Takoj po tem, ko je država v četrtek napovedala, da bo razglasila epidemijo, so se številni podali v trgovine. Pristojni mirijo, da je osnovnih življenjskih potrebščin dovolj. "Prepričana sem, da bo država poskrbela, da ljudje ne bodo ostali lačni ali brez možnosti, da kupijo ali dobijo hrano," je dejala državna sekretarka Simona Repar Bornšek.
Pozvala je tudi k uporabi zdravega razuma: "Omejili bomo število ljudi, ki gredo skupaj v trgovino, ni treba, da gre cela družina. Omejili bomo morda, da ne gremo vsak dan. A zaloge za daljše obdobje niso potrebne."
Kot je opozorila, bi namreč s tem lahko v stisko spravili ljudi, ki niso sposobni kupiti zalog za cel mesec. Znova je vsem položila na srce, naj v trgovino ne hodijo bolni: "Če bo v karanteni ali izolaciji cela družina, ima civilna zaščita načrt za dostavo hrane."
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec pa je v sporočilu za javnost danes zatrdila, da bo še naprej budno spremljala dogajanje na področju preskrbe s hrano v Sloveniji. Pivčeva poudarja, da se osredotočajo na to, da bo preskrba s hrano v Sloveniji čim bolj nemotena.
"Še enkrat bi poudarila, da ni nikakršnega razloga za paniko. Lahko se sicer zgodi, da bo v prihodnjih dneh ali tednih motena dobava kakšnega izdelka, a preskrba s hrano nikakor ni ogrožena."
'Hrane ne bo zmanjkalo, imamo je ogromno'
Kmetijska ministrica Aleksandra Pivec je že včeraj v oddaji 24UR ZVEČER pojasnjevala, da iščejo rezervne scenarije za področja, kjer bi sčasoma lahko nastale motnje z dobavo hrane: ''Trenutno pa danes ni situacija, da bi obetala večji izpad pri dobavi hrane, mogoče zgolj nekaterih artiklov.''
Blagovne rezerve povečujemo
Res je, da smo nižje samooskrbni pri prašičereji, je pa samooskrba s perutnino in govedom večja od sto odstotkov, pojasnjuje: ''V primeru izpada pri kakšni skupini živil, se bo treba posluževati skupin živil, ki bodo na policah. Na področju mesa Slovenija teh težav nima, če bo motena preskrba s svinjskim mesom, se bo pač treba poslužiti piščančjega ali govejega. Zavedati se moramo tudi, da imamo v Sloveniji blagovne rezerve, ki zagotavljajo preskrbo z osnovnimi življenjskimi artikli za obdobje treh mesecev. V tem trenutku jih konstantno obnavljamo in večamo. Pripravljen je tudi sklep, s katerim bomo povečali te blagovne rezerve predvsem na področjih, kjer pričakujemo, da bi lahko bila oskrba motena.''
Kot je povedal direktor zavoda za blagovne rezerve Zakrajšek, ni nobene skrbi, da zalog ne bi bilo dovolj. Imajo žita, sladkor, olje, mlečne izdelke, tega imajo ogromne količine, poudarja. Pomirja slovensko javnost, da ne bo zmanjkalo hrane, pšenice imamo v skladiščih denimo za do naslednje žetve. Vse zaloge so še enkrat pregledali. Pomembno pa je, da imamo tistih artiklov, za katere smo vezani na uvoz, za nekaj mesecev.
Ni razloga, da bi delali večje zaloge živil
V tem trenutku ni razloga, da bi ljudje doma delali večje zaloge živil, miri kmetijska ministrica: ''Mogoče je nasvet, da se nekoliko okrepijo te zaloge, ampak v luči tega, da se ljudje ne gibajo toliko po velikih trgovskih centrih. Ni pa potrebe, da bi ustvarjali večje zaloge zaradi skrbi, da bi bila v naslednjih dneh ali tednih prehranska varnost motena.''
Tudi mandatar Janez Janša je v četrtek državljane pozval, naj bodo pri kopičenju zalog zmerni. Določene zaloge si je po njegovih besedah sicer pametno narediti zato, da ni treba vsak dan hoditi v trgovske centre, pretiravanje pa lahko pomeni, da zmanjka za nekoga drugega.
Zagotovil je, da bo z blagovnimi rezervami poskrbljeno za najnujnejše, če bo oskrba motena več tednov ali celo mesece. Tudi po njegovih besedah jih bodo sproti dopolnjevali, med drugim bodo odkupovali viške mleka.
Nova vlada, ki bo po pričakovanjih potrjena danes, ne načrtuje zaprtja trgovinskih centrov. S tem bi po Janševi oceni naredili velik problem, ker prebivalstvo ni pripravljeno na to in v tako kratkem času ni mogoče aktivirati alternativnih poti oskrbe, ki se pripravljajo.
Nekatera velika nakupovalna središča pa so spremenila urnik obratovanja. Ljubljanska Citypark in Center Vič, mariborski Europark in celjski Citycenter so sedaj od ponedeljka do sobote odprti od 10. do 18. ure, ob nedeljah pa zaprti. Za trgovine Interspar spremembe ne veljajo.
V trgovskih družbah so potrdili, da v zadnjem obdobju beležijo povpraševanje, tudi v spletnih trgovinah. Ljudje se v večji meri odločajo za nakupe izdelkov z daljšim rokom uporabe. Prednjačijo moka, koruzni zdrob, testenine, mesne omake, suhi kvas in trajno mleko, so nanizali.
Po drugi strani pa se preskrbovalna veriga s hrano kopiči in ustavlja s kmetij v vzgojno-izobraževalne ustave. Kot so danes opozorili v Združenju predelovalcev mesa na kmetijah, se bo v ponedeljek, ko bodo šole in vrtci ostali zaprti in ne bo ne prireditev ne kupcev na tržnicah, prodaja z nekaterih kmetij v celoti ustavila.
Za podporo razvoju kratkih dobavnih verig in večji oskrbi z lokalnimi proizvodi več kot tri milijone evrov
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pa bo v današnjem Uradnem listu objavilo javni razpis, za podporo spodbujanja sodelovanja med kmetijskimi gospodarstvi ter drugimi akterji v kratkih dobavnih verigah s ciljem oskrbe potrošnikov z lokalno hrano. Za javni razpis je namenjenih več kot tri milijone evrov.
Namen podpore je vzpostavitev in razvoj kratkih dobavnih verig za slovenskega potrošnika s sodelovanjem kmetijskih proizvajalcev, predelovalcev in posrednikov, ki izvajajo odkup in prodajo slovenskih kmetijskih pridelkov in prehrambnih izdelkov.
Med slovenskimi potrošniki naraščata želja po lokalnih proizvodih ter zavedanje, da je lokalna hrana kakovostna in zaupanja vredna.
V okviru tega podukrepa prednostno sledimo ciljem povečanja oskrbe s slovensko hrano, povečanja oskrbe obratov javne prehrane s slovensko hrano, povečanja prodaje proizvodov iz shem kakovosti, ekoloških proizvodov, proizvodov, ki izhajajo iz avtohtonih in tradicionalnih sort in pasem in novih proizvodov na ravni partnerstva ter uporabe različnih prodajnih poti, so sporočili z ministrstva.
Skupina Petrol: oskrba z energenti ob koronavirusu zagotovljena
"Družba Petrol od izbruha koronavirusa pozorno spremlja razmere. Ustanovili smo koordinacijski tim, ki spremlja dogajanje in pripravlja ustrezne organizacijske ukrepe. Poslovanje zaenkrat poteka nemoteno, v primeru zaostritve razmer pa ima družba pripravljene akcijske načrte, s katerimi bo zagotovila oskrbo z energenti," pa so zagotovili v Petrolu.
Tržni inšpektorat opozarja, da se zaradi epidemije ne sme dvigovati cen
Tržni inšpektorat RS opozarja gospodarske subjekte, ki potrošnikom zagotavljajo blago in storitve na trgu, naj v času razglašene epidemije zaradi novega koronavirusa spoštujejo zakonodajo o varstvu potrošnikov ter ne zvišujejo cen blaga in storitev, po katerih je v teh časih večje povpraševanje. Prav tako je treba vse kupce obravnavati enako.
Cene blaga in storitev na trgu se sicer razen redkih izjem, določenih s posebnimi predpisi (na primer cen dimnikarskih storitev, komunalnih storitev, učbenikov, motornega bencina), oblikujejo prosto na podlagi ponudbe in povpraševanja ter drugih konkurenčnih dejavnikov. Podjetje torej lahko prosto določa cene (ne glede na cene, po katerih je te izdelke kupil od dobaviteljev), pri čemer pa morajo biti v skladu z zakonom o varstvu potrošnikov te cene ustrezno vidno označene, podjetje pa jih je dolžno upoštevati, je v današnjem sporočilu za javnost opozorila glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić.
"Zakon o varstvu potrošnikov pred nepoštenimi poslovnimi praksami, ki ureja razmerja podjetij do potrošnikov, pa določa, da se izkoriščanje nesrečnega dogodka ali okoliščin, ki zaradi svoje resnosti zmanjšujejo potrošnikovo sposobnost presoje, česar se podjetje zaveda, pa to kljub temu izkoristi, da bi tako vplivalo na potrošnikovo odločitev glede izdelka, šteje za agresivno poslovno prakso, ki je prepovedana, in se lahko kaznuje z globo v višini od 3000 do 40.000 evrov za pravno osebo in od 300 do 2000 evrov za odgovorno osebo pravne osebe," je poudarila.
Zato poziva vse, ki potrošnikom v času razglašene epidemije zagotavljajo blago in storitve, da dosledno spoštujejo navedeno določbo in ne zvišujejo cen blaga in storitev, po katerih je v teh časih večje povpraševanje. "Hkrati opozarjamo tudi na spoštovanje določbe, ki določa, da je dolžno podjetje prodajati blago in storitve vsem potrošnikom pod enakimi pogoji, kar pomeni, da niso dovoljene kakršne koli rezervacije blaga in storitev, pri čemer pa zgolj omejitev nakupa na količine, primerne za gospodinjstvo, sama po sebi ne predstavlja kršitve," je pojasnila glavna tržna inšpektorica.
Tržni inšpektorat bo po napovedih aktivno spremljal to področje in striktno ukrepal proti vsem, ki bodo poskušali izkoristiti težko situacijo, v kateri se je trenutno znašla Slovenija. Istočasno bo o vseh kršitvah in kršiteljih seznanil slovensko javnost.
KOMENTARJI (993)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.