Slovenija

Eni za, drugi proti enotni ceni knjige

Ljubljana, 08. 10. 2013 11.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Špela Zupan
Komentarji
8

Založniki in knjigotržci si niso enotni o predlogu Zakona o enotni ceni knjige. Medtem ko eni trdijo, da bo na trgu končno poštena konkurenca s kakovostnimi knjigami, drugi pravijo, da bo manj naklad in še več fotokopiranja.

V Mladinski knjigi se jim zdi predlagani Zakon o enotni ceni knjige, po katerem bodo imele knjige isto ceno ne glede na lokacijo prodajalne, nujno potreben, da bi založništvo in knjigotrštvo še naprej kljubovalo neprijaznim razmeram na trgu, kar je tudi pogoj za ohranitev predvsem kakovostne slovenske knjižne produkcije. Prepričani so, da zakon ne škoduje nikomur, ki želi na knjižnem trgu delovati v duhu poštene konkurence, hkrati pa tako založnike in knjigotržce kot avtorje ščiti pred nelojalno konkurenco, ki jo vidijo predvsem v prihajajočih spletnih trgovcih s svetovnim monopolom.

V medresorsko usklajevanje gre Zakon o enotni ceni knjige, po katerem bodo morale imeti vse na novo izdane knjige enotno ceno ne glede na lokacijo prodajalne, tudi na spletu. Končno ceno bo tako določil založnik, ne trgovec.
V medresorsko usklajevanje gre Zakon o enotni ceni knjige, po katerem bodo morale imeti vse na novo izdane knjige enotno ceno ne glede na lokacijo prodajalne, tudi na spletu. Končno ceno bo tako določil založnik, ne trgovec. FOTO: Thinkstock

Direktor in odgovorni urednik GV Založbe Boštjan Koritnik se ne strinja. So največja založba pravne literature v Sloveniji, ki nudijo velike popuste za študente. Prodajajo strokovne knjige, namenjene odvetnikom, menedžerjem in študentom prava, ekonomije ali poslovnih ved. Za nekoga so torej delovno orodje in je logično, da morajo plačati več, za študenta pa so šele pot do možnosti finančne neodvisnosti in samostojnosti, je pojasnil. Predvideva, da bo manj naklad in več fotokopiranja s strani študentov.

Predsednico društva slovenskih knjigotržcev in lastnica neodvisne knjigarne Libris iz Kopra Ingrid Celestino veseli, da lahko knjigo srečamo na tako številnih prodajnih mestih, vendar jo jezi, če je nova knjiga na različnih prodajnih mestih dostopna po različnih cenah, običajno zunaj knjigarn po nižjih. Po njenem mnenju želi zakon ravno to preprečiti in doseči enakopravnost prodajnih mest in kupcev. ''Zanimivo pa je, da se na knjigo velikokrat gleda kot na povsem običajno blago, ki mora spoštovati svobodno konkurenco in tržne zakonitosti ter se pri tem pozablja na njen dvojni značaj – poleg ekonomskega še kulturni,'' je poudarila.

Direktorica Založbe Obzorja Nevenka Richter Peče nasprotno meni, da zakon ni potreben. ''Knjiga pri nas nima nobenega posebnega statusa in morajo založniki preživeti na trgu, tako da je vsak založnik razvil svoj koncept trženja, ki ga je seveda prilagodil zvrsti knjig, ki jih prodaja. Tisti, ki mu to ni uspelo, ni več na trgu,'' je opozorila. Prepričana pa je, da bi bilo treba knjige, ki jih subvencionira država, prodajati po nižji ceni, ki se da urediti s pogodbo in zato ni potreben zakon.

V Založbi Rokus Klett se s predlogom zakona strinjajo in verjamejo, da bo pripomogel k ureditvi knjižnega trga. Večina vsebine v predlaganem zakonu pa je že zdaj del njihove interne založniške politike. Tudi Študentska založba načeloma podpira vsakršno urejanje razmer na sicer močno ogroženem trgu knjige. Podpirajo tudi Zakon o enotni ceni knjige, četudi menijo, da gre zgolj za prvi korak na še dolgi poti do urejenih razmer.

Predlog Zakona o enotni ceni knjige
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User485484
14. 10. 2013 10.59
Meni se zdi tale predlog čist super in bo uredil trg cen pri nas, ker nekateri založniki, predvsem pa knjigarne so v zdajšnjih razmerah te neenotne cene zelo izkoriščale. Ne zdi se mi prav, ker so nekatere manjše knjigarne tudi z goljufanjem na trgu prišle v situacijo ko so delale sebi v prid. Tako da mislim, da je tale predlog pameten in bo uredil vse razmere na trgu cen pri nas.
vzdev
08. 10. 2013 13.01
+0
Knjige tako že počasi umirajo, za kar pa so krive tudi šole. Ker s siljenjem branja nekih dolgočasnih romanov, dobijo učenci odpor do knjige. Vsaj jaz vem, da sem ga. Najprej sem zelo rad bral knjige v slovenskem in angleškem jeziku, toda ko so v šolah začeli siliti v branje dolgočasnih knjig (npr. Romeo in Julija), nisem imel nobene volje več prebrati knjige. Če je le bilo mogoče sem prebral obnovo in je bilo to to. In od takrat nimam nobene volje več, da bi vzel v roko kakšno knjigo.
yaks
08. 10. 2013 12.44
+4
Jaz kupujem samo angleške knjige, ker so slovenske 1x dražje. Da o otroških knjigah sploh ne govorim. 30€ za tistih par strani??
speedstar
08. 10. 2013 12.27
+7
Prilagodi se ali umri. Nismo več v socializmu da bi določali cene produktov. Potrošniki želimo izbiro, če je ponudba v drugem podjetju ugodnejša, bomo pač kupili tam. Mladinska knjiga naj sama poskrbi da bodo kupci še želeli kupovati pri njih. Že zdaj za knige precej preplačujemo. Primerjate cene Book Depositor-ja ter naših založnikov pa boste videli kakšna je razlika.
Macay
08. 10. 2013 12.11
-12
Knjiga je preživeta stvar, izumrla vse je v Elektronski knjigi..( Še na metre jih nočejo ) Pa še Ekološko je manj papirja,manj podrtih dreves in svinjskebarve..
User1104183
08. 10. 2013 12.29
+9
macay tud ti si preživela svoje pametno obdobje.lkak dolgo je trajalo. sekundo, dve.
scar_face
08. 10. 2013 12.53
+11
Dokler človek ob Ipadu ne bo imel istega občutka kot takrat kot lista knjigo (torej, nikoli), tako dolgo bodo knjige obstajale. Ipad ne diši, ko ga odpreš, prav tako pa ipada ne moreš listat, skratka občutek ni isti. Navsezadnje je prava knjiga preživela tudi audio verzije, knjige za osebne računalnike in premagala bo tudi neke ipade.
speedstar
08. 10. 2013 12.57
+4
Uporaba lesa za izdelavo knjig je še najbolj neškodljiva uporaba dreves. Razni kindli, ipadi in ostale tablice ne bodo nikoli nadomestile knjige v roki.