih državah," so po dopisni seji sporočili iz Ukoma. Pristojni organi, ki sodelujejo pri delu skupine, sicer nimajo podatkov o teroristični grožnji Sloveniji, morebitnih incidentov pa ne morejo izključiti, so še dodali.
Na petstopenjski lestvici so oceno ogroženosti dvignili z nizke (zelene) na srednjo (rumeno) stopnjo. Indikatorji groženj, ki bi se uresničile v kratkoročnem obdobju, so omejeni. "Napad je zelo verjeten oziroma pričakovan," so oranžno stopnjo opisali pri Medresorski delovni skupini za protiterorizem, ki sicer uporablja petstopenjski model.
Pri najnižji (modri) stopnji je verjetnost napada neznatna, prav tako ni indikatorjev grožnje ali obetov, da bi se grožnje uresničile v kratkoročnem obdobju. Pri nizki (zeleni) stopnji možnosti napada ni mogoče zavreči. Indikatorji groženj so zelo omejeni, vendar ni verjetno, da bi se grožnje uresničile v kratkoročnem obdobju. Sledi srednja - trenutna - stopnja ogroženosti.
Druga najvišja je visoka (oranžna) stopnja, ko so jasni indikatorji, da se bodo grožnje verjetno uresničile v kratkoročnem obdobju. Točno določen cilj ali časovni okvir nista znana. Ob visoki neposredni ogroženosti zaradi terorističnega napada velja rdeča stopnja oziroma zelo visoka ocena ogroženosti, ko so tudi jasni indikatorji neizbežnih groženj: znani so čas, namen in cilj.
"Stanje na Bližnjem vzhodu je zaskrbljujoče, v Franciji in Belgiji je že prišlo do terorističnih napadov. Teroristične grožnje v EU so povišane in Slovenija ni nobena izjema. Ukrepali smo, ker je varnost prebivalcev na prvem mestu" je v oddaji 24UR Zvečer o razlogih za zvišanje ocene teroristične ogroženosti povedal notranji minister Boštjan Poklukar.
Že pred tem je stopnjo teroristične ogroženosti na drugo najvišjo zvišala tudi Avstrija.
Nujna seja komisije in Knovsa
Seje so se udeležili direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije Joško Kadivnik, generalni direktor Policije Senad Jušić ter pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije, ki so tekom razprave podali pojasnila in odgovarjali na vprašanja članov komisije, ki ji predseduje Janez Žakelj (NSi).
Za četrtek ob 17. uri je sicer napovedan shod v podporo Palestini na ljubljanskem Trgu republike. Poklukar je dejal, da je Policija pripravljena, shod pa bo po njegovih ocenah potekal mirno.
V luči nekaterih navedb na družbenih medijih, da je shod namenjen izkazovanju podpore oboroženi organizaciji Hamas in antisemitizmu, so organizatorji iz Gibanja za pravice Palestincev v ponedeljek prek Facebooka sporočili, da želijo tovrstne navedbe jasno zanikati. "Kot smo že zapisali na vabilu za shod, vsaka človeška žrtev je preveč, ne glede na to, ali je palestinska ali izraelska. Smo proti stopnjevanju nasilja in novim žrtvam, svoje nasprotovanje nasilju pa želimo javno izraziti na shodu," so dodali.
KOMENTARJI (826)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.