V sindikatu so prepričani, da bo zakon še dodatno obdavčil socialno šibko kmetijstvo. S predlaganim osnutkom zakona bo grobo kršena tudi ustava, in sicer v 14. členu, ki govori, da smo pred zakonom vsi enaki, so sporočili iz Sindikata kmetov Slovenije.
Branko Ravnik, vodja sektorja za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) je povedal: "Na ta način predstavljajo pravzaprav odmik od zapisanih načel o ohranjanju kmetijstva in podeželja, zato se seveda s takimi rešitvami ne strinjamo in jih v celoti zavračamo."

Predsednik zbornice Peter Vrisk pa upa, da bo zbornica v prihodnjih tednih oziroma mesecih lahko bolj vplivala na vsebino predloga zakona "oziroma pregovorila finančne ministrstvo, da bi za kmetijstvo bile možne določene izjeme".
Vodstvo zbornice je predstavilo svoja stališča tudi glede predloga zakona o divjadi in lovstvu in spremembe zakona o KGZS. "Po dolgotrajnih usklajevanjih z ministrstvom za finance lahko pravzaprav ugotovimo, da naše pripombe, ki smo jih v končni različici pripravili skupaj z ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, niso bile upoštevane, in to kljub argumentom, s katerimi smo naše predloge utemeljevali," je dejal Ravnik. Pri tem je dodal da so argumenti zbornice prav toliko strokovni, kot so argumenti vlade, ko zagovarja svoj model. "Vse prevečkrat se stališča posameznih ministrstev zagovarja kot strokovna, ko pa se oglasimo na zbornici, takoj dobijo oznako nestrokovnih argumentov, s čimer se seveda ne moremo strinjati," je poudaril.
Kmetom bodo obdavčili vse prihodke
Kmetje ne morejo izkazati dejanskega dohodka, kot vsi ostali davčni zavezanci, ker bodo obdavčeni po osnovi, za katero se še ne ve, kakšna bo. Tako se jim bodo obdavčili vsi prihodki, ne da bi se upoštevali njihovi stroški, so pojasnili v sindikatu.
Vlada je v predlog zakona vključila tudi kmetijske subvencije, vendar bodo upoštevane postopoma. Kmetje naj bi leta 2005 v dohodke všteli tretjino subvencij, leto kasneje dve tretjini, leta 2007 pa bodo morali v dohodke všteti celotno višino subvencij. "Lahko predvidimo, da se bo obseg obdavčitve na kmetijah, ki se ukvarjajo s kmetovanjem povečal za 2,5 do 3,5 krat, se pravi 250 do 300 odstotkov, in delež davka bi dosegel preko 30 odstotkov prejetih sredstev iz naslova ukrepov kmetijske politike," dodaja Ravnik.

S finančnega ministrstva odgovarjajo, da so seznanjeni s predlogi in stališči sindikata kmetov glede obdavčitve subvencij in so jih pri pripravi predloga zakona o dohodnini skušali v čim večji meri tudi upoštevati. Sedanji predlog zakona je rezultat dolgotrajnih in intenzivnih usklajevanj z različnimi interesnimi skupinami vključno s predstavniki kmetov, KGZS in ministrstvom za kmetijstvo. Ministrstvo za finance pa mora, kot trdijo na ministrstvu, pri predlogu zakona o dohodnini slediti osnovnemu cilju davčne reforme, tj. enakopravnemu obravnavanju dohodkov in davčnih zavezancev.
SDS: Vlada se davčne reforme ni lotila celovito
Slovenska demokratska stranka (SDS) meni, da bi se vlada morala reforme lotiti celovito, predvsem pa posodobiti sistem pobiranja davkov, ki je zdaj po besedah poslanca SDS Andreja Vizjaka jalov: "Vsak dan beremo o aferah, kako se največji davčni dolžniki z velikim uspehom izogibajo plačevanju davkov."
Osnutka zakonov ne prinašata razbremenitev obdavčitve dela in povečanja obremenitev kapitala, temveč le parcialno reševanje nekaterih problemov. Zato bosta imela po prepričanju SDS le kratkoročne učinke.