"Delajo lahko, kar želijo. Za seboj imajo policijo, sodstvo," so ostri obupani lastniki zemljišč, ki jim pričetka gradnje kanalizacije na vodovarstvenem območju tokrat ni uspelo zaustaviti.
'Že od samega začetka je vse narobe tukaj'
Marko Kosmač, lastnik enega izmed zemljišč, pravi: "Kljub temu, da sem lastnik, me ne vprašajo. Ne smem na svojo parcelo, ker bom odstranjen in bom dobil 5000 evrov kazni, kot mi izvršitelj grozi."
"Jaz sem zjutraj mislil, da bom naprej drva cepil, imam tudi cepilec na traktorju, ampak zdaj branim s svojim traktorjem pravzaprav svojo lastnino oziroma zemljo," pravi Brane Avbelj, še en lastnik zemljišča na območju gradnje.
In čeprav so na ljubljanski občini prepričani v meritve svojih geodetov, kmetje opozarjajo, da gradbena dela potekajo nezakonito. "Oni imajo neko služnost, ki so jo dali očetu, oče ni več lastnik, ki se ne nahaja na tej parceli. Že od samega začetka je vse narobe tukaj. Oni rujejo po moji zemlji brez mojega privoljenja. Tu notri je tudi električni kabel, ki ga bodo utrgali, če bodo kopali, a to nihče ne vpraša," pravi Kosmač.
'Svetujem, da traktorje, vile in grablje, raje uporabljajo za kmečka opravila'
Nihče ne odloča o nikogaršnji lasti, služnost izvajamo skladno s pravnomočnim gradbenim dovoljenjem, medtem še zatrjujejo na občini.
Primož Krapenc, pravni zastopnik ljubljanske občine pojasnjuje: "Svetujem, da naj raje uporabljajo orodje, kot so traktorji, vile in grablje, za kmečka opravila, takšne reči pa se odvijajo v civilizirani državi na sodišču, nikakor ne na travniku."
Razočarani nad pravno državo pa kmetje denarja za odvetnika nimajo: "Dosedno nas takole : Glej da ti bo travica zrasla in da boš imel debeli krompir, mi pa lahko delamo kar hočemo."
Kmetje Ljubljančane pozivajo, da se jim pridružijo pri zaščiti vodnega vira
"Izkazalo se je, da lahko kot lastniki zemljišč naredimo kot na divjem zahodu, pokličemo varnostno službo in zavarujemo svojo lastnino z varnostno službo," trdi lastnik zemljišča Aleš Mrzel.
Za večino lastnikov ima zemlja poseben pomen, od nje so namreč odvisne številne družine, ki zdaj v prihodnost zrejo z zaskrbljenimi obrazi. "Če bi prišlo do puščanja tega cevovoda, bo sigurno onesnažena voda, in to ni problem samo parih lastnikov zemlje, ampak je problem cele Ljubljane," pravi Avbelj.
Z državljansko nepokorščino nameravajo kmetje vztrajati tudi prihodnje dni. Prebivalce Ljubljane in bližnje okolice pa pozivajo, naj se jim pri zaščiti vodnega vira pridružijo.
KOMENTARJI (173)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.