Sindikat kmetov Slovenije je ob 10. uri pred Ministrstvom RS za okolje in prostor z 'ostanki' zadnjega pokola domačih živali protestiral proti po njihovemu slabemu gospodarjenju s populacijo rjavega medveda in volka. Državni sekretar Marko Maver je ob napovedanem protestu ob 11. uri podal izjavo za medije, da na ministrstvu razumejo stisko kmetov, zavedajo pa se tudi pomena trajnostnega upravljanja z medvedi in drugimi živalmi.
Kot je še povedal Maver, se na ministrstvu z odločitvijo sodišča, ki je delno ugodilo tožbi okoljevarstvene organizacije proti državi, ne strinjajo, nanjo pa so se že pritožili.
"Pozorno so nam prisluhnili in obljubili, da bodo šli takoj v izredni odstrel medvedov in volkov tam, kjer se pojavljajo najhujše škode," pa je po sestanku s sekretarjem dejal podpredsednik sindikata kmetov Roman Žveglič. Za izredni odstrel v takih primerih namreč ne rabijo odločb sodišča, vendar pa se ga le redko poslužujejo. O številkah odstrela pa danes niso govorili, piše STA.
V primeru, da jim ministrstvo ne bo pomagalo, je Žveglič napovedal "državljansko nepokorščino kmetov, ki bodo sami začeli skrbeti za svoje živali. To pomeni, da bomo sami začeli loviti divjad, jo zastrupljati in streljati," je dejal. Ob tem je večkrat poudaril, da je država lastnik živali in kot vsak dober lastnik bi morala zanje skrbeti.
Kmet s seznama deležnikov na svojih poljih in gozdu brezplačno prehranjuje divjad in edini nosi negativne posledice te neodgovorne politike, zato mora imeti pri vplivu na to politiko odločujoč vpliv, pa je med drugim pred dnevi sindikat zapisal na svoji spletni strani v dokumentu o Stališčih in pripombah SKS na strategijo upravljanja z rjavim medvedom v Sloveniji. "Ograje, psi in pastirji so neučinkoviti in neskladni s tradicionalnim načinom kmetovanja v alpskem prostoru. Stroškovnih in časovnih bremen varovanja svoje lastnine pred zvermi kmet ni dolžan nositi," menijo.
Kot so še zapisali, je treba zmanjšati populacijo medvedov v Sloveniji in preprečiti širjenje v alpski prostor. "Škoda ni samo posamezna žival. Uničeno je rejsko delo desetletij. Noben kmet ne redi živali zaradi povračila škode," poudarjajo.
Sodišče je sicer pred tednom dni delno ugodilo tožbi okoljevarstvene organizacije Alpe Adria Green proti državi, zato bo morala vlada še enkrat odločati o odvzemu rjavega medveda. Sodišče je odpravilo prilogo odloka, v kateri sta določena število in prostorska razporeditev odvzema medvedov iz narave.
"Po presoji sodišča določitev števila medvedov za odstrel (ne samo na območju izjemne prisotnosti ter na prehodnem območju) nima potrebne zveze z vidika družbene sprejemljivosti, ugotovljene prek (subjektivnih) mnenj prizadetih interesnih skupin kot tudi z vidika upravljanja s škodami, ki jih povzročajo medvedi," je navedlo sodišče. Zato ni izpolnjen pogoj, da ni druge zadovoljive možnosti za odpravo omenjenih dveh težav.
Predviden odstrel 175 medvedov
Vlada je odlok, po katerem je bil do 30. septembra 2019 predviden odvzem 200 medvedov, sprejela novembra lani. Za odstrel je predvidela 175 medvedov, lovci pa naj bi to storili do 30. aprila 2019. Januarja je upravno sodišče izvajanje odloka zadržalo.
V Alpe Adria Green so bili namreč prepričani, da bi z odstrelom nastala nepovratna škoda, saj odstreljenih medvedov ne bi bilo mogoče nadomestiti, tak poseg bi predstavljal tudi rušenje biotske raznovrstnosti. Z izvedbo izpodbijanega odloka bi po njihovi oceni nastale težko popravljive škodljive posledice, saj pomeni odstrel osebkov zavarovane živalske vrste poseg v populacijo, ki bi moral biti le izjemen.
KOMENTARJI (385)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.