Sindikat kmetov Slovenije je danes v javnem pismu pozval kmetijskega ministra Dejana Židana k preklicu nedavno uvedene prepovedi uporabe semen koruze, dodelanih z določenimi fitofarmacevtskimi sredstvi, ki naj bi povzročala množične pomore čebel v Pomurju. Stroka namreč še ni dokazala povezave med spornim semenom in pomori, pravijo v sindikatu.
"Sindikat kmetov Slovenije zahteva, da kot izdajatelj odredbe takoj sprejmete preklic tretjega odstavka odredbe, dokler ne bodo strokovnjaki ugotovili in dokazali povezave med aktivnimi snovmi na semenu koruze in pomori čebel," je v pismu ministru zapisal predsednik sindikata Roman Žveglič.
Kot je znano, je 28. aprila kmetijsko ministrstvo izdalo odredbo o prepovedi prometa in uporabe določenih fitofarmacevtskih sredstev na ozemlju Slovenije, ki je začela veljati naslednji dan. Odredba v tretjem odstavku prepoveduje promet in uporabo sredstev, ki vsebujejo aktivne snovi klotiniadin, imidakloprid in tiametoksam, na semenu koruze in oljne ogrščice.
V sindikatu poudarjajo, da do zdaj ni bilo še nikjer ugotovljeno in dokazano, da so semena koruze, obdelana z omenjenimi aktivnimi snovmi, vzrok za padec oziroma pomor čebel. "Posledično bi lahko pričakovali padec čebel tudi na drugih območjih Slovenije in ne samo v Pomurju, saj so tudi na Gorenjskem, Prlekiji, Apaški dolini, Ptujskem polju in Krškem polju njive koruze in oljne ogrščice, pa ne prihaja do nobenih zapletov, kaj šele pomorov čebel," pravi Žveglič.
"Menimo, da je odredba sprejeta neutemeljeno in nestrokovno in le v škodo kmetov. Polja bi morala biti že posajena s koruzo oziroma bi morali koruzo sejati v teh dneh, semenarne pa nimajo in nam ne morejo zagotoviti nadomestnega semena, posledično tako sploh ne bomo mogli sejati koruze, ki je glavna energijska krmna sestavina v prehranskem obroku naših domačih živali," opozarjajo v sindikatu.
V sindikatu menijo, da je vzrok za pomor čebel nekje drugje, zato pozivajo strokovnjake, da se resno lotijo odkrivanja vzrokov za množičen pomor čebel v Pomurju.
'Ukrepi na podlagi previdnostnega načela'
Židan odgovarja, da se ministrstvo zaveda tako svoje naloge pri varovanju okolja in zaščiti čebel kot tudi tega, kaj pomeni sprožitev previdnostnega načela. "Ukrepe smo uvedli na podlagi previdnostnega načela. Vemo, kateri strup je pomoril čebele; strokovna skupina raziskuje, kakšna je bila pot, po kateri je strup prišel v čebele in jih moril," je povedal minister.
Pri tem je dodal, da bodo pri svojem delovanju upoštevali dobre prakse iz tujine in mnenje stroke, zato ne razmišljajo o preklicu odredbe, ki je sicer nekaj časa veljala že leta 2008. Na spletnih straneh ministrstva in kmetijsko gozdarske zbornice so že objavili prvi del protokola, ki kmetom svetuje glede ravnanja z že kupljenim in še neuporabljenim semenom, ki se ga po novem ne sme uporabiti.
Če koruze torej še niso posejali in imajo doma seme, ki je bilo po novem prepovedano, kmetom ne preostane drugega, da za setev nabavijo drugo, dovoljeno seme. Pri tem minister pravi, naj kmetje to prepovedano seme prijavijo kmetijski svetovalni službi, saj bo to osnova za program pomoči, ki ga pripravljajo na ministrstvu.
Znani rezultati analize vzorcev medu
Veterinarska uprava je prejela rezultate analiz vzorcev medu in cvetnega prahu, odvzetih po pomorih čebel v Prekmurju. Rezultati analiz, ki jih je opravil Zavod za zdravstveno varstvo Maribor, so pokazali, da v medu ni ostankov fitofarmacevtskih sredstev (FFS) nad zakonsko dovoljeno mejo, so sporočili iz veterinarske uprave.
V cvetnem prahu je bila ugotovljena nizka vsebnost določenih FFS, zato bo za dokončno oceno varnosti potrebna ocena tveganja, ki jo bo opravil Zavod za zdravstveno varstvo Maribor.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.