Kmetje iz okolice Celja so ostali brez silosov, ker je šla družba Klasje aprila v stečaj. S silosi Žita po novem upravlja Podravka, ki bo verjetno odkupila pšenico glede na razmerje kakovosti in cene, manj pomembno vlogo ima geografsko poreklo. Tudi Pekarna Grosuplje ima novega lastnika, Metliško-srbski Don Don.
V Ajdovščini pa so delavci skupaj z občino od slabe banke kupili 30-odstotni delež Mlinotesta in tako kmetom iz severne Primorske zagotovili letošnji odkup pšenice. Sicer je že zdaj v našem kruhu v povprečju le okoli 15 odstotkov slovenske pšenice, več kot polovico jo uvozimo iz Madžarske in petino iz Avstrije.
Na GZS opozarjajo, da je potrebno ohraniti našo žitno verigo, da ne smemo ostati brez pšenice, ker se nam lahko ponovi zgodba s sladkorjem, ko je cena živila močno poskočila. V naslednjih dneh se bodo kmetje sestali s predstavniki zadrug v upanju, da najdejo skupno rešitev, sicer bo večji del slovenske pšenice prodan za krmo živini. V našem kruhu pa se lahko delež domačega pridelka še zmanjšal.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.