Slovenija

Med obupanimi kmeti

Kamnik, 13. 08. 2022 15.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Miha Kranjc
Komentarji
238

Suša, visoke temperature in rast cen surovin, kot so gnojila ali gorivo, kmete postavljajo v težek položaj. V takih razmerah je težko načrtovati delo na kmetiji, še posebej, če pridelka, kot kaže letošnja sezona, na koncu sploh ne bo. Mnogi so v brezizhodnem položaju, z željo po preživetju kmetije zmanjšujejo število glav živine in upajo na dež. Glede na srednjeročne napovedi meteorologov obilnejših padavin v avgustu ni pričakovati, še več, ekstremna suša bo v naslednjem tednu zajela tudi vzhodni del države.

Z Andražem Svetlinom se srečamo na njegovi kmetiji v Podgorju pri Kamniku. Kmetija Pr' Prgav ima 400-letno zgodovino. Vprašanje je, kaj bi rekel njegov praded ob vremenskih razmerah, ki letos tako usodno krojijo življenja kmetov.

Andraž Svetlin
Andraž Svetlin FOTO: Damjan Žibert

V očeh mu je razbrati skrb, nasmeh mladega dediča kmetije s 100 glavami živine hitro izgine, ko je govora o prihodnosti: "Saj ne vemo, kaj bomo. Letos smo sejali koruzo, stroški gnojil in ostalih potrebščin so se potrojili glede na prejšnja leta, zdaj nam jo je pa suša vzela. In to je kot igra na srečo, včasih ti uspe, včasih ne."

Zmotimo ga med pripravami na predčasno žetev koruze, bolje rečeno pridelka, ki prej spominja na kakšno visoko travo, kot pa na tretjo najbolj razširjeno žitarico na svetu. V tem obdobju rasti bi morala doseči okoli 3 metre. "Tega kombajna med koruzo v običajnih letih ne bi videli, koruza bi zdaj morala biti višja od tega stroja," zaskrbljeno doda, medtem ko se kombajn in traktor enakomerno drug ob drugem počasi pomikata po polju.

Silaža bo siromašna, cene krme v nebo

Koruznih storžev ni, le temni izrastki, ki, kot pojasni, ne prinašajo nič dobrega. "To je snetjávost, velik problem. Presuho je, koruza ni mogla razviti storžev, namesto tega na steblu poriva ven take sneti. To je problem za plodnost krav, za toksine v mleku. Po vseh težavah se bomo morali boriti še s tem. 

Na sosednji njivi je sejal lucerno, eno najbolj hvaležnih krmnih rastlin, ki pa niti kalila ni, njiva je izsušena. "Prej smo na hektar v povprečju pridelali 15 ton koruznega zrnja, letos ni nič," pravi Svetlin, ki mora krmo kupovati: "Lani je stal hektar koruze za silažo 1200 evrov, letos stane 3000 evrov. Balirano seno je bilo 20 evrov, zdaj je 50 evrov. Vse se je podražilo, gnojila še posebej. Odkupne cene mleka so trenutno okoli 45 centov za liter, a so absolutno prenizke, dodaja. Mnogo cehovskih kolegov se zaradi preživetja že odloča zmanjševati stalež živine, Svetlin se temu za zdaj še upira: "Če zdaj začnem prodajati krave, bo trajalo 10 let, da spet obnovim to, kar smo leta gradili."

Posušena njiva z lucerno, ki ni niti vzklila.
Posušena njiva z lucerno, ki ni niti vzklila. FOTO: Damjan Žibert

Brez namakanja hudi časi za kmetijstvo

Evropska unija trenutno veliko vlaga v namakanje kmetijskih površin, celo 100-odstotno. Tudi Svetlin je zato oddal vlogo, a težave so s pridobivanjem dovoljenj in soglasij. "Če bo še naprej tako suho kot letos, brez namakanja ne bo šlo več. Vendar je spet težava v tem, kakšen namakalni sistem vzpostaviti. Podtalne vode ni, akumulacijska jezera pa spet vzamejo obdelovalne površine, menim, da bi morala država tukaj ponuditi svoja zemljišča," pravi.

Namakalni sistem
Namakalni sistem FOTO: Reuters

Kmetijsko ministrstvo v okviru Programa razvoja podeželja sofinancira investicije v izgradnjo namakalnih sistemov, vendar s pogojem pravnomočne odločbe. K vlogi za pridobitev odločbe je treba priložiti vodno dovoljenje, izveden mora biti predhodni postopek ali presoja vplivov na okolje (če so preseženi pragovi, ki jih določa uredba), priložiti pa je treba tudi soglasja pristojnih organov, če območje namakalnega sistema leži na območjih varovanj in omejitev po posebnih predpisih. 

Trenutno je z namakalnimi sistemi v Sloveniji pokritih okoli 6500 hektarjev zemljišč, v gradnji je še 300 hektarjev, na ministrstvu pa obljubljajo, da bo namakanje v prihodnosti prioritetno obravnavano.

Zaradi podnebnih sprememb ni preprostih rešitev

Da je namakanje večplastna težava, opozarja Andreja Sušnik z Agencije za okolje (ARSO): "Kot se je letos izkazalo na Primorskem, moramo ob takih načrtih bolj skrbno upoštevati stanje vodnega vira, saj kmetijstvo ni edini porabnik vode. Treba je razmišljati o takih scenarijih, kot ga imamo zdaj na Goriškem in Primorskem, in narediti dolgoročne rešitve. V načrtih je treba upoštevati podnebne trende in spremembe.

Dodatno izpostavlja tudi šibko sodelovanje tako sektorjev kot tudi posameznih lastnikov zemljišč. Za projektiranje in izvedbo namakalnih sistemov je po zakonu potrebno 67-odstotno soglasje lastnikov zemljišč in kasnejša uporaba sistemov. Dejstvo je, da večina intenzivnih kmetij obdeluje najeto zemljo v lasti velikega števila nezainteresiranih lastnikov, kar otežuje izvedbo.

Še ena težava je v realizaciji projektov, ki jo otežujejo dolgotrajni in zapleteni administrativni postopki, soglasja ter prenašanje odgovornosti in spremembe prioritet ob spremembi politike. "Samo namakanje slovenskega kmetijstva ne bo rešilo," zaključi.

Najhujša suša doslej?

"Približujemo se razmeram, kot so bile leta 2003, le da ni bilo tako močne pripeke," opozarja kmetijska svetovalka Rozalija Gaberšek. V tem letu so namreč meteorologi izmerili najbolj izstopajočo sušo v tem tisočletju. 

Na vzhodu le od 10 do 40 % padavin glede na dolgoletno povprečje
Na vzhodu le od 10 do 40 % padavin glede na dolgoletno povprečje FOTO: Arso

Sušomer ARSO je obarvan v rdeče oziroma oranžno. Izrazita oziroma izjemna suša pa bosta še naprej krojili življenje pri nas. V prihodnjem tednu obstaja možnost posameznih neviht, vendar predvidena količina padavin ne bo velika, ob posameznih plohah bodo možni manjši porasti vodotokov, a vodnatost večine rek bo ostala majhna. Zato tudi ni pričakovati znatnejšega obnavljanja podzemne vode. Stanje suše podzemne vode bo primerljivo trenutnim razmeram.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (238)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kamulator
15. 08. 2022 12.22
Js itak vse uvozim od telenega moža. Kdo sploh rabi domač pridelek?
inside1
14. 08. 2022 14.18
Eni so res tudi pravi mestni. Pejt si v nahem vzet kmetijo, pa pojdi delat biloksj, kot tak vse veste, pa naj vam potem jurja na mesec, vsak mesec ostane. Pa vam lahko povem da bo tezka. Al si velik, pa se samo s tem bavis, potem ko imas vso opremo in hleve, tudi na racun nepovratnih sredstev. Dokler pa hodis v sluzbo in placo nazaj not dajes je pa pusiona. In takih je 80%. Se pa strinjam na so nekataterim subvencije prinesle velike traktorje da se kazejo z njimi, ki jih ne rabiji, treba jih pa tankat in ti najbolj jamrajo.
zajebant2
14. 08. 2022 14.06
-1
Bo to perjat rešila in dr. Mag. Hannn s 4 letno šolo
Septična jama vseh jam
14. 08. 2022 13.11
-2
z golobi nastopile same katastrofe.
Tone 12345
14. 08. 2022 13.08
+1
Še mal pa bomo vsi prah pluval!
Dusan Bucer
14. 08. 2022 13.02
-1
Jaz imam samo en malo večji vrt. 28. 000 litrov deževnice. In vam povem, da ni hec tale vročina. V Savinjski dolini imajo kmetje namakalne sisteme a ni vode. Preden komentiramo je treba malo razmisliti, ker ni vse črno belo. Ta sušo bomo vsi kaj kmalu občutili.
Korintos11
14. 08. 2022 12.54
+1
Blokarji ne norite, da ni kmetov tudi vas ne bi bilo. Mislim vseh kmetov po svetu. Eni kmetje se tudi malo vun mečejo s totimi traktorji, drugače pa, ni lepo biti kmet, dela se enkrat več kot delavec v tovarni. Sem vse sprobal.
First Last
14. 08. 2022 14.04
-3
Smešni ste vi kmetje, redite živali in obdelujete masovna polja ker jih je tako neučinkovito rediti, namesto bi nasadili hrano za ljudi. Se še boste spametovali boš videl, narava vas bo prisilila v to.
Mio56
14. 08. 2022 12.37
+2
Eno vprašanje...zakaj se pa v tujini da, pri nas pa ne?? Pejte v Avstrijo...namakanje povecini vzpostavljeno, pejte v Italijo isto...pa en tko primer Juzna Tirolska / Pustertal...nadmorska visina s egiba na okoli 1000m....posledicno je sezona zelo krajsa kot pri nas...leto sjih isto pesti vrocina in tudi susa...vmes pa imajo se nalive s toco, vetrolome pa ni da ni....ampak vseeno vse uspeva....travo kosijo ko je visoka 30cm ne pa kkr pr nas k cakajo da je en meter ali pa vec, travnike zalivajo, koruzo zalivajo,.... in ne namakanje jim ni drzava subvencionirala ampak so sli sami v ta projekt, saj ce zelijo hrano za zivino in sebe in s ezaluzit je treba tud da sam neki nardis...pa so tam kmetije vse z po 50glavami in vec zivine...ampak pri hisi je eden novejsi vecji traktor in en starejsi manjsi in z njima vse nardijo, za dodatek se ne spilajo kmeckega turizma v stilu samo kosila za vikende...nope...si pa nardijo apartmaje in jih oddajajo, pa odkup mleka...ja imajo visjo ceno ampak mleko s eodkupuje sam kjer zivino futrajo z suhim senom, ne pa kkr pr nas vse moktro spakirat v folijo in pol naj tisto krave jejo, sam da ni prevec dela!....pri nas pa (no so tudi izjeme da s erazumemo) bi pa vse neki na hitro, pa cimvec pokasiral!
Korintos11
14. 08. 2022 12.51
+2
Italijani so se posušili. Ti se tudi malo namoči v hladni vodi.
Mio56
14. 08. 2022 12.55
+3
Brez skrbi niso se ;) Ne verjames...zapelji se do benetk in opazuj ob AC kako je vse zeleno in se zaliva na polno ;)
Deflektor
14. 08. 2022 20.15
Z vsem dolžnim spoštovanjem ampak ti si eno navadno tele. Če ne drugega že zato, ker primerjaš pogoje pridelave v dveh tako različnih državah. In ne, če ni vode se ne da zalivati ampak očitno ti tega še nisi jemal. Nalivo. S točo, vetrolomov in ostalega po novem v Sloveniji ni? Zanimivo, prvič slišim. Pa še bi se dalo demantirati kako bedarijo, ki si jo zapisal ampak.počakaj, moram živino nahranit...
KladivoSi
15. 08. 2022 08.10
Zakaj se v A vstriji in Italiji da? Mogoče Auto, der Komet za Liter mleka tam wobei 45centov ko nicht kurze, ko ke pro nas bila med 27-33centi. Zdaj ko pa je pro nas 45 je pa tam 55+. V 10 letih çe sind voll pošteno plačan sind Kot kmet marsikaj urediš in ne Tones v kreditih Kot pro nas.
mentorhercul
14. 08. 2022 11.52
+3
Portal za sproščanje frustracij. Če si lačen si ful drugačen. A ne , kavčarji.
Emtisunce
14. 08. 2022 10.59
-3
Moja basket ekipa je najbolša ekipa na tem svetu, pa čeprav smo vsi okol 60. Prav je da so tudi tile takšni.
cpero
14. 08. 2022 09.17
-6
spet bodo ti kmeti jamrali al kaj ,da vas ni sram ,delavec mora delat cel mesec za slabega jurja ,vi pa bi radi za vse samo subvencine in dodatke za suso pa dodatke za nevem kaj .katastrofa,tako ko kmetu zivite zadnjih nekaj let ste lahko samo tiho,
mcurry
14. 08. 2022 09.21
+10
Nehaj delat za jurja pa kmetijo odpri in ti bo raj na zemlji
area51
14. 08. 2022 09.24
+4
Imaš polno opuščenih kmetij, dobiš jih za drobiž, ne jamrat, kupi eno in pojdi tja bogatet....valjal se boš v zlatu, kaj čakaš?
Jožajoža
14. 08. 2022 09.33
-2
Kmet je kot javni uslužbenec.prevzemnika plačajo,država mu uredi kmetijo,država mu kupi stroje,država mu da zemljo,pogoj,da na kmetiji prevzemnik vztraja 5 let.potem lahko vse " podarjeno" proda .
abcč
14. 08. 2022 09.36
+7
Ja, kmečko življenje je res super, kot praviš, ne vem kako to, da je pri nas kmetij vedno manj , če je vse tako super. Sicer pa delavec res dela za jurja, a po 8 urah je prost, kmet mora pridelat, pospravit , prodat. Če ima živino , ima približno 0 dni dopusta na leto, saj si pri teh cenah ne more privošćit delavcev. In če se gospodarju kaj zgodi, po navadi kmetija propade. Kako enostavno zgleda vse s kavča, kaj ne?
mcurry
14. 08. 2022 09.39
+4
mentorhercul
14. 08. 2022 11.50
+3
kivzfccz
14. 08. 2022 13.43
+1
Joža, tabletke je treba redno jemati. Preberite navodila pred uporabo.
mcurry
14. 08. 2022 09.11
+8
Vsi ki pljuvate cez kmeta si pojdite hrano kupit u gradbeno ali tekstilno trgovino!!!!!
TOP MOJSTER
14. 08. 2022 09.09
-1
Suša ni nič dobrega, vendar vseeno ni tako hudo, gledam okoliške kmete so vsi dobre volje, nasmejani.....torej???? Panika mediji panika....septebra bo že drugo strašenje pa spet panika....dejmo strašit .....lepo vas prosim....
Lucky Strike
14. 08. 2022 08.52
-12
Kmetje samo izkoriščajo🤮
murinar
14. 08. 2022 08.50
+17
Zame so kmetje ; spoštovanja vredni ljudje ! Povečini garači .
Mio56
14. 08. 2022 08.49
-3
Vsa koruza in vsi pridelki suhi in presuseni.....istočasno pa 10km južneje labirint v Krtini lepo rase in je ves lep zelen in zdrav....hm neki nebo stimalo kajne???
nebulae ngc6720
14. 08. 2022 08.29
+3
Ste že ugotovili koliko stane traktor na fotografiji?
Polkavalčekrokenrol
14. 08. 2022 08.40
+4
abcč
14. 08. 2022 09.38
+3
Ja, prevozniki pa vozijo s karijolami al kako?
Stolček
14. 08. 2022 12.44
+0
nebula, koliko je vreden pa od nekoga avto, da se samo pripelje v službo. Kmetje potrebujejo traktorje za delo, ne za prevoz.
area51
14. 08. 2022 08.26
+14
Samo lakota ali vsaj zelo draga težko dostopna hrana, bo spametovala nekatere butle tukaj, in bodo drugače začeli gledati na kmete. Razni mestni kavč zaležanci, ki v življenju še enega polena niso v rokah držali, kmetijo so pa videli samo skozi daljnogled ali na televiziji, bodo govorili, koliko kmet dela ali ne dela, in kako lagodno mu je s subvencijami in stroji, ki stanejo 100K eur in več, da je lahko cele mesece na morju, a stroji, ki jih ni treba vzdrževati, vse naredijo sami od sebe, kmečka poslopja se tudi vzdržujejo kar sama itd......Dolgo traja, ampak potem vedno nekako pride trenutek streznitve tudi za takšne....
Suna darms
13. 08. 2022 21.56
-3
kucanu ni ne do slovenije, se manj do kmetov. ne se slepiti.
Pepo Bolcev
13. 08. 2022 21.22
-5
Tako je dajmo financirat se kmete! Boscarolu smo ze zrihtal biznis. Bi se kdo mel 5 milijonov drzavne pomoci?