V murskosoboški bolnišnici je za posledicami nove gripe umrl 60-letnik, sicer kronični bolnik, nam je potrdila predstavnica bolnišnice Silva Gutman. V bolnišnico je bil sprejet konec prejšnjega tedna. Gre za prvo smrtno žrtev v Prekmurju.
V bolnišnici sicer leži pet bolnikov z novo gripo, vendar pa nihče od njih nima težjega poteka bolezni, je še dodala Gutmanova. Omejitev obiskov velja že dlje časa, pripravljen pa imajo tudi načrt ravnanja v primeru izbruha pandemije večjih razsežnosti.
Umrla tudi 89-letnica
Umrla pa je tudi 89-letna bolnica, ki se je zdravila v jeseniški bolnišnici, je potrdila strokovna direktorica Sandra Tušar. Poudarila je, da je bila pokojnica starejša in da je imela že pred tem zaplete pri kroničnih obolenjih.
Dodala je še, da je tudi stanje 55-letnika, okuženega z novo gripo, resno, saj mu morajo že teden dni pri dihanju pomagati z respiratorjem.
V bolnišnici imajo tudi pet otrok. Pri dveh so prisotnost virusa že potrdili, pri treh pa še čakajo rezultate. Vsi otroci pa so stabilni in se dobro počutijo, je dodala Tušarjeva. Sprejeli so tudi žensko, pri kateri obstaja sum okuženosti z virusom H1N1.
Povišanega števila novih okužb sicer niso zaznali. Kljub temu pa so v bolnišnici sprejeli ukrep omejitve obiskov, kar pomeni, da je dnevno obisk dovoljen samo eni zdravi odrasli osebi na bolnika.
Umrli ni bil kronični bolnik
V nedeljo zvečer je sicer v slovenjgraški bolnišnici umrl še en bolnik z novo gripo, je danes potrdil direktor bolnišnice Janez Lavre. "44-letnik je bil v bolnišnico sprejet v torek, 24. novembra, zaradi hude prizadetosti pljuč. Ves čas je bil priključen na aparat za dihanje, mi pa smo vseskozi izvajali ukrepe za preprečitev najhujšega. Njegovo stanje se je kljub intenzivnemu zdravljenju slabšalo, dokler ni na koncu prišlo do multiorganske odpovedi in posledično do smrti bolnika," je povedal. Zaskrbljujoče je, da pri bolniku niso zaznali kakršne koli kronične bolezni.
Medtem je zdravstveno stanje 44-letnika, ki je bil na zdravljenje sprejet sredi novembra, stabilno in še vedno resno, čeprav se kažejo znaki izboljšanja. Ima prizadeta pljuča, zato je priključen na aparat za dihanje, zaradi ledvične odpovedi pa mu nudijo tudi dializno zdravljenje.
Po Lavretovih besedah na internem oddelku njihove bolnišnice trenutno ležijo tudi štirje odrasli bolniki, ki so pozitivni na virus H1N1. Njihovo stanje je resno, a stabilno. Dva bolnika z internega oddelka, ki pa nista pozitivna, bosta premeščena na nadaljnje zdravljenje v bolnišnico Golnik. Na otroškem oddelku so na virus nove gripe pozitivni trije otroci, pri dveh pa obstaja sum na okužbo. Minulo noč so se zdravniki odločili, da štiritedensko dojenčico, ki je bila pozitivna na virus nove gripe in v dihalni stiski, prestavijo na nadaljnje zdravljenje v Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana.
Lavre je poudaril še, da njihova bolnišnica za zdaj ne bo odpovedovala težjih operacijskih posegov, saj je krizni štab zdravnikov ugotovil, da za to ne obstajajo tehtni razlogi. Naslednje srečanje kriznega štaba bo v sredo, če bo prišlo do kakršnih koli zapletov, pa se bodo sestali že prej. Ambulantno delo poteka tekoče, omejili so le obiske. Lavre je danes še enkrat pozval prebivalstvo, naj se cepi, saj je zanj to najboljša preventivna v borbi proti novi gripi.
17 hospitaliziranih v UKC Ljubljana
Iz UKC Ljubljana so sporočili, da je pri njih trenutno hospitaliziranih 17 bolnikov z novo gripo, med njimi sedem otrok. V kritičnem stanju so štirje odrasli – trije se zdravijo na intenzivni negi na infekcijski kliniki, eden pa na oddelku interne medicine. Med hospitaliziranimi bolniki je približno polovica takih, ki so imeli kronične bolezni in polovica bolnikov, ki ni nikoli imela kroničnih obolenj. Gre povečini za mlade ljudi, so še dodali. Stanje 37-letne nosečnice, ki so jo minuli teden premestili iz Slovenj Gradca, je stabilno, a je še naprej priključena na aparat za umetno predihavanje, je povedal predstojnik infekcijske klinike Franc Strle.
Strle je pojasnil, da se stroka boji tudi poznejših posledic okužbe z novo gripo. V tujini, kjer že nekaj časa spremljajo bolnike z novo gripo, so namreč zaznali, da imajo nekateri po ozdravitvi težave s pljuči. Pri nekaterih je namreč po bolezni prišlo do fibroze pljuč.
V UKC prebivalce in zaposlene še naprej pozivajo, naj se cepijo v čim večjem številu. Da je posameznik zaščiten pred virusom, mora od cepljenja miniti 14 dni, je še navedel Strle in ob tem poudaril, da bo posameznik kasneje, kot se cepi, kasneje tudi zaščiten. "Če bomo odlašali s cepljenjem še 14 dni, bo zaščita nastopila še kasneje. To niso zdravila, to je preventivni ukrep in tak ukrep je smiselno narediti, preden človek zboli," je poudaril. Dodal je še, da se lahko cepi tudi tak, ki ima na primer lažji prehlad in se mu cedi iz nosu. Tisti z vročino pa mora počakati nekaj dni.
V Celju prepovedali obiske hospitaliziranih bolnikov
V Splošni bolnišnici Celje je hospitaliziranih 20 bolnikov z gripoznimi obolenji, od tega sedem na otroškem oddelku. Zdravstveno stanje vseh je stabilno, so sporočili iz omenjene bolnišnice. Povečan ostaja obisk bolnikov v specialističnih ambulantah – ambulanto na infekcijskem oddelku v teh dneh obišče približno trideset bolnikov več kot običajno (25–30 bolnikov dnevno).
Zaradi naraščajočega števila primerov gripe v državi so se odločili, da prepovejo obiske hospitaliziranih bolnikov. Do preklica jih bo tako lahko obiskal le en najbližji svojec, seveda pod pogojem, da je zdrav. "Obiskovalci, ki bodo imeli dovoljenje za obisk v bolnišnici, so dolžni dosledno upoštevati dodatna navodila zdravstvenega osebja," so še zapisali.
Večina smrtnih žrtev so bili kronični bolniki
Kot je znano, sta med koncem tedna zaradi nove gripe umrli dve osebi. Vzrok za smrt 42-letnika, ki se je zdravil v Slovenj Gradcu, sta bila dvostranska obsežna pljučnica s sepso in nova gripa, ki je verjetno njegovo bolezen še poslabšala. Drugi je bil 29-letni kronični bolnik, ki se je zdravil v ljubljanskem UKC.
Prav tako v ljubljanskem UKC je 23. novembra umrl 50-letni bolnik s hudo osnovno boleznijo, ki se je po okužbi z virusom nove gripe še zapletla in je bila tudi odločilen vzrok za njegovo smrt.
Prva žrtev pa je bila upokojenka, ki je v UKC Ljubljana umrla 3. novembra. Stara je bila med 50 in 60 let, bila pa je kronična bolnica z eno od osnovnih bolezni, ki povečujejo tveganje za težek potek gripe.
KOMENTARJI (361)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.