Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič ne podpira moratorija na odstrel volkov za načrtovalsko obdobje 2012/2013. Kot je povedal, je prav, da se spoštuje stroko, ki je odlok pripravila. "Na osnovi strokovnih odločitev tako ne nameravam dati moratorija na ta odlok," je dejal.
Bogovič je povedal, da gre pri odstrelu volkov za eno od tem, ki je zelo aktualna, in kadar koli se o njej spregovori, nastane velika javna polemika. "Tudi sam sem bil obsut s številnimi elektronskimi sporočili na to temo," je dejal. Dodal je, da sta odlok pripravila Zavod za gozdove Slovenije in Zavod RS za varstvo narave.
Je pa ministrstvo za kmetijstvo v dopolnjenem pravilniku, objavljenem v uradnem listu, zmanjšalo število načrtovanega odvzema volkov za prihodnje obdobje (od 1. oktobra tekočega leta do 30. septembra naslednjega leta), in sicer z letošnjih 12 na osem. Število medvedov za odstrel pa so zmanjšali za osem, na 72. Določili so še nekatere druge ukrepe: v loviščih s posebnim namenom se do konca leta 2013 odstrel volka ne izvaja. Lovna doba se skrajša za en mesec, kar pomeni, da lov v februarju ni več dovoljen. Volkulja, ki vodi mladiče, poležene v istem letu, se ne lovi, v primeru, da število odvzetih spolno zrelih samic doseže 50 odstotkov načrtovanega odvzema, pa se odstrel zaključi.
Peticijo podpisalo 1500 državljanov in organizacij
Ministra so k sprejetju moratorija na odstrel volkov za načrtovalsko obdobje 2012/2013 s peticijo, ki jo je podpisalo več kot 1500 državljanov in organizacij, pozvali v skupnosti za aktivno državljanstvo Tretji člen. Z njo želijo doseči vzpostavitev sistema varstvenega upravljanja volka.
Svoj poziv k moratoriju na odstrel volkov je predstavila tudi Slovenska fundacija za trajnostni razvoj Umanotera, ki bo "uporabila vsa razpoložljiva pravna sredstva, da dokaže nezakonitost predlaganega odstrela volka in razveljavitev pravilnika".
Predstavnica Renata Karba je poudarila, da vsakoletno sprejemanje kvot odstrela velikih zveri ne bi smelo biti predmet merjenja moči med interesnimi skupinami in političnega odločanja, ampak bi moralo biti del sistema varstvenega upravljanja volka.
Poudarila je še, da pravni strokovnjaki opozarjajo, da način, na katerega kmetijsko ministrstvo sprejema kvote za odstrel, ni v skladu z zakonodajo. "Ministrstvo v pravilniku navaja, da se odstrel načrtuje iz razloga zagotavljanja ugodnega stanja vrst rjavega medveda in volka. Ta razlog je v evropski habitatni direktivi dejansko naveden kot eden od možnih razlogov za predpisovanje izrednega odstrela, vendar bi ministrstvo moralo to potrebo tudi dokazati, česar pa v gradivu, ki so ga predložili, ni," je poudarila.
Poginili volkulji Tonka in Tia
Javnost je na kvote za odstrel velikih zveri postala pozorna ob odmevnih dogodkih preteklih dni, ko je zaradi domnevno nezakonitega odstrela izginila alfa volkulja Tonka, potem pa je bila zakonito odstreljena še mlada volkulja Tia.
Koordinator projekta Slowolf pri projektnem partnerju Zavod za gozdove Slovenije Rok Černe je povedal, da so nemudoma izvedli izredni nadzor, vendar niso ugotovili nepravilnosti. Dogodek obžalujejo, odločili pa so se, da se do konca trajanja projekta Slowolf v loviščih s posebnim namenom, ki jih zavod upravlja, odstrel volkov ne bo izvajal.
Koordinator aktivnosti spremljanja populacije volkov v okviru projekta Slowolf Hubert Potočnik z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani pa je pojasnil, da je krivolov izredno težko dokazati in izmeriti njegov vpliv. "Z nedovoljenim odstrelom ne nastaja samo okoljska, ampak tudi velika znanstvena škoda. Za odlov velikih zveri, njihovo označevanje in spremljanje je bilo porabljenih veliko finančnih sredstev in vloženega veliko dela sodelavcev na projektu in prostovoljcev," je opozoril.
Strokovnjaka menita, da ustrezno načrtovan in reguliran odstrel ni v nasprotju s prizadevanji za dolgoročno ohranitev populacije volkov.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.